Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Trzy remonty tarasu i dobudowa stałego zadaszenia

W 2014 r. postanowiliśmy wymienić nawierzchnię na kostkę z betonu i powiększyć taras metodą na sucho. Do remontu posadzki wynajęliśmy firmę brukarską, oczekując profesjonalnej obsługi i dopasowania technologii do istniejących warunków. Fachowcy nas zawiedli! - mówią Joanna i Mariusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy remont tarasu przeprowadzili w latach 2009, 2014 i 2015

Trzy remonty tarasu i dobudowa stałego zadaszenia

Powierzchnia: działki 1000 m2, domu 140 m2, tarasu pierwotnie 20 m2, obecnie 45 m2.

Zakres remontu: powiększenie tarasu, zmiana jego kształtu, wymiana nawierzchni i naprawa izolacji przeciwwilgociowej.

Dobudowane zaokrąglenia nawiązują do kształtu balkonu
Dobudowane zaokrąglenia nawiązują do kształtu balkonu

Taras: stara część na płycie betonowej, dobudowana – według metody na sucho.

 • Nawierzchnia – poprzednia z płytek ceramicznych (30 × 30 cm), obecnie z kostki betonowej z posypką, imitującej granit. 
 • Zadaszenie – elektryczna markiza oraz dobudowany stały dach (z oknami połaciowymi) nad połową płyty. 
 • Położenie – od południa, wzdłuż tylnej elewacji, przy jadalni i salonie.

Decyzja: poprzednia posadzka, którą ułożyliśmy na tarasie podczas budowy domu, szybko zaczęła puchnąć i odpadać od podłoża i już po czterech latach użytkowania musieliśmy ją wyremontować.

Zdjęliśmy obluzowane i popękane płytki i położyliśmy inne, odnawiając również elastyczną izolację wodoszczelną. Mimo zastosowania zalecanych zapraw i fug, sytuacja powtórzyła się, bo w przeciwieństwie do zadaszonego ganku, taras nie miał wtedy stałej osłony i niszczyła go woda i mróz.

W 2014 r. postanowiliśmy wymienić nawierzchnię na kostkę z betonu i powiększyć taras metodą na sucho. Wybraliśmy kostkę z posypką mineralną, imitującą jasny granit. Do remontu posadzki wynajęliśmy firmę brukarską, oczekując profesjonalnej obsługi i dopasowania technologii do istniejących warunków. Fachowcy nas zawiedli!

Trzy remonty tarasu i dobudowa stałego zadaszenia - rady i przestrogi:

 • Brukarze nie rozebrali istniejącej płyty z betonu, tylko po skuciu płytek i spodniej zaprawy, ułożyli nową nawierzchnię. Kostkę ułożyli na cienkiej warstwie piasku, wymieszanego z cementem.

  Jedynie na dobudowanej części tarasu posłużyli się prawidłową od A do Z technologią na sucho i tylko tam, gdzie taras ma taką podbudowę, nowa posadzka z kostki zachowuje się bezusterkowo. Natomiast jej fragment, oparty na płycie z betonu, po zimie wymagał naprawy, ponieważ na ścianie domu wzdłuż tej części tarasu pojawiły się wilgotne wykwity. Woda opadowa zatrzymywała się na płycie tarasu!

  Do naprawy wezwaliśmy, w czerwcu 2015 r., nowych fachowców, bo z poprzednikami nie chcieliśmy dalej współpracować. Po zbadaniu usterek, zdjęli pas nawierzchni o szerokości sześciu rzędów kostek, ciągnący się wzdłuż domu, następnie skuli znajdującą się pod nim płytę betonową. Przed ułożeniem tam nowej podbudowy technologią na sucho, najpierw solidnie zaizolowali ściany domu – ułożyli warstwę styroduru oraz izolację przeciwwilgociową.

  Na prawidłowo przygotowanym podłożu ułożyli od nowa zdjętą kostkę. Na razie nie obserwujemy ponownego zamakania ścian domu i mamy nadzieję, że tak już pozostanie. Radzimy dopilnować właściwego przygotowania podbudowy pod taras, zapewniającej skuteczny odpływ wody!

  Rodzaj kostki wybraliśmy trafnie – podoba się nam pod względem estetycznym i jest funkcjonalna, bo nie uwidacznia plam z tłuszczu i błota. Nareszcie jest antypoślizgowa. W zimie ją odśnieżamy. Stawiając obecnie dom, od razu zastosowalibyśmy na tarasie technologię na sucho!

 • Przy okazji naprawy w 2015 r., osłoniliśmy dobudowaną część tarasu stałym dachem. Żeby nie zaciemnić przyległego salonu, w dachu zamontowaliśmy 2 okna połaciowe. Dach z oknami super się sprawdza! Istniejącą markizę, która obsługiwała stary taras, oddaliśmy do zmniejszenia, bo teraz ma zacieniać mniejszy fragment płyty.
Taras na płycie betonowej z płytkami gresu zaraz po budowie domu W 2015 r. nawierzchnia z kostki wymagała naprawy wzdłuż ściany domu. Zbudowano też stałe zadaszenie z oknami połaciowymi
Taras na płycie betonowej z płytkami gresu zaraz po budowie domu W 2015 r. nawierzchnia z kostki wymagała naprawy wzdłuż ściany domu. Zbudowano też stałe zadaszenie z oknami połaciowymi

Trzy remonty tarasu i dobudowa stałego zadaszenia - koszty:

 • Wylanie betonowej płyty w koszcie budowy domu. 
 • Ułożenie pierwszej nawierzchni z gresu – robocizna ok. 1000 zł i gres 40 zł/m2; ułożenie drugiej – gres 50 zł/m2. 
 • Powiększenie tarasu i nawierzchnia z kostki betonowej (2014 r.) – 10 000 zł. 
 • Zbudowanie dachu i naprawa nawierzchni – 12 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu Formaty, kolorystyka oraz rodzaj wykończenia nowych płyt Novator® są odpowiedzią na wciąż rosnącą popularność modernistycznego stylu ...
Kostki Mini Trio - nowość Libet
Kostki Mini Trio - nowość Libet Mini Trio to tegoroczna nowość Libet, bazująca na sprawdzonej formule trzech komplementarnych, prostokątnych kostek.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...

Powiększenie tarasu i zmiana nawierzchni kosztowały 15 000 zł

Wiedzieliśmy z mężem, że wkrótce trzeba się będzie poważnie pochylić nad remontem tego elementu domu. Wykluczyliśmy zastosowanie  płyty betonowej zbudowanej metodą na mokro, bo na dłużej nie nadaje się do naszego klimatu. Mimo większych kosztów inwestycyjnych, zdecydowaliśmy się na wyburzenie tarasu i zbudowanie go od nowa metodą na sucho. Był to odpowiedni moment, żeby dorobić boczne schody, a także powiększyć i zaokrąglić jego konstrukcję - mówią Joanna i Adam, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy remont tarasu przeprowadzili w 2014 r.

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x