Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras z drewna egzotycznego

W budowie takiego tarasu jak nasz bardzo ważne jest użycie zarówno desek, jak i legarów z takiego samego trwałego drewna egzotycznego. Choć legary są niewidoczne, nie warto stosować legarów z tańszego drewna krajowego. - mówią Wiesia i Arek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują taras od 12 lat.

Zadaszenie nad fragmentem tarasu łączy się z resztą dachu

Powierzchnia: tarasu 65 m2; domu 350 m2; działki 3000 m2. Taras w kształcie prostokąta z zaokrągleniami na jego węższych krańcach, wykonany z ryflowanych desek z egzotycznego drewna bankgirai.

Zadaszenie: okap dachu wysunięty nad 1/3 powierzchni tarasu, wsparty na murowanych słupach i zaprojektowany w indywidualnym projekcie budynku.

Położenie: południe, przy bocznej elewacji, przy wyjściu z salonu.

Decyzja: taras potraktowaliśmy jako najważniejsze miejsce przy domu i starannie go zaplanowaliśmy. Mamy drewniany podest z dużą nieosłoniętą częścią do opalania oraz zadaszony fragment ze stołem i grillem. Architekci projektujący dla nas dom, wysunęli długi okap dachu nad 1/3 powierzchni tarasu. Nadali mu opływowy kształt, nawiązujący do reszty dachu. Zadaszenie tarasu wygląda naturalnie i bardzo dobrze wpisało się w bryłę domu. Jesteśmy z tego szczególnie zadowoleni, bo nie wszystkim się to udaje.

Na posadzce zastosowaliśmy drewno egzotyczne, ponieważ jest bardzo trwałe i twarde, wygląda solidnie i elegancko. Wybraliśmy ryflowane deski, aby nie ślizgać się na nich po deszczu. Budowę tarasu powierzyliśmy fachowcom z firmy, w której kupiliśmy drewno. Deski mocowali do legarów wkrętami, pozostawiając szpary 0,5 cm.

Taras ma dwie części użytkowe – jadalną pod dachem i do opalania się Nisko opuszczony dach z izolacja cieplną chroni część tarasu przed nagrzewaniem się

Taras z drewna egzotycznego - rady i przestrogi:

 • W budowie takiego tarasu jak nasz bardzo ważne jest użycie zarówno desek, jak i legarów z takiego samego trwałego drewna egzotycznego. Choć legary są niewidoczne, nie warto stosować legarów z tańszego drewna krajowego. W tym wypadku oszczędności są pozorne, ponieważ drewno krajowe jest mniej trwałe, niż egzotyczne i zestarzeje się szybciej. W ostatecznym rachunku ekonomicznym remont tarasu jest nieopłacalny.

 • Polecamy zastosowanie desek z ryflowaniem. Dzięki temu rzeczywiście podest staje się mniej śliski po deszczu. Ale coś za coś. Wadą ryflowania jest zbieranie się w rowkach kurzu i piasku. W codziennym użytkowaniu nie jest to widoczne, ale przed każdym olejowaniem drewna na tarasie musimy dokładnie odkurzyć zanieczyszczenia lub zmyć je myjką ciśnieniową (drewno musi wtedy dokładnie wyschnąć). Zdecydowaliśmy się odświeżać drewno raz w roku specjalnym olejem, bo wskutek tego zabiegu podest wygląda na bardziej zadbany, albo wręcz jak nowo położony.

  Ci, którzy nie chcą olejować drewna, mogą z tego zrezygnować, bo drewno egzotyczne nie wymaga pielęgnacji. Bez niej pokrywa się naturalną srebrzystą patyną. Stosujemy barwiony olej do drewna egzotycznego, po którym drewno ma intensywny czekoladowy kolor. Taras ładnie wygląda w słońcu, w deszczu i śniegu.

  Uprzedzamy jednak, że podest w tak ciemnym kolorze szybciej się nagrzewa od słońca. W największe upały nawet do tego stopnia, że nie można go dotknąć bosą stopą. Ale w naszej strefie klimatycznej upału nie trwają długo. Wtedy korzystamy tylko z zacienionej strefy tarasu.

 • Nisko opuszczony dach nad tarasem jest tak samo dobrze zaizolowany cieplnie, jak reszta dachu nad budynkiem. To sprawia, że przestrzeń pod nim nie nagrzewa się i możemy tu przetrwać największy skwar. Dodatkowo wietrzą ją zachodnie wiatry. W obrębie zadaszonego tarasu architekci od razu zaprojektowali murowany grill z wysokim kominem (dla lepszego ciągu). My jednak na razie używamy gazowego przenośnego rusztu, bo jest wygodniejszy.

  Do drewnianego tarasu dopasowaliśmy komplet drewnianych mebli stołowych i leżaków. Aby uniknąć dźwigania, do opalania się kupiliśmy leżankę z aluminium i tworzywa sztucznego.
Ryflowane deski z drewna bangkirai ułożono na legarach z takiego samego drewna egzotycznego Krawędź tarasu z „oczkiem” ładnie wtapia się w ogród

Taras z drewna egzotycznego - koszty:

 • Taras: materiały i robocizna – 18 000 zł. 
 • Meble 3000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe markizy Markilux z kanciastą kasetą poszycia
Nowe markizy Markilux z kanciastą kasetą poszycia Tarasy, okna i ogrody zimowe potrzebują latem skutecznej ochrony przed upałem, oślepiającym światłem i ciepłem. Z markizą pod szkłem, ...
Dwa nowe napędy do markiz firmy Becker
Dwa nowe napędy do markiz firmy Becker Becker wprowadza na rynek dwa nowe napędy z przeznaczeniem do montażu w osłonach przeciwsłonecznych o symbolach E12 i C12. Nowe produkty ...
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze