Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Mam źle rozplanowane poziomy tarasu...

Mam źle rozplanowane poziomy tarasu...

Już wiem, że źle rozplanowałem poziomy tarasu. Uskoki znajdują się zbyt blisko zadaszonej części, co sprawia kłopot gościom wstającym od stołu i nie znającym topografii tarasu - mówi Konrad, Członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje taras od 3 lat.

Powierzchnia: tarasu 160 m2, domu 390 m2, działki 5180 m2. Taras narożny z kilkoma poziomami, na betonowej płycie. Wykończony pełną ryflowaną deską modrzewiową, ułożoną na legarach (sosna), łączoną na wkręty.

Zadaszenie: przy wyjściu kuchennym, nad 40 m2 powierzchni tarasu, pełne zadaszenie powiązane z dachem budynku, wsparte na balach drewnianych (świerk).

Położenie: południe i zachód, przy frontalnej i bocznej elewacji, wzdłuż całej strefy dziennej.

Decyzja: duża betonowa płyta tarasu została zaprojektowana i dopasowana do bryły domu przez autora projektu. W tym względzie poddałem się wytycznym projektu. Jednak w miejscu, gdzie architekt wskazywał zbudowanie ogrodu zimowego, wolałem urządzić jedynie zadaszoną grillownię z miejscem do jedzenia. Żeby płyta tarasu nie była zbyt monumentalna, sam zaplanowałem w niej kilka poziomów, opadających w stronę trawnika.

Długo myślałem nad materiałem wykończeniowym. Starałem się znaleźć taki, który byłby trwały, bezpieczny dla dzieci, w miarę bezobsługowy. Budowa tak rozległego tarasu jest kosztowna i wymaga dużo pracy! Od razu chciałem go wykonać porządnie, na lata. Wybrałem drewno, a dopiero po skosztorysowaniu różnych rodzajów drewna egzotycznego i krajowego – ryflowaną deskę z modrzewia. Na razie nie żałuję. Drewno egzotyczne miało kosztować 100 000 zł! Stolarz ściągnął drewno z południa kraju, a po położeniu – zaimpregnował barwionym preparatem.

Uskoki w podeście sprawiają, że ciemna posadzka nie wygląda zbyt jednorodnie i monumentalnie Bezprogowe przejście z kuchni na taras

Taras narożny z kilkoma poziomami - rady i przestrogi:

Przy stacjonarnym grillu rozstawiono wygodne meble z drewna
 • Nie żałuję wylania płyty tarasowej z betonu, ponieważ jej zryczałtowane koszty "wpadły" w ogólne koszty budowy domu przez generalnego wykonawcę. Rozległy i podniesiony do wys. 50 cm taras jest dzięki temu stabilny. Podczas wznoszenia budynku, wykonano dach nad tarasem na drewnianej konstrukcji oraz stacjonarny grill.

 • Jestem zadowolony z modrzewiowego podestu, choć wymaga corocznego olejowania. Robię to samodzielnie, po zamieceniu desek. Zajmuje mi to dwa popołudnia. Legary sosnowe, a nie modrzewiowe, polecił stolarz. Ufam, że nie jest to technologiczny błąd. Jeśli szybciej zniszczeją niż deski, będę miał kłopot, bo kiedy wpadło mi coś pod deski, nie mogłem odkręcić wiertarką wkrętów, gdyż łepki się wyrobiły. 

  Deski o gr. 25 mm mają przeciwpoślizgowe ryflowanie po zewnętrznej stronie, natomiast od spodniej – nacięcia, chroniące je przed wichrowaniem. Rzeczywiście, nie odkształcają się. Poza tym, stolarz celowo nie zastosował desek dłuższych niż 2,50 m. 

  Już wiem, że źle rozplanowałem poziomy. Uskoki znajdują się zbyt blisko zadaszonej części, co sprawia kłopot gościom wstającym od stołu i nie znającym topografii tarasu. Dzieci opanowały ją bez kłopotu, ale kiedy urządzamy na tarasie przyjęcie, dla bezpieczeństwa gości musimy ustawić w newralgicznym miejscu donice z kwiatami. Nie polecam lakierowania na zewnątrz elementów z drewna. Lakierobejca na dębowych, klejonych blatach przy grillu złuszczyła się. Lepszym rodzajem drewna na blaty byłaby olcha albo drewno egzotyczne.

 • Często używamy stacjonarnego grilla. Ma liczne półki i kilkupoziomowy ruszt. Dobuduję do niego wędzarnię. Jego położenie w narożniku tarasu ładnie zamknęło bryłę budynku. Polecam zamontowanie wewnątrz domu, a nie na zewnątrz, włącznika oświetlenia tarasowego.
W nasłonecznionej części deski bardziej pracują niż w zadaszonej – wypadają z nich sęki Na granicy drewna i rabat z roślinami ułożono folię kubełkową

Taras narożny z kilkoma poziomami - koszty:

 • legary i deski z ułożeniem 22 000 zł, 
 • komin i grill z cegły klinkierowej z robocizną 8000 zł, 
 • blaty 500 zł, 
 • meble 2500 zł, 
 • olej 600 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-06-20

Zdaniem naszych Czytelników

Strach pić.

PeZet

05 Mar 2015, 13:00

zrobiłeś podstawowy błąd zamiast tarasu zrobiłeś duże schody

Gość piotr 65

05 Mar 2015, 07:43

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Taras na gruncie osłonięty pergolą - kłopoty z zadaszeniem

Nawierzchnię tarasu poszerzyliśmy o 1,5 m, w stosunku do poprzedniej. Zaraz po jej ułożeniu, stolarz wykonał pergolę. Chcieliśmy ją osłonić przezroczystym dachem, więc za naszą zgodą – zamontował faliste płyty pleksi. Nie zdały egzaminu! - mówi Łukasz - członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje taras od jesieni 2008 r.

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Trawertynowe inspiracje Libet
Trawertynowe inspiracje Libet Materiały inspirowane wyglądem kamieni znakomicie sprawdzają się w ogrodowych aranżacjach. A dzięki łączeniu ich w kompleksowe rozwiązania, ...
Płyty INDIGO BELLO od DASAG
Płyty INDIGO BELLO od DASAG Wykonane z kruszyw kamienia naturalnego płyty INDIGO BELLO poddawane są obróbce w procesie szlifowania. Dzięki temu uwydatnia się ich charakterystyczną, ...
Madera - nowa linię płyt od DASAG
Madera - nowa linię płyt od DASAG Kolekcja Madera to połączenie śródziemnomorskiego temperamentu z minimalizmem i prostotą formy nowoczesnych rozwiązań. Marka DASAG wprowadziła ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x