Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Dwie markizy tarasowe za 1200 zł. Montaż własny

Dopóki nie mieliśmy markizy cieniującej, w niektóre dni lata naprawdę męczyliśmy się na tarasie od słońca i gorąca. Kiedy więc w hipermarkecie zobaczyłam markizy w wiosennej promocji, w bardzo przystępnej cenie, natychmiast kupiłam dwie sztuki. Wybrałam modele największe, bo zależało mi na osłonięciu możliwie dużej części tarasu - mówi Aneta, Czytelniczka Budujemy Dom, która markizy użytkuje 6 lat.

Parametry domu: parterowy z użytkowym poddaszem (pow. 220 m2) i z tarasem o pow. 32 m2.

Dwie markizy bez kaset umieszczono w prostej linii, tuż obok siebie
Dwie markizy bez kaset umieszczono w prostej linii, tuż obok siebie

Markizy:

 • Bezkasetowe. 
 • Dwie markizy o szer. 400 cm i wysięgu 300 cm. 
 • Poszycie z impregnowanej tkaniny akrylowej, odpornej na wodę. 
 • Konstrukcja z aluminium pomalowanego proszkowo na kolor biały. 
 • Gwarancja 3 lata.

Sterowanie: ręczne, przy pomocy korbki.

Lokalizacja: na ścianie domu, nad tarasem zwróconym na wschód.

Montaż: wykonał mąż, z wykształcenia inżynier, wspólnie z moim bratem. Dom ma dwuwarstwowe ściany z poryzowanej ceramiki i styropianu o gr. 12 cm, dlatego w miejscach, w których trzeba było przytwierdzić do ściany uchwyty, trzymające rurę nawojową, wyciął miejscowo ocieplenie ze styropianu. Zrobił to w obawie, że ciężar markizy ściśnie warstwę styropianu.

Żeby nie tworzył się tu mostek cieplny, jako podporę zastosował grube klocki z drewna. Użył kotew chemicznych i innych materiałów montażowych, przeznaczonych do tego rodzaju ściany i markizy. Montaż zajął po kilka godzin 2 dni.

Decyzja: uwielbiamy wypoczywać i jadać na tarasie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nawet śniadania przed pracą i szkołą cała rodzina je na dworze, niekiedy opatulona polarami. Zimno nam nie przeszkadza, bardziej natomiast jaskrawe światło i narastający z minuty na minutę upał.

Dopóki nie mieliśmy markizy cieniującej, w niektóre dni lata naprawdę męczyliśmy się na tarasie od słońca i gorąca. Kiedy więc w hipermarkecie zobaczyłam markizy w wiosennej promocji, w bardzo przystępnej cenie, natychmiast kupiłam dwie sztuki. Wybrałam modele największe, bo zależało mi na osłonięciu możliwie dużej części tarasu. Wodoodporne poszycie dopasowałam kolorystycznie do tynku i ceramicznego dachu – ma kremowe i ceglaste pasy.

Ruchome elementy składanych ramion są konserwowane płynnym smarem Ruchome elementy składanych ramion są konserwowane płynnym smarem
Markizy obsługiwane są jedną korbką (właściciele ją przekładają z jednej markizy do drugiej)
Markizy obsługiwane są jedną korbką (właściciele ją przekładają z jednej markizy do drugiej)

Dwie markizy tarasowe - porady i przestrogi:

 • Do godziny 13.00, kiedy na taras wchodzi naturalny cień, markizy to zbawienie! W lecie rozwijamy je codziennie. Choć są proste i tanie, sprawdzają się nad wyraz dobrze. Ręczna obsługa korbką nie wymaga wysiłku.

  Poszycia nie podrywają słabe i średnie wiatry, dlatego nawet wtedy chętnie je rozwijamy, bo dają tarasowi przytulność i rozproszone światło. Zwijamy je, oczywiście, kiedy wiatr staje się silniejszy.

  Materiał trochę wypłowiał od słońca, najbardziej falbana, która pozostaje zawsze na zewnątrz. Ale odbarwienia i przybrudzenia są prawie niewidoczne. Dopiero rok temu mąż pierwszy raz umył poszycie myjką ciśnieniową.

  W pierwszym roku użytkowania, konstrukcja z aluminium trochę skrzypiała, więc kilkakrotnie spryskał jej ruchome elementy smarem w sprayu. Pomogło. Ponawia tę konserwację, kiedy konstrukcja zaczyna ciężej chodzić.

  Markiza służy nam znakomicie jako daszek podczas niedużego deszczu i przecieka tylko w miejscu styku obu markiz. Dlatego obecnie zamontowalibyśmy je inaczej – nie idealnie obok siebie, lecz na zakładkę, czyli jedną wyżej, drugą nieco niżej.

  W okresie upałów, kiedy na dworze jest naprawdę gorąco, od wczesnego ranka rozwijamy roletę nad drzwiami tarasowymi. To sprawia, że podłoga i szerokie okno tarasowe w salonie się nie nagrzewają, więc strefa dzienna jest chłodna. Na markizy warto było wydać pieniądze i poświęcić czas na montaż!

Dwie markizy tarasowe - koszty zakupu i montażu:

 • markizy 2 x 600 zł. 
 • Montaż własny, akcesoria 300 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-04-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kłopotliwe markizy w czasie burzy

Szkoda, że boczne markizy musimy obsługiwać ręcznie. W okresie burzowym, kiedy liczy się każda sekunda przy sprzątaniu tarasu, ich zwinięcie trwa zbyt długo. Spróbujemy zmienić ich obsługę z ręcznej na sterowanie radiowe, które bardzo się sprawdza przy obsłudze górnych markiz... - mówi Agnieszka, Czytelniczka Budujemy Dom, która markizy użytkuje od roku.

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Nośny element izolacji termicznej Schöck Isokorb R
Nośny element izolacji termicznej Schöck Isokorb R Nośne elementy izolacji termicznej firmy Schöck to sprawdzona technologia, która gwarantuje najwyższą jakość wykonania oraz bezawaryjność. ...
Libet podsumowuje przychody ze sprzedaży za pierwsze półrocze 2016 r.
Libet podsumowuje przychody ze sprzedaży za pierwsze półrocze 2016 r. Libet, producent kostki brukowej i materiałów nawierzchniowych klasy premium, wypracował w I półroczu 2016 r. 130,7 mln zł przychodów ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe