Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras na gruncie osłonięty pergolą - kłopoty z zadaszeniem

Taras na gruncie osłonięty pergolą - kłopoty z zadaszeniem

Nawierzchnię tarasu poszerzyliśmy o 1,5 m, w stosunku do poprzedniej. Zaraz po jej ułożeniu, stolarz wykonał pergolę. Chcieliśmy ją osłonić przezroczystym dachem, więc za naszą zgodą – zamontował faliste płyty pleksi. Nie zdały egzaminu! - mówi Łukasz - członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje taras od jesieni 2008 r.

Meble z technorattanu i drewna egzotycznego stoją na tarasie cały rok. Wiosną są myte myjką ciśnieniową
Meble z technorattanu i drewna egzotycznego stoją na tarasie cały rok. Wiosną są myte myjką ciśnieniową

Powierzchnia:

 • Taras 16,5 m2, dom 160 m2; działka 1000 m2. 
 • Taras na gruncie, w kształcie prostokąta 5 x 3,30 m. 
 • Nawierzchnia z różnej wielkości betonowych płyt, imitujących piaskowiec.
 • Obrzeże z kostki betonowej, przypominającej granit.

Zadaszenie: nad całą płytą pergola z drewna sosnowego, przykryta płytami poliwęglanu.

Położenie: południowy zachód, przy tylnej elewacji, przy salonie.

Decyzja: kupiłem gotowy dom i zastałem przy nim taras bez zadaszenia, wykończony ryflowanymi deskami. Deski były powykręcane i zniszczone, bo poprzednia właścicielka ich nie konserwowała.

Widząc, co stało się z drewnem po zaledwie 4 latach użytkowania, po roku od przeprowadzki postanowiłem z żoną zbudować zupełnie nowy taras. Zaprojektowała go firma, która wykonywała nam wszystkie utwardzone nawierzchnie. Na posadzkę wybraliśmy wyroby z betonu zaimpregnowane fabrycznie i odporne na ścieranie.

Nawierzchnię poszerzyliśmy o 1,5 m, w stosunku do poprzedniej. Zaraz po jej ułożeniu, stolarz wykonał pergolę. Chcieliśmy ją osłonić przezroczystym dachem, więc za naszą zgodą – zamontował faliste płyty pleksi. Nie zdały egzaminu! Rok temu wymieniliśmy je na płyty z poliwęglanu.

Nawierzchnia z różnej wielkości betonowych płyt, imitujących piaskowiec. Obrzeże – z kostki betonowej, udającej granit (jak na ścieżkach)

Taras na gruncie osłonięty pergolą - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z tarasu. Posadzka, zaimpregnowana fabrycznie, jest łatwa w pielęgnacji – wystarczy ją po zimie umyć myjką ciśnieniową, a potem doraźnie zamiatać. Plamy na płytach schodzą podczas mycia wodą ze środkiem myjącym.

  Sprawdził się piaskowo-łososiowy kolor posadzki, który koresponduje z posadzką w salonie. Powiększa i rozjaśnia obie przestrzenie. Taras jest komfortowo ciepły wiosną i jesienią. Latem jest na nim trochę za gorąco. Obecnie zmienilibyśmy tylko wielkość płyty tarasowej na jeszcze większą. Szkoda, że nie zrobiliśmy tego od razu, bo w ogrodzie jest na to miejsce. Technologia na szczęście pozwala na taką korektę.

 • Po niecałych 5 latach użytkowania tarasu przeprowadziliśmy jego remont, wykorzystując prace przy odnawianiu elewacji domu. Pergola została zabezpieczona farbą do drewna, a na dachu ułożyliśmy nowe pokrycie z poliwęglanu. W poprzednim po każdej zimie przybywało dziur. Na daszek spadał śnieg i lód z dachu domu i pleksi ze spadkiem poniżej 30° tego nie wytrzymało.

  Co innego poliwęglan! Po zimie nie ma w nim ubytków. Nie zachodzi również zielonym nalotem i nie trzyma brudu, jak poprzednie płyty. Próbowałem myć pleksi myjką, ale się to nie udawało. Nie jesteśmy zadowoleni z użytego przez stolarza drewna – wypływa z niego żywica.
Taras na poziomie gruntu zlicowany jest ze ścieżką Taras na gruncie osłania pergola, zadaszona płytami poliwęglanu. Wodę odprowadza rynna
Zsuwający się z dachu domu śnieg i lód nie podziurawił nowego dachu pergoli. Nie brudzi się tak, jak poprzedni Właściciele nie zmienili oświetlenia tarasu

Taras na gruncie osłonięty pergolą - koszty:

 • Nawierzchnie utwardzone 35 000 zł (taras, ścieżki, podjazd, wiata, drewutnia, śmietnik). 
 • Pergola z pokryciem z pleksi 6000 zł. 
 • Wymiana pokrycia na płyty z poliwęglanu 1000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-07-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

To zalezy od ktorej strony jest taras bo jak od polnocy to nie bedzie wtedy szklarnia a uchroni przed deszczem.

Gość: Ankaaaaa

23 Kwi 2015, 05:34

pergola z dachem z pleski lub poliwęglanu to szklarnia. Lepiej inwestować w pergole z materiału - przynajmniej odbijają ciepło słoneczne i chronią przed deszczem.

Gość: darek

05 Mar 2015, 09:27

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Żałuję, że wybrałem płytki z klinkieru na taras...

Żałuję, że wybrałem płytki z klinkieru na taras, ponieważ się bardzo brudzą. Praktycznie co drugi dzień muszę je myć mopem, albo zamiatać. Płytek nie zaimpregnowałem, nie wiedząc, że warto to zrobić, więc wżerają się w nie tłuszcz oraz ptasie odchody. - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, użytkuje taras od 2009 r.

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Nośny element izolacji termicznej Schöck Isokorb R
Nośny element izolacji termicznej Schöck Isokorb R Nośne elementy izolacji termicznej firmy Schöck to sprawdzona technologia, która gwarantuje najwyższą jakość wykonania oraz bezawaryjność. ...
Libet podsumowuje przychody ze sprzedaży za pierwsze półrocze 2016 r.
Libet podsumowuje przychody ze sprzedaży za pierwsze półrocze 2016 r. Libet, producent kostki brukowej i materiałów nawierzchniowych klasy premium, wypracował w I półroczu 2016 r. 130,7 mln zł przychodów ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe