Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras w kształcie trapezu zwiększa koszty!

Taras w kształcie trapezu zwiększa koszty!

Projektant nawierzchni zaprojektował główny taras w kształcie trapezu. Odradzamy taki zabieg, bo spowodował sporą ilość odpadów, przedłużył czas układania nawierzchni i podrożył robociznę. Efekt wizualny wcale nie jest spektakularny! - mówi Basia - Członkini Klubu Budujemy Dom, która użytkuje taras na gruncie trzeci rok.

Powierzchnia tarasu: główny w kształcie trapezu ok. 40 m2, drugi tylny 12,5 m2, trzeci w grillowni 40 m2, czwarty w drewutni 15 m2.

 • Położenie: główny taras - przy elewacji zachodniej, z boku budynku, przy salonie i gabinecie.
 • Tylny taras - przy elewacji północnej, przy sypialni małżeńskiej. Reszta - przy budynku gospodarczym; wszystkie zbudowane na sucho.
 • Nawierzchnia: z płyt betonowych 40 × 40 × 2,5 cm.
 • Podkład - warstwa tłucznia o gr. 20 cm i warstwa cementowo-piaskowa o gr. 5 cm.
 • Obrzeża - z kostki betonowej o wym. 6 × 6 × 6 cm. Fugi - z piasku.
 • Zadaszenie: tylko nad grillownią i drewutnią, pełne.

Nawet w grillowni niezaimpregnowana nawierzchnia jest czysta

Decyzja: postanowiliśmy z mężem zbudować kilka tarasów, przy domu i budynku gospodarczym, każdy metodą na sucho, bo tak jest najszybciej i najprościej. Żeby zaoszczędzić, przy domu zaplanowaliśmy dwa oddzielne tarasy, a nie jeden narożny.

Czekaliśmy na zakończenie prac związanych z budową przydomowej oczyszczalni ścieków, a potem układanie tarasów połączyliśmy z budową podjazdów, ścieżek i opasek wokół budynków. Wszędzie zastosowaliśmy kostkę i płyty z betonu, dobierając ich kolorystykę do koloru tynku i dachu. Materiał z posypką mineralną z granitu i bazaltu daje nam namiastkę naturalnego granitu, z którego zrezygnowaliśmy z powodu wysokiej ceny.

Nawierzchnie z granitu kosztowałyby 3-4 razy drożej niż betonowe, które ułożyliśmy na działce. Po przeprowadzce brakowało nam porządnej drewutni, więc utwardziliśmy fragment gruntu zwykłą, najtańszą kostką z betonu i zadaszyliśmy.

Kształt trapezu i powierzchnia ok. 40 m2 spowodowały dużą ilość odpadów bruku i wydłużyły czas pracy

Rady i przestrogi: Korzystamy ze wszystkich tarasów, bo są funkcjonalne. Te przy domu zbudowaliśmy na ziemnym nasypie. Zamówiliśmy kilka wywrotek ziemi i piachu oraz spychacz, który wyprofilował nasyp o takiej wysokości, żeby docelowo posadzki tarasów znalazły się kilka centymetrów poniżej posadzki w domu.

Kiedy fachowcy od układania bruku rozpoczęli przygotowywania podkładu, umocowaliśmy wzdłuż progów okien tarasowych izolację ze styroduru o gr. 16 cm. W podkładzie poprowadziliśmy również rury odpływu deszczówki z dachu. Po mechanicznym zagęszczeniu tłucznia, wykonawcy układali i zagęszczali gotową podsypkę cementowo-piaskową. Przywozili ją wywrotką w stanie sypkim, już zmieszaną w odpowiednich proporcjach.

Ponieważ obrzeża tarasów z kostki o grubości 6 cm, a nawierzchnię z płyt o gr. 2,5 cm, musieli inaczej przygotowywać podkład. Narzekali na dodatkowy kłopot, podobnie jak na konieczność przycinania części płyt. Projektant nawierzchni zaprojektował bowiem główny taras w kształcie trapezu. Odradzamy taki zabieg, bo spowodował sporą ilość odpadów, przedłużył czas układania nawierzchni i podrożył robociznę. Efekt wizualny wcale nie jest spektakularny!

Po kilku tygodniach trzeba było zdjąć część nawierzchni głównego tarasu, ponieważ robotnicy źle wyprofilowali spadek i w paru miejscach stała woda opadowa. Wzdłuż elewacji kostka też opadła, bo wadliwie zagęścili podkład, a na domiar złego zagnieździły się w nim mrówki. Podsypka cementowo-piaskowa związała na tyle mocno, że musieli odkuwać bruk. Naprawa trwała dzień i była bezpłatna, w ramach reklamacji.

Nie zaimpregnowaliśmy nawierzchni tarasów, ale nadal mają pierwotny kolor. Kilka plam od tłuszczu pojawiło się w grillowni. Nie myjemy tarasów myjką ciśnieniową, tylko je zamiatamy. W jednym miejscu odpadła posypka.

Córki wykorzystują nawierzchnie do zabawy w klasy, jazdę na rowerach i rolkach. Upadek na nich jest podobny w skutkach, jak upadek na asfalcie. Kolana są trochę zdarte. Jednak jesteśmy zadowoleni z antypoślizgowych nawierzchni ze szlachetną posypką - na górnym tarasie mamy posadzkę z antypoślizgowego gresu, ale nie wytrzymuje konkurencji z betonową na tarasach ziemnych.

Radzimy kupować materiały nawierzchniowe tylko z jednej partii. Ciemnoszara kostka różni się kolorystycznie, bo część pochodzi z innej dostawy.

Koszty materiałów i robocizny: wszystkie nawierzchnie utwardzane (tarasy, podjazdy, ścieżki) o łącznej powierzchni 300 m2 - 50 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-05-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Taras na gruncie do drobnej poprawy po 2 latach użytkowania

Newralgiczną strefą tarasu na gruncie jest pas przylegający do ścian zewnętrznych domu. Trudno tam zagęścić podkład maszynowo. U nas tylko w tym miejscu kostka opadła. Pod dwóch latach wykonawcy musieli zdjąć ok. 20% nawierzchni, podsypać piasek z cementem, zagęścić i ponownie ją ułożyć - mówi Ewa - Czytelniczka Budujemy Dom, taras na gruncie użytkuje 5 lat

topowe produkty

JAF - tarasy i elewacje z drewna termowanego

W tym sezonie firma JAF szczególnie zachęca do zapoznania się ze swoją ofertą tarasów i elewacji z drewna termowanego i przedstawia zalety drewna Sosna Termowana.
Nośny element izolacji termicznej Schöck Isokorb R
Nośny element izolacji termicznej Schöck Isokorb R Nośne elementy izolacji termicznej firmy Schöck to sprawdzona technologia, która gwarantuje najwyższą jakość wykonania oraz bezawaryjność. ...
Libet podsumowuje przychody ze sprzedaży za pierwsze półrocze 2016 r.
Libet podsumowuje przychody ze sprzedaży za pierwsze półrocze 2016 r. Libet, producent kostki brukowej i materiałów nawierzchniowych klasy premium, wypracował w I półroczu 2016 r. 130,7 mln zł przychodów ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe