Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Budowa tarasu podzielona na dwa etapy

Budowa tarasu miała dwa etapy. W pierwszym roku, z dowiezionej ziemi i własnymi siłami, ukształtowaliśmy nasyp pod taras. Ten etap pozwolił upewnić się co do rozmiarów tarasu - nasyp, obsadzony trawą, tworzył łącznik z resztą działki - mówią Patrycja i Rafał - Członkowie Klubu Budujemy Dom, którzy taras użytkują od dwóch lat.

Powierzchnia tarasu na gruncie: 38 m2.

 • Położenie: południe, wzdłuż tylnej elewacji, przy salonie, taras zbudowany na sucho.
 • Nawierzchnia: system siedmiu różnych kostek z betonu o gr. 6 cm, z ryflowanymi brzegami i powierzchnią.
 • Podkład - warstwa gruzu, piasku z cementem i samego piasku, o łącznej gr. 20 cm.
 • Obrzeża - krawężniki betonowe o gr. 8 cm.
 • Fugi - z piasku.
 • Zadaszenie tarasu: płócienny "żagiel".

Właściciele są zadowoleni z wielkości płyty, która, oprócz mebli, mieści huśtawkę i basen dla dzieci

Decyzja: początkowo chcieliśmy wykonać taras na mokro i wylewkę przykryć płytkami. Jednak odłożyliśmy te prace na wiosnę kolejnego roku. Wiosną już nie byliśmy tacy pewni, że chcemy zalać kawałek ziemi betonem i zastanawialiśmy się, czy taras gruntowy nie będzie lepszym rozwiązaniem. Postawiliśmy wreszcie na taras zbudowany na sucho.

Budowa miała dwa etapy. W pierwszym roku, z dowiezionej ziemi i własnymi siłami, ukształtowaliśmy nasyp pod taras. Ten etap pozwolił upewnić się co do rozmiarów tarasu - nasyp, obsadzony trawą, tworzył łącznik z resztą działki.

Drugi etap, czyli ułożenie podkładu i kostki, po upływie roku zleciliśmy fachowcom od bruków. Dokładne wymiary nawierzchni o spadku 3% to 4,7 × 7,9 m plus do tego jeszcze ścieżka łącząca taras z chodnikiem z drugiej strony budynku (7 × 1,2 m). Po obu stronach schodki. Wokół tarasu i na schodach zastosowaliśmy obrzeża o szerokości 8 cm - całość miała być solidna i na lata. W innych miejscach działki, przy traktach komunikacyjnych, mają 6 cm. Kolorystyka nawierzchni nawiązuje do elewacji domu: szary + grafit.

Na taras prowadzą schody, a część nawierzchni osłania płócienny „żagiel”

Rady i przestrogi: Technologia i materiały są godne polecenia. Taras zachowuje się tak samo, jak każda inna nawierzchnia z kostki. Fugi z piachu umożliwiają wsiąkanie wody i przynajmniej nie ma problemu z kałużami. Obrzeża są stabilne, zapewne z uwagi na wykorzystanie szerszych krawężników. Odpukać, jeszcze nie musieliśmy nic poprawiać - to zasługa rocznego leżakowania nasypu pod taras.

Słońce nagrzewa kostkę, ale jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby nie można było stanąć na niej boso. Plamy widać szczególnie na jaśniejszej części, ale jesienny i wiosenny deszcz skutecznie je usunął. Jeszcze nie zdarzyło nam się myć nawierzchni, bo robi to za nas natura.

Oczywiście, podczas upadku bruk powoduje otarcie. Bezpieczny taras dla dzieci mamy nad garażem - zastosowaliśmy tam nawierzchnię z płyt na place zabaw. Taras na gruncie ma dostateczną szerokość i długość - mieści stół i 4 spore krzesła oraz 3-osobową huśtawkę. Zostaje miejsce na basen dla dzieci i wciąż można swobodnie przejść. Schody umożliwiają wygodną komunikację i zakreślają granice tarasu. Proponowano nam zastąpienie ich łagodnym pochyleniem, ale zdecydowaliśmy się na nie tylko przy garażu.

Zadaszenie tymczasowe to żagiel 5 × 5 m, który kosztował 300 zł + mocowania i belki podtrzymujące. Docelowe - jeszcze nie ustalone. Markiza wychodzi zbyt drogo, więc szukamy jakiejś alternatywy. Jedyną wadą żagla jest to, że po deszczu robi się w nim basen, pomimo tego, że jest naciągnięty.

Koszty materiałów i robocizny: kostka z ułożeniem 90 zł/ m2. Nawiezienie ziemi 300 zł za wywrotkę.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych Najlepszym rozwiązaniem skutecznie chroniącym drewno przed słońcem, deszczem oraz utratą koloru jest olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl.

Taras w kształcie trapezu zwiększa koszty!

Projektant nawierzchni zaprojektował główny taras w kształcie trapezu. Odradzamy taki zabieg, bo spowodował sporą ilość odpadów, przedłużył czas układania nawierzchni i podrożył robociznę. Efekt wizualny wcale nie jest spektakularny! - mówi Basia - Członkini Klubu Budujemy Dom, która użytkuje taras na gruncie trzeci rok.

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze