Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras do remontu po dwóch latach użytkowania

Do wykończenia głównego tarasu przeznaczyliśmy, wspólnie z żoną, płyty gresu, takie same jak na ganku. Choć zastosowałem dobrą fugę, już po dwóch latach "puściła"... - mówi Adam, Czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje tarasy od 2003 i 2011 roku.

Wschodnia elewacja z dobudowanym tarasem

Powierzchnia: tarasów 33 i 12 m2, domu 196 m2, działki 1730 m2. Tarasy w kształcie prostokąta, na betonowej płycie. Wykończone ryflowanymi deskami z drewna bankgirai i deskami kompozytowymi (WPC). Deski na legarach.

Zadaszenie:

 • I taras – tylko wysunięty okap dachu. 
 • II taras – pełne z dachówką, wsparte na konstrukcji z drewna sosnowego.

Położenie:

 • I – południe i zachód, przy tylnej elewacji, przy salonie i sypialni. 
 • II – wschód, z boku budynku, przy holu.

Decyzja: główny taras z tyłu domu powstał podczas jego budowy, kiedy przygotowano pod niego klasyczną betonową płytę. Do jego wykończenia przeznaczyliśmy, wspólnie z żoną, płyty gresu, takie same jak na ganku. Choć zastosowałem dobrą fugę, już po dwóch latach "puściła". Niepotrzebnie odśnieżałem płytę tarasu, więc szybko zareagowała na warunki atmosferyczne. Wiedząc już, że posadzka i tak będzie wymagała remontu, od razu i bez zdejmowania gresu zleciliśmy ułożenie nad nim ryflowanych desek z drewna egzotycznego na legarach. Legary są dość cienkie, ale na szczęście udało się wyprowadzić spadki i dopasować wysokość posadzki tak, by znalazła się nieco niżej, niż posadzki w domu.

Ponieważ taras z południowo-zachodnią ekspozycją bardzo się nagrzewa, w 2011 r. przy wschodniej elewacji zbudowaliśmy drugi. Jest mniejszy, ale za to zadaszony na całej powierzchni. To był doskonały pomysł! Nareszcie możemy usiąść w cieniu i chłodzie. Pod względem technologicznym ma nowocześniejszą podłogę. W jego projektowaniu pomagał nam zaprzyjaźniony architekt, bo nie chcieliśmy zniszczyć architektury domu. To on zarekomendował nam deskę z kompozytu. Supermateriał! Obecnie częściej używamy wschodniego tarasu.

Główny taras, niezadaszony, zwrócony na południe i zachód Skrzynie na rośliny również wykonano z drewna egzotycznego

Taras - rady i przestrogi:

 • W budowie tarasu z drewna egzotycznego ważne jest użycie zarówno desek, jak i legarów z takiego samego drewna. Deski powinny być też przykręcone do legarów wkrętami, tymczasem nasi wykonawcy na części tarasu tylko je przykleili zaprawą klejową. Wkrótce zaczęły pracować. Drewno wymaga corocznego olejowania, co generuje dodatkowy obowiązek, dlatego kiedy usłyszałem o zaletach kompozytu, od razu go zastosowałem. W ryflach zbiera się piasek i kurz, więc myję podest myjką ciśnieniową. Przed olejowaniem zanieczyszczenia usuwam szczotką drucianą. Zawsze kładę dwie warstwy oleju.

 • Taras z drewna wygląda identycznie, jak ten z kompozytu. Ten drugi jest bezobsługowy i bezawaryjny, więc w przyszłości zamierzamy drewno wymienić na kompozyt. Wschodni taras ulokowaliśmy przy oknie w sypialni, która obecnie stała się holem. Małe okno zmieniliśmy na wygodne dwuskrzydłowe wyjście tarasowe. Pod taras znowu wylaliśmy klasyczną płytę z betonu, bo nie chcemy, żeby pod deskami zbierał się brud i biegały tam gryzonie. Uniknęliśmy też pylenia wyschniętego gruntu. To rozwiązanie, choć droższe niż stopy fundamentowe, od lat sprawdza się na głównym tarasie. Dobudowując taras, nie zmieniliśmy konstrukcji dachu, a jego wielkość dopasowaliśmy do istniejącej infrastruktury ogrodu. 
Wschodni taras jest używany częściej, niż ten od strony południa i zachodu. Kratownica z drewna dodaje mu kameralności Meble z drewna eukaliptusowego są chowane do nieogrzewanego garażu

Koszty I tarasu:

 • płyty gresu 200 zł/m2, 
 • remont – ułożenie desek z drewna egzotycznego – 15 000 zł, 
 • olej 200 zł. 

Koszty II tarasu:

 • zadaszenie 8900 zł, 
 • deski WPC 3176 zł i położenie 900 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-07-08

Zdaniem naszych Czytelników

Może to była kwestia błędu przy wykonaniu a nie "fugi". W każdym razie ja u siebie mam wyłożony płytami ogrodowymi na tarasie i mam nadzieję że wytrzyma lata, w każdym razie tak wygląda :)

Gość Krzysztof

28 Sie 2014, 03:05

Ja remontowałem w tym roku. Zmieniłem charakter tarasu na bardziej rustykalny, wyłożyłem całą powierzchnię drewnem ogrodowym, wniosłem stylowe meble. Tak naprawdę nawierzchnia to imitacja drewna, ale całkiem udana. Do stylu rustykalnego pasuje znacznie lepiej niż drewniane panele.

Gość clint

30 Lip 2014, 13:24

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kostka betonowa na "tak", ale bez chropowatej powierzchni

Jesteśmy zadowoleni z technologii na sucho oraz betonowej nawierzchni, choć ta ostatnia ma drobne wady. Warstwa wierzchnia z drobnych kamyków jest szorstka i zdarzają się nam gwałtowne, nieplanowane hamowania, szczególnie jeśli podeszwy butów są gumowe lub bieżnikowane.... - Ola i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują taras trzeci rok.

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...
Stopień Madera - nowość z kolekcji Libet Completto
Stopień Madera - nowość z kolekcji Libet Completto Stopień Madera z kolekcji Libet Completto to doskonałe uzupełnienie posesji utrzymanej w stylu rustykalnym. Dzięki specjalnemu procesowi ...
Boston Prato - eleganckie wykończenie z płytami Dasag
Boston Prato - eleganckie wykończenie z płytami Dasag Nowoczesna architektura ceni minimalizm i prostotę. Możliwość zaaranżowania przestrzeni w przejrzysty sposób to cel wielu architektów. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x