Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Remont tarasu - zamiana płytek gresu na drewno egzotyczne

Jesteśmy z żoną bardzo zadowoleni z nowej nawierzchni tarasu, bo wygląda naturalnie i ładnie. Nie zamienilibyśmy jej na kostkę betonową. Żałujemy natomiast 11 000 zł wydanych na poprzednią. Deski nie wichrują się i nie są tak śliskie jak gres - mówi Piotr, Czytelnik Budujemy Dom, który remont tarasu przeprowadził w 2013 r.

Remont tarasu - zamiana płytek gresu na drewno egzotyczne

Powierzchnia: działki 1000 m2, domu 240 m2, tarasu 58 m2.

Zakres remontu: wymiana nawierzchni i izolacji przeciwwilgociowej.

Taras:

 • na podniesionej płycie betonowej o szerokości 3,70 m. 
 • Nawierzchnia – pierwotnie z płytek mrozoodpornego gresu (30 × 30 cm), obecnie z ryflowanych desek z drewna bangkirai.
 • Zadaszenie – wnęka pod stropem domu, nad 1/3 powierzchni tarasu. 
 • Położenie – od południa, wzdłuż tylnej elewacji, przy salonie.

Decyzja: dom, który powstał w 2009 r. według projektu z katalogu, podczas budowy wyposażyłem w betonową płytę, od razu powiększając ją do obecnych rozmiarów (względem planowanej). Wykończyłem ją wtedy antypoślizgowymi płytkami gresu w ceglastym kolorze, które pasowały do ceramicznego dachu. Choć robotnicy umocowali je na elastycznej, wodoszczelnej i mrozoodpornej zaprawie klejowej, po dwóch latach zaczęły odpadać. Kiedy były wilgotne, stawały się śliskie. Antypoślizgowość takich płytek trzeba włożyć między bajki!

Żonie podoba się naturalne drewno, dlatego postanowiliśmy kupić na taras deski z egzotycznego drewna. Brat sąsiada zajmuje się układaniem takich podłóg, więc poprosiliśmy go o zmianę nawierzchni na naszym tarasie. Remont odbył się bez zbijania betonowej płyty i formowania jej spadku.

Legary ułożono co 60 cm, a deski umocowano do nich specjalnymi wkrętami

Remont tarasu - rady i przestrogi:

 • Remont tarasu trwał tydzień. Odpady zajęły mały kontener, który podstawiono pod naszą posesję za 200 zł. Wykonawca usunął gres i spodnią zaprawę, wyrównał i oczyścił betonowe podłoże, następnie pokrył je płynną folią. Dzięki temu woda szybko spływa z płyty. Na taras zarekomendował deski i legary z drewna bangkirai, które mają przystępną cenę, a są odpowiednio twarde i trwałe, dobrze zachowują się w polskich warunkach atmosferycznych.

  Legary posadzkarz ułożył co 60 cm, zaś deski umocował do nich odpowiednimi wkrętami. Drewno zaimpregnował olejem do drewna egzotycznego. Poinstruował, że jeśli chcemy, żeby deski wyglądały świeżo, musimy je malować olejem przynajmniej 2 razy w roku.

  Dla nas to zbyt dużo zachodu, dlatego pomalowałem deski nie olejem, a specjalnym impregnatem z barwnikiem. Preparat jest droższy od oleju, ale stosuje się go raz na 2 lata. Rzeczywiście podłoga niemal nie płowieje, lekkie oznaki zmiany koloru widać tylko pod balkonem, z którego skapuje woda. Żonie nie podoba się jednak odcień barwnika, więc poszukam innego bezbarwnego impregnatu.

  Przed konserwacją desek najpierw dokładnie je odkurzam, bo w ryflach zbiera się kurz i piasek, potem myję i po wyschnięciu – maluję preparatem. Prace zajmują dzień.

 • Jesteśmy z żoną bardzo zadowoleni z nowej nawierzchni tarasu, bo wygląda naturalnie i ładnie. Nie zamienilibyśmy jej na kostkę betonową. Żałujemy natomiast 11 000 zł wydanych na poprzednią. Deski nie wichrują się i nie są tak śliskie jak gres.

  Dzieci nie narzekają po kąpieli w basenie, że posadzka parzy je w stopy, bo drewno mniej się nagrzewa od słońca. W zimie odśnieżam taras, żeby chronić deski, ale robię to tylko kiedy śnieg jest sypki, a nie zamarznięty.

Remont tarasu - koszty:

 • demontaż gresu 1000 zł; 
 • nowa nawierzchnia z robocizną 20 000 zł; 
 • impregnat 1200 zł (robocizna własna).

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Ryflowane deski o dł. do 370 cm, szer. 12 cm i gr. 2 cm ułożono na całej szerokości tarasu

aktualizacja: 2016-09-28

Zdaniem naszych Czytelników

ja niestety mam też płytki na tarasie a ich główną zaletą jest łatwość utrzymania czystości ale to wszystko niestety poślizgnęłam się na nich, uderzyłam głową tak mocno ze na chwilę straciłam przytomność o pozostałych obrażeniach nie będę się rozpisywać.Też muszę ...

Gość gość

23 Wrz 2016, 18:44

20.000zł za robociznę! Czy Wy mieszkacie na "wyspach" bo fakt tam za położenie tapety wg. programu usterka płaci się 1000zł W Polskich warunkach to powinno kosztować nie więcej niż 1500zł a nie 20 tys. No chyba że się ma za dużo kasy!!!Powodzenia jak wejdzie wam rytownik i zrobi ...

Gość Leśnik

13 Maj 2016, 19:17

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu tarasu nad wykuszem?

Zamierzam zastąpić zadaszenie nad wykuszem o powierzchni ok. 12 m2 powierzchnią tarasową, osłanianą ewentualnie markizą. Wykusz jest częścią salonu, musi więc mieć ocieplony strop, a na piętrze zrobię wyjście na taras z sypialni. Czy taka zmiana jest możliwa i na co zwrócić uwagę przy wykonaniu takiej modyfikacji?

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...
Stopień Madera - nowość z kolekcji Libet Completto
Stopień Madera - nowość z kolekcji Libet Completto Stopień Madera z kolekcji Libet Completto to doskonałe uzupełnienie posesji utrzymanej w stylu rustykalnym. Dzięki specjalnemu procesowi ...
Boston Prato - eleganckie wykończenie z płytami Dasag
Boston Prato - eleganckie wykończenie z płytami Dasag Nowoczesna architektura ceni minimalizm i prostotę. Możliwość zaaranżowania przestrzeni w przejrzysty sposób to cel wielu architektów. ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x