Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Dwie markizy tarasowe za 1200 zł. Montaż własny

Dopóki nie mieliśmy markizy cieniującej, w niektóre dni lata naprawdę męczyliśmy się na tarasie od słońca i gorąca. Kiedy więc w hipermarkecie zobaczyłam markizy w wiosennej promocji, w bardzo przystępnej cenie, natychmiast kupiłam dwie sztuki. Wybrałam modele największe, bo zależało mi na osłonięciu możliwie dużej części tarasu - mówi Aneta, Czytelniczka Budujemy Dom, która markizy użytkuje 6 lat.

Parametry domu: parterowy z użytkowym poddaszem (pow. 220 m2) i z tarasem o pow. 32 m2.

Dwie markizy bez kaset umieszczono w prostej linii, tuż obok siebie
Dwie markizy bez kaset umieszczono w prostej linii, tuż obok siebie

Markizy:

 • Bezkasetowe. 
 • Dwie markizy o szer. 400 cm i wysięgu 300 cm. 
 • Poszycie z impregnowanej tkaniny akrylowej, odpornej na wodę. 
 • Konstrukcja z aluminium pomalowanego proszkowo na kolor biały. 
 • Gwarancja 3 lata.

Sterowanie: ręczne, przy pomocy korbki.

Lokalizacja: na ścianie domu, nad tarasem zwróconym na wschód.

Montaż: wykonał mąż, z wykształcenia inżynier, wspólnie z moim bratem. Dom ma dwuwarstwowe ściany z poryzowanej ceramiki i styropianu o gr. 12 cm, dlatego w miejscach, w których trzeba było przytwierdzić do ściany uchwyty, trzymające rurę nawojową, wyciął miejscowo ocieplenie ze styropianu. Zrobił to w obawie, że ciężar markizy ściśnie warstwę styropianu.

Żeby nie tworzył się tu mostek cieplny, jako podporę zastosował grube klocki z drewna. Użył kotew chemicznych i innych materiałów montażowych, przeznaczonych do tego rodzaju ściany i markizy. Montaż zajął po kilka godzin 2 dni.

Decyzja: uwielbiamy wypoczywać i jadać na tarasie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nawet śniadania przed pracą i szkołą cała rodzina je na dworze, niekiedy opatulona polarami. Zimno nam nie przeszkadza, bardziej natomiast jaskrawe światło i narastający z minuty na minutę upał.

Dopóki nie mieliśmy markizy cieniującej, w niektóre dni lata naprawdę męczyliśmy się na tarasie od słońca i gorąca. Kiedy więc w hipermarkecie zobaczyłam markizy w wiosennej promocji, w bardzo przystępnej cenie, natychmiast kupiłam dwie sztuki. Wybrałam modele największe, bo zależało mi na osłonięciu możliwie dużej części tarasu. Wodoodporne poszycie dopasowałam kolorystycznie do tynku i ceramicznego dachu – ma kremowe i ceglaste pasy.

Ruchome elementy składanych ramion są konserwowane płynnym smarem Ruchome elementy składanych ramion są konserwowane płynnym smarem
Markizy obsługiwane są jedną korbką (właściciele ją przekładają z jednej markizy do drugiej)
Markizy obsługiwane są jedną korbką (właściciele ją przekładają z jednej markizy do drugiej)

Dwie markizy tarasowe - porady i przestrogi:

 • Do godziny 13.00, kiedy na taras wchodzi naturalny cień, markizy to zbawienie! W lecie rozwijamy je codziennie. Choć są proste i tanie, sprawdzają się nad wyraz dobrze. Ręczna obsługa korbką nie wymaga wysiłku.

  Poszycia nie podrywają słabe i średnie wiatry, dlatego nawet wtedy chętnie je rozwijamy, bo dają tarasowi przytulność i rozproszone światło. Zwijamy je, oczywiście, kiedy wiatr staje się silniejszy.

  Materiał trochę wypłowiał od słońca, najbardziej falbana, która pozostaje zawsze na zewnątrz. Ale odbarwienia i przybrudzenia są prawie niewidoczne. Dopiero rok temu mąż pierwszy raz umył poszycie myjką ciśnieniową.

  W pierwszym roku użytkowania, konstrukcja z aluminium trochę skrzypiała, więc kilkakrotnie spryskał jej ruchome elementy smarem w sprayu. Pomogło. Ponawia tę konserwację, kiedy konstrukcja zaczyna ciężej chodzić.

  Markiza służy nam znakomicie jako daszek podczas niedużego deszczu i przecieka tylko w miejscu styku obu markiz. Dlatego obecnie zamontowalibyśmy je inaczej – nie idealnie obok siebie, lecz na zakładkę, czyli jedną wyżej, drugą nieco niżej.

  W okresie upałów, kiedy na dworze jest naprawdę gorąco, od wczesnego ranka rozwijamy roletę nad drzwiami tarasowymi. To sprawia, że podłoga i szerokie okno tarasowe w salonie się nie nagrzewają, więc strefa dzienna jest chłodna. Na markizy warto było wydać pieniądze i poświęcić czas na montaż!

Dwie markizy tarasowe - koszty zakupu i montażu:

 • markizy 2 x 600 zł. 
 • Montaż własny, akcesoria 300 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-04-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu Formaty, kolorystyka oraz rodzaj wykończenia nowych płyt Novator® są odpowiedzią na wciąż rosnącą popularność modernistycznego stylu ...
Kostki Mini Trio - nowość Libet
Kostki Mini Trio - nowość Libet Mini Trio to tegoroczna nowość Libet, bazująca na sprawdzonej formule trzech komplementarnych, prostokątnych kostek.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...

Kłopotliwe markizy w czasie burzy

Szkoda, że boczne markizy musimy obsługiwać ręcznie. W okresie burzowym, kiedy liczy się każda sekunda przy sprzątaniu tarasu, ich zwinięcie trwa zbyt długo. Spróbujemy zmienić ich obsługę z ręcznej na sterowanie radiowe, które bardzo się sprawdza przy obsłudze górnych markiz... - mówi Agnieszka, Czytelniczka Budujemy Dom, która markizy użytkuje od roku.

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x