Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras do remontu po dwóch latach użytkowania

Do wykończenia głównego tarasu przeznaczyliśmy, wspólnie z żoną, płyty gresu, takie same jak na ganku. Choć zastosowałem dobrą fugę, już po dwóch latach "puściła"... - mówi Adam, Czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje tarasy od 2003 i 2011 roku.

Wschodnia elewacja z dobudowanym tarasem

Powierzchnia: tarasów 33 i 12 m2, domu 196 m2, działki 1730 m2. Tarasy w kształcie prostokąta, na betonowej płycie. Wykończone ryflowanymi deskami z drewna bankgirai i deskami kompozytowymi (WPC). Deski na legarach.

Zadaszenie:

 • I taras – tylko wysunięty okap dachu. 
 • II taras – pełne z dachówką, wsparte na konstrukcji z drewna sosnowego.

Położenie:

 • I – południe i zachód, przy tylnej elewacji, przy salonie i sypialni. 
 • II – wschód, z boku budynku, przy holu.

Decyzja: główny taras z tyłu domu powstał podczas jego budowy, kiedy przygotowano pod niego klasyczną betonową płytę. Do jego wykończenia przeznaczyliśmy, wspólnie z żoną, płyty gresu, takie same jak na ganku. Choć zastosowałem dobrą fugę, już po dwóch latach "puściła". Niepotrzebnie odśnieżałem płytę tarasu, więc szybko zareagowała na warunki atmosferyczne. Wiedząc już, że posadzka i tak będzie wymagała remontu, od razu i bez zdejmowania gresu zleciliśmy ułożenie nad nim ryflowanych desek z drewna egzotycznego na legarach. Legary są dość cienkie, ale na szczęście udało się wyprowadzić spadki i dopasować wysokość posadzki tak, by znalazła się nieco niżej, niż posadzki w domu.

Ponieważ taras z południowo-zachodnią ekspozycją bardzo się nagrzewa, w 2011 r. przy wschodniej elewacji zbudowaliśmy drugi. Jest mniejszy, ale za to zadaszony na całej powierzchni. To był doskonały pomysł! Nareszcie możemy usiąść w cieniu i chłodzie. Pod względem technologicznym ma nowocześniejszą podłogę. W jego projektowaniu pomagał nam zaprzyjaźniony architekt, bo nie chcieliśmy zniszczyć architektury domu. To on zarekomendował nam deskę z kompozytu. Supermateriał! Obecnie częściej używamy wschodniego tarasu.

Główny taras, niezadaszony, zwrócony na południe i zachód Skrzynie na rośliny również wykonano z drewna egzotycznego

Taras - rady i przestrogi:

 • W budowie tarasu z drewna egzotycznego ważne jest użycie zarówno desek, jak i legarów z takiego samego drewna. Deski powinny być też przykręcone do legarów wkrętami, tymczasem nasi wykonawcy na części tarasu tylko je przykleili zaprawą klejową. Wkrótce zaczęły pracować. Drewno wymaga corocznego olejowania, co generuje dodatkowy obowiązek, dlatego kiedy usłyszałem o zaletach kompozytu, od razu go zastosowałem. W ryflach zbiera się piasek i kurz, więc myję podest myjką ciśnieniową. Przed olejowaniem zanieczyszczenia usuwam szczotką drucianą. Zawsze kładę dwie warstwy oleju.

 • Taras z drewna wygląda identycznie, jak ten z kompozytu. Ten drugi jest bezobsługowy i bezawaryjny, więc w przyszłości zamierzamy drewno wymienić na kompozyt. Wschodni taras ulokowaliśmy przy oknie w sypialni, która obecnie stała się holem. Małe okno zmieniliśmy na wygodne dwuskrzydłowe wyjście tarasowe. Pod taras znowu wylaliśmy klasyczną płytę z betonu, bo nie chcemy, żeby pod deskami zbierał się brud i biegały tam gryzonie. Uniknęliśmy też pylenia wyschniętego gruntu. To rozwiązanie, choć droższe niż stopy fundamentowe, od lat sprawdza się na głównym tarasie. Dobudowując taras, nie zmieniliśmy konstrukcji dachu, a jego wielkość dopasowaliśmy do istniejącej infrastruktury ogrodu. 
Wschodni taras jest używany częściej, niż ten od strony południa i zachodu. Kratownica z drewna dodaje mu kameralności Meble z drewna eukaliptusowego są chowane do nieogrzewanego garażu

Koszty I tarasu:

 • płyty gresu 200 zł/m2, 
 • remont – ułożenie desek z drewna egzotycznego – 15 000 zł, 
 • olej 200 zł. 

Koszty II tarasu:

 • zadaszenie 8900 zł, 
 • deski WPC 3176 zł i położenie 900 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-07-08

Zdaniem naszych Czytelników

Może to była kwestia błędu przy wykonaniu a nie "fugi". W każdym razie ja u siebie mam wyłożony płytami ogrodowymi na tarasie i mam nadzieję że wytrzyma lata, w każdym razie tak wygląda :)

Gość Krzysztof

28 Sie 2014, 03:05

Ja remontowałem w tym roku. Zmieniłem charakter tarasu na bardziej rustykalny, wyłożyłem całą powierzchnię drewnem ogrodowym, wniosłem stylowe meble. Tak naprawdę nawierzchnia to imitacja drewna, ale całkiem udana. Do stylu rustykalnego pasuje znacznie lepiej niż drewniane panele.

Gość clint

30 Lip 2014, 13:24

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych Najlepszym rozwiązaniem skutecznie chroniącym drewno przed słońcem, deszczem oraz utratą koloru jest olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl.

Kostka betonowa na "tak", ale bez chropowatej powierzchni

Jesteśmy zadowoleni z technologii na sucho oraz betonowej nawierzchni, choć ta ostatnia ma drobne wady. Warstwa wierzchnia z drobnych kamyków jest szorstka i zdarzają się nam gwałtowne, nieplanowane hamowania, szczególnie jeśli podeszwy butów są gumowe lub bieżnikowane.... - Ola i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują taras trzeci rok.

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze