Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Płyta z betonu wykończona... betonem

Ekipa budowlana ojca, która zrealizowała nasz dom, umocowała wokół płyty tarasu obrzeża z betonu, wykonała na płycie podkład metodą na sucho, a nad nim ułożyła wybraną przez nas nawierzchnię - imitującą naturalny trawertyn - mówią Agnieszka i Karol - Czytelnicy Budujemy Dom, którzy taras użytkują od dwóch lat.

Powierzchnia tarasu: 70 m2.

 • Położenie: południe i wschód, wzdłuż frontowej i bocznej elewacji, przy jadalni, salonie i małżeńskiej sypialni; taras narożny na betonowej płycie, nawierzchnia wykonana na sucho.
 • Nawierzchnia: płyty betonowe imitujące trawertyn, o wym. 80 × 20 cm.
 • Podkład - warstwa kruszywa i piasku o gr. 20 cm i warstwa cementowo-piaskowa o gr. 5 cm.
 • Obrzeża - krawężniki betonowe o gr. 8 cm.
 • Fugi - z piasku.
 • Zadaszenie: pergola ze stali nierdzewnej z markizami dachowymi i bocznymi.

Narożny taras skierowany jest na wschód i południe

Decyzja: na początku nie planowaliśmy wylewania przy domu płyty z betonu. Poprosiliśmy o to ekipę, budującą dla nas dom, dopiero tuż przed przeprowadzką. W trakcie budowy okazało się, że grunt na działce jest błotnisty i właśnie dowiedzieliśmy się, że Agnieszka jest w ciąży, dlatego chcieliśmy mieć przy domu choć trochę suchego miejsca.

Rzeczywiście, niewykończona płyta z betonu, wylana z gruszki za 2000 zł, przez kilka lat bardzo przydawała się do werandowania córeczki i dla nas do wypoczynku. Rok temu postanowiliśmy wreszcie mieć taras z prawdziwego zdarzenia, ale nie chcieliśmy wykańczać istniejącej płyty, np. terakotą. Klasyczna metoda na mokro nie sprawdziła się na balkonie mieszkania, które opuściliśmy. Terakota i fugi ciągle odpadały.

Pomysł na wykończenie tarasu zaczął się krystalizować, kiedy trafiliśmy do firmy, która skonstruowała na narożnej płycie dwie pergole ze stali nierdzewnej i na tej skierowanej na południe zamontowała markizy. Pergole mają prosty nowoczesny kształt, harmonizujący z minimalistyczną bryłą domu, więc zdecydowaliśmy się na wcześniej obrany nowoczesny styl.

Ekipa budowlana ojca, która zrealizowała nasz dom, umocowała wokół płyty tarasu obrzeża z betonu, wykonała na płycie podkład metodą na sucho, a nad nim ułożyła wybraną przez nas nawierzchnię - imitującą naturalny trawertyn. Taras spełnił nasze oczekiwania! Nie żałujemy wylania poprzedniej płyty i wydanych na nią pieniędzy, bo bez niej, do momentu zagospodarowania otoczenia domu, tonęlibyśmy w błocie. Jednocześnie bardzo się cieszymy, że mogliśmy posłużyć się metodą na sucho, bo nawierzchnia będzie trwała i nie będzie wymagała remontów.

Wschodnia część tarasu, przylegająca do sypialni właścicieli, ma pergolę bez markizy

Wschodnia część tarasu, przylegająca do sypialni właścicieli, ma pergolę bez markizy

 

Od strony ogrodu płyta tarasu ma wysokość do 40 cm, dlatego zbudowano przy niej schodek
Od strony ogrodu płyta tarasu ma wysokość do 40 cm, dlatego zbudowano przy niej schodek
W podkładzie i nawierzchni umieszczono wpust odpływowy dla deszczówki z dachu
W podkładzie i nawierzchni umieszczono wpust odpływowy dla deszczówki z dachu

Rady i przestrogi: Gdyby nie wymagana prawem odległość od drogi, zbudowalibyśmy taras o 1 m szerszy. Obecnie ma 3,5 m, co wystarcza do w miarę wygodnej komunikacji i ustawienia mebli. Nawierzchnia znajduje się na wysokości 40 cm od poziomu gruntu, dlatego zbudowaliśmy przy niej schody.

W zagęszczonym podkładzie ułożyliśmy kanał powietrzny do kominka, rury odprowadzające deszczówkę, instalację wodną z kranem. Obrzeża, o wys. 70 cm, zagłębiliśmy w gruncie na gł. 30 cm, więc są stabilne. Okazało się jednak, że są ciężkie, ważą ok. 40 kg, dlatego ich osadzanie wymagało zespołowej pracy dwóch lub trzech robotników. Ponadto, złościli się na nierówne płyty "trawertynu". Miały grubość 3 i 4 cm, więc musieli regulować podsypkę, albo szukać podobnych płyt. To wszystko spowalniało roboty, dlatego taras, budowany przez pięcioosobową ekipę, był gotowy dopiero po trzech dniach. Płyty nie trzymały też idealnych parametrów na długość, różniły się o kilka milimetrów, więc fugi są nierówne. Te nierówności nie są jednak takie złe, bo jeszcze lepiej imitują prawdziwy trawertyn.

Nawierzchnię tarasu ekipa dwukrotnie zaimpregnowała środkiem do betonu, tak jak zalecał producent płyt. Na początku powierzchnia była zbyt biała. Bardziej naturalny kolor i fakturę kamienia uzyskała po zimie - ma teraz delikatne złote smugi, a w porowate płyty wżarł się brud. Umyjemy ją myjką ciśnieniową, uważając, żeby nie zniknęły całkowicie charakterystyczne cechy trawertynu. Tam, gdzie mamy markizy, płyta się mniej nagrzewa. Widać na niej kilka plam tłuszczu.

Koszty materiałów i robocizny: 10 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-05-11

Zdaniem naszych Czytelników

ja trochę z innej beczki. jaki macie rodzaj dachu w tym płaskim domu ? czy jesteście zadowoleni ? jaka jest jego pow ? i jaki jest spad ?jestem na etapie projektowania [przez architekta] własnego płaskiego dachu i chętnie wysłucham wszelkich uwag, bo jak na razie jest to mało popularne ...

Gość anna m

23 Lis 2015, 22:53

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Budowa tarasu podzielona na dwa etapy

Budowa tarasu miała dwa etapy. W pierwszym roku, z dowiezionej ziemi i własnymi siłami, ukształtowaliśmy nasyp pod taras. Ten etap pozwolił upewnić się co do rozmiarów tarasu - nasyp, obsadzony trawą, tworzył łącznik z resztą działki - mówią Patrycja i Rafał - Członkowie Klubu Budujemy Dom, którzy taras użytkują od dwóch lat.

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Trawertynowe inspiracje Libet
Trawertynowe inspiracje Libet Materiały inspirowane wyglądem kamieni znakomicie sprawdzają się w ogrodowych aranżacjach. A dzięki łączeniu ich w kompleksowe rozwiązania, ...
Płyty INDIGO BELLO od DASAG
Płyty INDIGO BELLO od DASAG Wykonane z kruszyw kamienia naturalnego płyty INDIGO BELLO poddawane są obróbce w procesie szlifowania. Dzięki temu uwydatnia się ich charakterystyczną, ...
Madera - nowa linię płyt od DASAG
Madera - nowa linię płyt od DASAG Kolekcja Madera to połączenie śródziemnomorskiego temperamentu z minimalizmem i prostotą formy nowoczesnych rozwiązań. Marka DASAG wprowadziła ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x