Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras na gruncie osłonięty pergolą - kłopoty z zadaszeniem

Taras na gruncie osłonięty pergolą - kłopoty z zadaszeniem

Nawierzchnię tarasu poszerzyliśmy o 1,5 m, w stosunku do poprzedniej. Zaraz po jej ułożeniu, stolarz wykonał pergolę. Chcieliśmy ją osłonić przezroczystym dachem, więc za naszą zgodą – zamontował faliste płyty pleksi. Nie zdały egzaminu! - mówi Łukasz - członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje taras od jesieni 2008 r.

Meble z technorattanu i drewna egzotycznego stoją na tarasie cały rok. Wiosną są myte myjką ciśnieniową
Meble z technorattanu i drewna egzotycznego stoją na tarasie cały rok. Wiosną są myte myjką ciśnieniową

Powierzchnia:

 • Taras 16,5 m2, dom 160 m2; działka 1000 m2. 
 • Taras na gruncie, w kształcie prostokąta 5 x 3,30 m. 
 • Nawierzchnia z różnej wielkości betonowych płyt, imitujących piaskowiec.
 • Obrzeże z kostki betonowej, przypominającej granit.

Zadaszenie: nad całą płytą pergola z drewna sosnowego, przykryta płytami poliwęglanu.

Położenie: południowy zachód, przy tylnej elewacji, przy salonie.

Decyzja: kupiłem gotowy dom i zastałem przy nim taras bez zadaszenia, wykończony ryflowanymi deskami. Deski były powykręcane i zniszczone, bo poprzednia właścicielka ich nie konserwowała.

Widząc, co stało się z drewnem po zaledwie 4 latach użytkowania, po roku od przeprowadzki postanowiłem z żoną zbudować zupełnie nowy taras. Zaprojektowała go firma, która wykonywała nam wszystkie utwardzone nawierzchnie. Na posadzkę wybraliśmy wyroby z betonu zaimpregnowane fabrycznie i odporne na ścieranie.

Nawierzchnię poszerzyliśmy o 1,5 m, w stosunku do poprzedniej. Zaraz po jej ułożeniu, stolarz wykonał pergolę. Chcieliśmy ją osłonić przezroczystym dachem, więc za naszą zgodą – zamontował faliste płyty pleksi. Nie zdały egzaminu! Rok temu wymieniliśmy je na płyty z poliwęglanu.

Nawierzchnia z różnej wielkości betonowych płyt, imitujących piaskowiec. Obrzeże – z kostki betonowej, udającej granit (jak na ścieżkach)

Taras na gruncie osłonięty pergolą - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z tarasu. Posadzka, zaimpregnowana fabrycznie, jest łatwa w pielęgnacji – wystarczy ją po zimie umyć myjką ciśnieniową, a potem doraźnie zamiatać. Plamy na płytach schodzą podczas mycia wodą ze środkiem myjącym.

  Sprawdził się piaskowo-łososiowy kolor posadzki, który koresponduje z posadzką w salonie. Powiększa i rozjaśnia obie przestrzenie. Taras jest komfortowo ciepły wiosną i jesienią. Latem jest na nim trochę za gorąco. Obecnie zmienilibyśmy tylko wielkość płyty tarasowej na jeszcze większą. Szkoda, że nie zrobiliśmy tego od razu, bo w ogrodzie jest na to miejsce. Technologia na szczęście pozwala na taką korektę.

 • Po niecałych 5 latach użytkowania tarasu przeprowadziliśmy jego remont, wykorzystując prace przy odnawianiu elewacji domu. Pergola została zabezpieczona farbą do drewna, a na dachu ułożyliśmy nowe pokrycie z poliwęglanu. W poprzednim po każdej zimie przybywało dziur. Na daszek spadał śnieg i lód z dachu domu i pleksi ze spadkiem poniżej 30° tego nie wytrzymało.

  Co innego poliwęglan! Po zimie nie ma w nim ubytków. Nie zachodzi również zielonym nalotem i nie trzyma brudu, jak poprzednie płyty. Próbowałem myć pleksi myjką, ale się to nie udawało. Nie jesteśmy zadowoleni z użytego przez stolarza drewna – wypływa z niego żywica.
Taras na poziomie gruntu zlicowany jest ze ścieżką Taras na gruncie osłania pergola, zadaszona płytami poliwęglanu. Wodę odprowadza rynna
Zsuwający się z dachu domu śnieg i lód nie podziurawił nowego dachu pergoli. Nie brudzi się tak, jak poprzedni Właściciele nie zmienili oświetlenia tarasu

Taras na gruncie osłonięty pergolą - koszty:

 • Nawierzchnie utwardzone 35 000 zł (taras, ścieżki, podjazd, wiata, drewutnia, śmietnik). 
 • Pergola z pokryciem z pleksi 6000 zł. 
 • Wymiana pokrycia na płyty z poliwęglanu 1000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-07-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Żałuję, że wybrałem płytki z klinkieru na taras...

Żałuję, że wybrałem płytki z klinkieru na taras, ponieważ się bardzo brudzą. Praktycznie co drugi dzień muszę je myć mopem, albo zamiatać. Płytek nie zaimpregnowałem, nie wiedząc, że warto to zrobić, więc wżerają się w nie tłuszcz oraz ptasie odchody. - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, użytkuje taras od 2009 r.

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Trawertynowe inspiracje Libet
Trawertynowe inspiracje Libet Materiały inspirowane wyglądem kamieni znakomicie sprawdzają się w ogrodowych aranżacjach. A dzięki łączeniu ich w kompleksowe rozwiązania, ...
Płyty INDIGO BELLO od DASAG
Płyty INDIGO BELLO od DASAG Wykonane z kruszyw kamienia naturalnego płyty INDIGO BELLO poddawane są obróbce w procesie szlifowania. Dzięki temu uwydatnia się ich charakterystyczną, ...
Madera - nowa linię płyt od DASAG
Madera - nowa linię płyt od DASAG Kolekcja Madera to połączenie śródziemnomorskiego temperamentu z minimalizmem i prostotą formy nowoczesnych rozwiązań. Marka DASAG wprowadziła ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x