Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Porady ekspertów

Nowe płytki na tarasie

Nowe płytki na tarasie

Muszę przeprowadzić remont tarasu, bo ułożone na nim płytki w wielu miejscach popękały i odchodzą od podłoża. Czy po usunięciu miejscowych uszkodzeń można będzie na naprawionej powierzchni ułożyć nowe płytki?


Odpowiedź eksperta: Remont ograniczony do zmiany nawierzchni tarasu wykonujemy wtedy, gdy pozostałe warstwy tarasowe są prawidłowo wykonane i w dobrym stanie. Zrywamy wówczas stare płytki, a skruszałe fragmenty podkładu usuwamy metodą skuwania lub szlifowania całej powierzchni.

Jeśli po zdjęciu zniszczonej warstwy powierzchnia tarasu nie będzie równa, musimy nałożyć warstwę wyrównującą, mocno związaną ze starym podłożem. Nie można w takim wypadku użyć zwykłej zaprawy cementowej, lecz trzeba wykorzystać specjalne wylewki podłogowe nakładane na podłoże pokryte uprzednio powłoką szczepną (nakładaną zwykle w postaci emulsji).

Powierzchnia podłoża musi mieć ok. 2% spadek w kierunku krawędzi tarasu. Na tak wyrównanym podłożu, po ok. 2 tygodniach można przystąpić do układania płytek po uprzednim nałożeniu warstwy wodoszczelnej z płynnej folii i zamocowaniu okapników wzdłuż krawędzi tarasu.

Płytki ceramiczne układamy, stosując do tego celu wyłącznie elastyczną zaprawę klejową. Nakładamy ją w taki sposób, aby pod płytkami nie tworzyły się puste przestrzenie, gdzie mogłaby gromadzić się woda. Szerokość fug zależy od wielkości płytek i powinna stanowić ok. 3% ich wymiaru. Do spoinowania należy także użyć elastycznej zaprawy do fug, a w miejscach przebiegu dylatacji spoiny wypełniamy specjalnym silikonem. Brzegi płytek na krawędzi tarasu pokrywa się masą silikonową, formując (w przekroju) trójkątne ich zakończenie.

Redakcja BD
fot. Kreisel

aktualizacja: 2015-09-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu Formaty, kolorystyka oraz rodzaj wykończenia nowych płyt Novator® są odpowiedzią na wciąż rosnącą popularność modernistycznego stylu ...
Kostki Mini Trio - nowość Libet
Kostki Mini Trio - nowość Libet Mini Trio to tegoroczna nowość Libet, bazująca na sprawdzonej formule trzech komplementarnych, prostokątnych kostek.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...

Nowoczesny i elegancki taras w wydaniu Bruk-Bet

Niezwykły spokój płynący z natury to luksus, na który pozwolić może sobie każdy właściciel ogrodu. Odpowiednie materiały i dodatki, jakich użyjemy aranżując przydomową strefę relaksu, pozwolą wykreować funkcjonalną, przyjazną i pełną harmonii przestrzeń sprzyjającą tak zabawie, jak i wypoczynkowi.

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x