Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Żałuję, że wybrałem płytki z klinkieru na taras...

Żałuję, że wybrałem płytki z klinkieru na taras, ponieważ się bardzo brudzą. Praktycznie co drugi dzień muszę je myć mopem, albo zamiatać. Płytek nie zaimpregnowałem, nie wiedząc, że warto to zrobić, więc wżerają się w nie tłuszcz oraz ptasie odchody. - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, użytkuje taras od 2009 r.

Drewno sosnowe stolarz zabezpieczył farbą do drewna. Po 5 latach widać ubytki od nasłonecznionej strony

Powierzchnia: tarasu 30 m2, domu 200 m2, działki 970 m2. Taras na podniesionej płycie betonowej o długości 11,5 m i szerokości do 4 m, wykończony płytkami klinkierowymi (30 x 30 cm), umocowanymi na elastycznej, wodoszczelnej i mrozoodpornej zaprawie klejowej.

Zadaszenie: ażurowa pergola z kantówki sosnowej nad 1/3 powierzchni tarasu.

Położenie: południe, wzdłuż tylnej elewacji, przy salonie i jadalni.

Decyzja: dom, który powstał według projektu z katalogu, miał zaprojektowaną z tyłu betonową płytę bez żadnego zadaszenia. Nie zmieniłem tego klasycznego rozwiązania i podczas wykańczania budynku zleciłem ułożenie na płycie i schodach płytek z klinkieru.

Wybrałem ten tradycyjny materiał, bo na końcu budowy już brakowało mi pieniędzy, a pasował do koloru dachu. Dopiero po upływie roku poprosiłem stolarza o zbudowanie pergoli nad częścią tarasu. Jako osłona przed słońcem bardziej mi się podoba, niż markiza. Nie chciałem pełnego dachu, dlatego ażurową konstrukcję obsadziłem glicynią oraz winoroślą.

Płytki z klinkieru na taras - rady i przestrogi:

 • Żałuję, że wybrałem płytki z klinkieru, ponieważ się bardzo brudzą. Widać na nich kurz oraz ślady butów. Praktycznie co drugi dzień muszę je myć mopem, albo zamiatać. Płytek nie zaimpregnowałem, nie wiedząc, że warto to zrobić, więc wżerają się w nie tłuszcz oraz ptasie odchody. Czarnych plam nie daje się umyć. Nawierzchnia nie jest natomiast śliska, a przez 5 lat żadna z płytek nie odpadła.

  Płyta tarasowa nieznacznie osiadła w gruncie, co widzę po małej szparze przy cokole. Muszę uzupełnić elastyczną fugę. Dziś zbudowałbym taras na gruncie, bez płyty betonowej, który wykończyłbym nowoczesnymi wyrobami z betonu.

 • Odpowiada mi wielkość, kształt, zadaszenie oraz ekspozycja tarasu. Jedynym mankamentem jest materiał na posadzce. W Polsce jest tak mało dni słonecznych, że lubię pogrzać się w słońcu. Tylko niekiedy rozkładam dodatkowo parasol pod pergolą. W zasadzie pnącza wystarczają do ochrony przed słońcem. Komunikacja z tarasem jest wygodna, potrawy podaję na taras przez okno w jadalni.

 • "Parasol" gazowy świetnie zdaje egzamin, pod warunkiem, że nie ma wiatru. Jeśli jest, ciepło szybko się rozwiewa. Parasol służy głównie wieczorami. Jedna butla gazowa (11 kg gazu za 50 zł) wystarcza na kilkugodzinne ogrzewanie przez 10 dni. Używam jej zwykle przez piątek, sobotę i niedzielę, a napełniam co miesiąc. Nie polecam natomiast promiennika elektrycznego, bo zużywa dużo prądu – ma moc 2000 W, a daje średnie efekty.
Na stropie pergoli umocowano promiennik elektryczny (rzadko się go używa, bo jest energochłonny) Ażurowa pergola latem jest obrośnięta pnączami

Płytki z klinkieru na taras - koszty:

 • Płytki z klinkieru 5000 zł. 
 • Pergola, kratownice i barierki 4000 zł. 
 • Meble 700 zł. 
 • "Parasol" gazowy 800 zł. 
 • Promiennik elektryczny 250 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-06-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu Formaty, kolorystyka oraz rodzaj wykończenia nowych płyt Novator® są odpowiedzią na wciąż rosnącą popularność modernistycznego stylu ...
Kostki Mini Trio - nowość Libet
Kostki Mini Trio - nowość Libet Mini Trio to tegoroczna nowość Libet, bazująca na sprawdzonej formule trzech komplementarnych, prostokątnych kostek.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...

Markiza bezkasetowa - problemy z pilotem

W zimie markiza nagle sama rozwinęła się i nie mogliśmy jej później zwinąć pilotem. Baterie, "padając", zainicjowały silnik markizy.... - mówią Basia i Rysiek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy rolety użytkują od 6 lat.

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x