Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras na gruncie - jak naprawić uszkodzenia?

Do jakich uszkodzeń dochodzi najczęściej podczas użytkowania tarasu na gruncie? Jak naprawić uszkodzenia tarasu na płycie betonowej, ziemnego i drewnianego?

Tarasy nieznacznie wyniesione ponad poziom terenu budowane są jako:

  • betonowe, z płytą spoczywającą bezpośrednio na gruncie;
  • ziemne, z nawierzchnią z kostki, kamienia, płytek betonowych, układanych na podsypce piaskowej;
  • drewniane, montowane na ażurowej konstrukcji nośnej.

Taras na płycie betonowej - rodzaje uszkodzeń i naprawa

Na tarasie na płycie betonowej często dochodzi do uszkodzenia nawierzchni (najczęściej z płytek), na skutek braku izolacji przed wilgocią kapilarną od gruntu oraz deformacji samej płyty. Poważniejsze uszkodzenia ujawniają się na ogół po roku lub dwóch latach użytkowania i są efektem niewłaściwego fundamentowania i zagęszczenia gruntu. Z czasem posadowienie płyty stabilizuje się i tylko wyjątkowo dochodzi do jej uszkodzeń.

Przy niestabilnej płycie tarasowej – jeśli nie zdecydujemy się na jej rozebranie i budowę od nowa – lepiej zrezygnować z nawierzchni z płytek, zastępując je pokryciem drewnianym bądź z paneli kompozytowych.

Warstwy tarasu na gruncie
Warstwy tarasu na gruncie

Taras ziemny - rodzaje uszkodzeń i naprawa

Nierówna powierzchnia z płyt czy kostki wymaga rozebrania i ułożenia jej na nowo, na wyrównanym i utwardzonym podłożu. Jeśli zastosowano niewłaściwą podsypkę, np. ze zwykłej ziemi, konieczne będzie usunięcie przynajmniej 20 cm warstwy podkładu i zastąpienie go piaskiem stabilizowanym cementem i zagęszczonym wibratorem powierzchniowym.

Rozchodzące się obramowanie można wzmocnić dodatkową palisadą z betonowych tralek, osadzonych 30–40 cm w gruncie. Natomiast rozmywaniu skarp, co następuje głównie w pierwszych latach użytkowania, można zapobiec, zmniejszając kąt ich nachylenia bądź układając specjalną siatkę zakotwioną w gruncie lub ażurowe płyty betonowe. Dodatkową ochronę zapewni posadzenie roślin o głębokim i silnie rozrastającym się systemie korzeniowym.

Taras drewniany - rodzaje uszkodzeń i naprawa

Remont tarasu drewnianego polega przeważnie na wymianie uszkodzonych desek, a w przypadku znacznych uszkodzeń – całej konstrukcji. Do budowy nowego tarasu najlepiej używać drewna struganego ze wszystkich stron i zaimpregnowanego ciśnieniowo. Dodatkową ochronę oraz nadanie pożądanej barwy zapewnią nakładane powierzchniowo impregnaty barwiące.

Trzeba też zwrócić uwagę na odizolowanie konstrukcji nośnej od betonowych słupków fundamentowych (podwójną warstwą papy) oraz zapewnić przewiew pod nawierzchnią. Innym rozwiązaniem jest użycie tarasowych desek kompozytowych. Trwały taras można zbudować też z drewna egzotycznego, odpornego na zmienne warunki, ale jego koszt będzie znacznie wyższy.

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2014-10-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Naprawa izolacji przeciwwodnej i termicznej tarasu nad pomieszczeniem

Tarasy nad pomieszczeniami muszą mieć izolację przeciwwodną, a gdy są to wnętrza ogrzewane – również izolację cieplną. Który rodzaj izolacji ulega częstszym uszkodzeniom i jak je naprawić?

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...
Stopień Madera - nowość z kolekcji Libet Completto
Stopień Madera - nowość z kolekcji Libet Completto Stopień Madera z kolekcji Libet Completto to doskonałe uzupełnienie posesji utrzymanej w stylu rustykalnym. Dzięki specjalnemu procesowi ...
Boston Prato - eleganckie wykończenie z płytami Dasag
Boston Prato - eleganckie wykończenie z płytami Dasag Nowoczesna architektura ceni minimalizm i prostotę. Możliwość zaaranżowania przestrzeni w przejrzysty sposób to cel wielu architektów. ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x