Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras na gruncie do drobnej poprawy po 2 latach użytkowania

Newralgiczną strefą tarasu na gruncie jest pas przylegający do ścian zewnętrznych domu. Trudno tam zagęścić podkład maszynowo. U nas tylko w tym miejscu kostka opadła. Pod dwóch latach wykonawcy musieli zdjąć ok. 20% nawierzchni, podsypać piasek z cementem, zagęścić i ponownie ją ułożyć - mówi Ewa - Czytelniczka Budujemy Dom, taras na gruncie użytkuje 5 lat

  • Powierzchnia tarasu na gruncie: 46 m2.
  • Położenie: południe i zachód, wzdłuż bocznej i tylnej elewacji, przy salonie i jadalni; narożny, zbudowany na sucho.
  • Nawierzchnia: kostka betonowa z zaokrąglonymi brzegami, żółta i antracytowa oraz w trzech rozmiarach 12×6×6 cm, 6×6×6 cm i 6×6×4 cm.
  • Podkład - warstwa gruzu betonowego o gr. 15 cm i warstwa cementowo-piaskowa o gr. 5 cm.
  • Obrzeża - krawężniki betonowe o gr. 8 cm wkopane na gł. 30 cm. Fugi - z piasku.
  • Zadaszenie: brak.
Obrzeże tarasu tworzą krawężniki o szer. 8 cm, wkopane na gł. 30 cm
Schody tarasowe też podparto grubymi krawężnikami. Wzdłuż jednego ze stopni poprowadzono rurę odprowadzającą deszczówkę z dachu Obrzeże tarasu tworzą krawężniki o szer. 8 cm, wkopane na gł. 30 cm

Decyzja: budując dom, od razu zdecydowaliśmy się na przygotowanie narożnego nasypu pod taras na gruncie. Mąż kupił pospółkę i wyselekcjonowany drobny gruz betonowy. Na wyprofilowanie nasypu o wys. 60 cm i szerokości ponad 4 m zużyliśmy 5 wywrotek pospółki, a dolną warstwę podkładu utworzyliśmy z gruzu. Nasyp osiadał później 2 lata pod własnym ciężarem. Rozłożyliśmy na nim drewniane palety, które czasowo zastąpiły nam nawierzchnię.

Kiedy nadszedł czas na ułożenie porządnej nawierzchni tarasu, ścieżek i podjazdu do garażu, wezwaliśmy fachowców ze składu bruków. To oni ułożyli na tarasie resztę podkładu i kostkę. Celowo kupiliśmy kostkę w trzech rozmiarach, żeby nawierzchnia nie wyglądała zbyt jednolicie, a podczas układania nie trzeba było ciąć bruku i produkować odpady. Szary i żółty kolor kostki dopasowaliśmy do koloru dachu i elewacji. Aby nawierzchnia była stabilna, zastosowaliśmy grube i głębokie krawężniki.

Rady i przestrogi: - Jesteśmy bardzo zadowoleni i z technologii, i z nawierzchni. Do tego stopnia, że zamierzamy zbić wylaną z betonu płytę na ganku i również tam położyć kostkę na gruncie. Na tarasie woda zawsze wsiąka w głąb podkładu, nawierzchnię łatwo się czyści, plamy z tłuszczu i kawy zmywa deszcz.

Taras tylko zamiatamy, nigdy jeszcze nie myliśmy go myjką ciśnieniową. Mech, pojawiający się w szczelinach, usuwamy środkiem antymech. Kostka barwiona w masie, i ta szara, i ta żółta, wyblakła od słońca o kilka odcieni. Ale nie robi nam to różnicy. Nadal wygląda dobrze.

Fachowcy nie zaimpregnowali nawierzchni, a my nie wiedzieliśmy, że trzeba to zrobić. Na początku pojawiały się na niej białe wykwity, ale wytarły się od butów. Odczuwalnym mankamentem tarasu jest brak zadaszenia. Próbowaliśmy zamontować markizę, lecz zaproszony fachowiec, po zmierzeniu wiatru, uprzedził, że u nas markiza… nigdy się nie rozwinie. Rzeczywiście, mieszkamy na otwartym i wietrznym terenie, więc czujnik wiatru przy markizie, trzymałby ją wciąż zamkniętą.

Newralgiczną strefą tarasu na gruncie jest pas przylegający do ścian zewnętrznych domu. Trudno tam zagęścić podkład maszynowo. U nas tylko w tym miejscu kostka opadła. Pod dwóch latach wykonawcy musieli zdjąć ok. 20% nawierzchni, podsypać piasek z cementem, zagęścić i ponownie ją ułożyć. Ze zdejmowaniem elementów nie mieli kłopotu - po prostu chwytali kostkę po kostce, a one wychodziły jak z masła. Układanie tarasu zajęło dwie dniówki, natomiast naprawa - 3 godziny. Na ułożenie nawierzchni otrzymaliśmy gwarancję 24 miesiące i zdążyliśmy z reklamacją na czas.

Koszty materiałów i robocizny: taras na gruncie ze schodkami 11 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-05-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu Formaty, kolorystyka oraz rodzaj wykończenia nowych płyt Novator® są odpowiedzią na wciąż rosnącą popularność modernistycznego stylu ...
Kostki Mini Trio - nowość Libet
Kostki Mini Trio - nowość Libet Mini Trio to tegoroczna nowość Libet, bazująca na sprawdzonej formule trzech komplementarnych, prostokątnych kostek.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...

Koszt wykonania tarasu - wycena 3 producentów

Przedstawiamy wycenę wykonania tarasu (o pow. 16 m2 (4 x 4 m)): ziemnego z kostki betonowej, ziemnego z płyt betonowych, z kompozytu na legarach (system tarasowy) i z drewna egzotycznego na legarach (system tarasowy). Wycenę przeprowadziliśmy u następujących firm: POLBRUK / SILESIANA-BRUKARSTWO, PROBET DESAG i KOPP.

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x