Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Kłopotliwe markizy w czasie burzy

Szkoda, że boczne markizy musimy obsługiwać ręcznie. W okresie burzowym, kiedy liczy się każda sekunda przy sprzątaniu tarasu, ich zwinięcie trwa zbyt długo. Spróbujemy zmienić ich obsługę z ręcznej na sterowanie radiowe, które bardzo się sprawdza przy obsłudze górnych markiz... - mówi Agnieszka, Czytelniczka Budujemy Dom, która markizy użytkuje od roku.

Parametry domu: parterowy o pow. 230 m2, z tarasem o pow. 70 m2.

Markizy:

 • w pełnej kasecie i bez kaset. Dwie górne markizy o szer. 300 cm i wysięgu 300 cm; dwie boczne o wym. 300 x 250 cm. 
 • Poszycie w markizach górnych – z grubej impregnowanej tkaniny akrylowej, odpornej na wodę i promienie UV, kolor szary; w markizach bocznych – z tkaniny cieńszej, siatkowej. 
 • Konstrukcja bez składanych ramion, poszycie przesuwa się w aluminiowych prowadnicach, przytwierdzonych do konstrukcji pergoli z aluminium. 
 • Gwarancja 3 lata.

Sterowanie: markizy na dachu pergoli wyposażyliśmy w czujnik wiatru, regulujemy nimi dwoma pilotami, boczne na ścianie – tylko ręcznie, przy pomocy korbki. Poprosiliśmy monterów o wyregulowanie czujnika wiatru tak, aby uruchamiał się dopiero wtedy, kiedy wiatr wieje dłużej niż 10 sekund i jest silniejszy. Nie chcieliśmy, żeby markizy reagowały na każdy podmuch. Nie zastosowaliśmy czujnika słońca w obawie, że w zimie markizy niepotrzebnie zasłonią wnętrza.

Lokalizacja: na pergoli, zwróconej na południe.

Montaż: wykonali fachowcy z firmy, produkującej markizy. Na konstrukcję i markizy czekaliśmy 4 tygodnie.

Na dachu pergoli zamontowano dwie markizy, regulowane pilotem, na ścianie – dwie boczne markizy, obsługiwane ręcznie Poszycie chowa się całkowicie w pełnej i szczelnej kasecie
Na dachu pergoli zamontowano dwie markizy, regulowane pilotem, na ścianie – dwie boczne markizy, obsługiwane ręcznie Poszycie chowa się całkowicie w pełnej i szczelnej kasecie

Decyzja: dom ma prostą nowoczesną bryłę, do której nie pasują tradycyjne markizy w paski i z falbanką. W Internecie znaleźliśmy więc producenta nowoczesnych markiz, który pokazał nam również aluminiowe profile, idealne do zbudowania, zgodnie z naszym wcześniejszym planem, dwóch pergoli na tarasie w kształcie litery L.

Wybraliśmy solidne profile, odrzuciliśmy mniejsze i lżejsze. Chodziło o to, żeby pergole miały solidny, kształtny szkielet, pasujący do niskiej mocnej bryły domu i dekorowały ją przez cały rok. Dlatego na ich dachu ułożyliśmy kilka belek, choć każda z górnych markiz porusza się w prowadnicach, przytwierdzonych tylko do dwóch. Poszycie górnych markiz jest grubsze, dając głębszy cień, niż czynią to boczne. Te na dachu pergoli mają za zadanie chronić taras i wnętrza dzienne przed słońcem, intensywnym światłem i gorącem, natomiast te boczne – przed gorącem i przechodniami, bo pergola znajduje się blisko drogi. A

luminiowa konstrukcja powstała z polskich materiałów, markizy ze szwajcarskich. Mąż zamocował na dachu konstrukcji taśmy LED-owe. Z markiz jesteśmy bardzo zadowoleni, bo dzięki nim taras stał się bardziej funkcjonalny. Już z niego nie uciekamy, kiedy jest słonecznie. Wnętrza także są teraz chłodniejsze.

Boczne markizy na południowej ścianie pergoli łopoczą podczas wiatru, choć są przymocowane do stalowych linek Czujnik wiatru automatycznie uruchamia pracę górnych markiz
Boczne markizy na południowej ścianie pergoli łopoczą podczas wiatru, choć są przymocowane do stalowych linek Czujnik wiatru automatycznie uruchamia pracę górnych markiz

Górne i boczne markizy - porady i przestrogi:

 • Szkoda, że boczne markizy musimy obsługiwać ręcznie. W okresie burzowym, kiedy liczy się każda sekunda przy sprzątaniu tarasu, ich zwinięcie trwa zbyt długo. Spróbujemy zmienić ich obsługę z ręcznej na sterowanie radiowe, które bardzo się sprawdza przy obsłudze górnych markiz.

  Zaczynamy też czuć potrzebę dołożenia trzeciej bocznej, na zachodniej krawędzi pergoli, bo tamtędy wpada słońce po południu. Osłonięcie markizami z trzech stron sprawi, że pergola okazyjnie zmieni się w intymny pokój. Wadą bocznych markiz, umocowanych do stalowych linek, jest łopotanie podczas wiatru.

Górne i boczne markizy - koszty zakupu i montażu:

 • markizy z pergolami 25 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-04-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Markiza sterowana elektrycznie, ale bez czujnika wiatru

Wyszliśmy z mężem z założenia, że po to jest technika, żeby z niej korzystać i ułatwiać sobie obsługę urządzeń. Nie dołożyliśmy do elektrycznego napędu czujnika wiatru, bo markizy używamy tylko wtedy, kiedy jesteśmy na tarasie - mówi Basia, Czytelniczka Budujemy Dom, która markizę użytkuje trzeci rok.

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...
Stopień Madera - nowość z kolekcji Libet Completto
Stopień Madera - nowość z kolekcji Libet Completto Stopień Madera z kolekcji Libet Completto to doskonałe uzupełnienie posesji utrzymanej w stylu rustykalnym. Dzięki specjalnemu procesowi ...
Boston Prato - eleganckie wykończenie z płytami Dasag
Boston Prato - eleganckie wykończenie z płytami Dasag Nowoczesna architektura ceni minimalizm i prostotę. Możliwość zaaranżowania przestrzeni w przejrzysty sposób to cel wielu architektów. ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x