Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Porady ekspertów

Nowe płytki na tarasie

Nowe płytki na tarasie

Muszę przeprowadzić remont tarasu, bo ułożone na nim płytki w wielu miejscach popękały i odchodzą od podłoża. Czy po usunięciu miejscowych uszkodzeń można będzie na naprawionej powierzchni ułożyć nowe płytki?


Odpowiedź eksperta: Remont ograniczony do zmiany nawierzchni tarasu wykonujemy wtedy, gdy pozostałe warstwy tarasowe są prawidłowo wykonane i w dobrym stanie. Zrywamy wówczas stare płytki, a skruszałe fragmenty podkładu usuwamy metodą skuwania lub szlifowania całej powierzchni.

Jeśli po zdjęciu zniszczonej warstwy powierzchnia tarasu nie będzie równa, musimy nałożyć warstwę wyrównującą, mocno związaną ze starym podłożem. Nie można w takim wypadku użyć zwykłej zaprawy cementowej, lecz trzeba wykorzystać specjalne wylewki podłogowe nakładane na podłoże pokryte uprzednio powłoką szczepną (nakładaną zwykle w postaci emulsji).

Powierzchnia podłoża musi mieć ok. 2% spadek w kierunku krawędzi tarasu. Na tak wyrównanym podłożu, po ok. 2 tygodniach można przystąpić do układania płytek po uprzednim nałożeniu warstwy wodoszczelnej z płynnej folii i zamocowaniu okapników wzdłuż krawędzi tarasu.

Płytki ceramiczne układamy, stosując do tego celu wyłącznie elastyczną zaprawę klejową. Nakładamy ją w taki sposób, aby pod płytkami nie tworzyły się puste przestrzenie, gdzie mogłaby gromadzić się woda. Szerokość fug zależy od wielkości płytek i powinna stanowić ok. 3% ich wymiaru. Do spoinowania należy także użyć elastycznej zaprawy do fug, a w miejscach przebiegu dylatacji spoiny wypełniamy specjalnym silikonem. Brzegi płytek na krawędzi tarasu pokrywa się masą silikonową, formując (w przekroju) trójkątne ich zakończenie.

Redakcja BD
fot. Kreisel

aktualizacja: 2015-09-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Nowoczesny i elegancki taras w wydaniu Bruk-Bet

Niezwykły spokój płynący z natury to luksus, na który pozwolić może sobie każdy właściciel ogrodu. Odpowiednie materiały i dodatki, jakich użyjemy aranżując przydomową strefę relaksu, pozwolą wykreować funkcjonalną, przyjazną i pełną harmonii przestrzeń sprzyjającą tak zabawie, jak i wypoczynkowi.

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...
Stopień Madera - nowość z kolekcji Libet Completto
Stopień Madera - nowość z kolekcji Libet Completto Stopień Madera z kolekcji Libet Completto to doskonałe uzupełnienie posesji utrzymanej w stylu rustykalnym. Dzięki specjalnemu procesowi ...
Boston Prato - eleganckie wykończenie z płytami Dasag
Boston Prato - eleganckie wykończenie z płytami Dasag Nowoczesna architektura ceni minimalizm i prostotę. Możliwość zaaranżowania przestrzeni w przejrzysty sposób to cel wielu architektów. ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x