Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras o powierzchni 168 m2 za 50 000 zł

Technologia i materiał zdają egzamin. Teraz zmieniłbym kolor elementów przy samym grillu – te jasne brudzą się od węgla drzewnego i od tłuszczu. Płyty można było zaimpregnować – choć 2 razy myłem cały taras myjką ciśnieniową, mają plamy i mnie to drażni - mówi Bartek, który wraz z Karoliną są Czytelnikami Budujemy Dom, a taras użytkują od 2014 r.

Taras o powierzchni 168 m2 za 50 000 zł

Taras wzdłuż całej tylnej ściany domu zbudowano z płyt betonowych w kolorze popielatym i antracyt
Powierzchnia: tarasu 168 m2, domu 345 m2, działki 6500 m2.

Taras:

 • Wykonany metodą na sucho. 
 • Wykończenie – płyty betonowe o gr. 8 cm, wymiary 80 x 80 cm, kolor popielaty i antracyt. 
 • Zadaszenie – w "saloniku" z meblami ogrodowymi i nad stacjonarnym grillem. 
 • Położenie – południowy wschód, wzdłuż tylnej elewacji, przy salonie i jadalni.

Decyzja: działka schodzi w dół, różnica poziomów wynosi 2 m, więc wzdłuż całej tylnej ściany domu zbudowaliśmy taras ze schodami. W projekcie domu od razu uwzględniliśmy 2 zadaszone miejsca do wypoczynku – jedno do siedzenia, drugie do grillowania. Zastosowaliśmy technologię na sucho, bo jest szybka i łatwa. Zdecydowaliśmy się na dwa kolory płyt betonowych: popielaty i antracyt.

Taras ma ze wszystkich stron schody i donice na kwiaty, wymurowane z cegły klinkierowej
Taras ma ze wszystkich stron schody i donice na kwiaty, wymurowane z cegły klinkierowej

Taras o powierzchni 168 m2 - rady i przestrogi:

 • Południowo-wschodnia ekspozycja i wysokie położenie dachu sprawia, że w głąb saloniku ogrodowego dociera słońce.
  Południowo-wschodnia ekspozycja i wysokie położenie dachu sprawia, że w głąb saloniku ogrodowego dociera słońce.
  Karolina: Taras zaprojektował mąż z myślą o wygodnym wyjściu do ogrodu z jadalni, salonu i sypialni. Czerpał inspiracje z kalifornijskich klimatów. Taras jest przestronny, co czyni go wymarzonym miejscem do zabawy dla dzieci – starsze mogą poszaleć na wrotkach, a młodsze jeździć rowerkiem. Świetnie też sprawdza się na przyjęcia z tańcami. Nie trzeba się martwić, że będą ślady od szpilek.

  Zdecydowaliśmy się na połączenie dwóch kolorów płyt aby dodać mu charakteru. Nie chcieliśmy ich ciąć, dlatego przy słupach podpierających dach zrobiliśmy wstawki z trawertynu i grysu. Niestety nasza córeczka wszędzie je roznosi i też bierze do buzi. W kamykach wysiewają się chwasty, dlatego zamierzamy je zalać przezroczystą żywicą. Taras nie wymaga konserwacji i łatwo go czyścić. I choć jasne płyty bardziej się brudzą od ciemnych, to nie zdecydowalibyśmy się zrobić tak dużego tarasu w jednym kolorze. Być może zmienilibyśmy tylko proporcje kolorów.

  Minus takiego tarasu – to jego szybkie nagrzewanie, co w ciągu gorących dni jest uciążliwe. Warto więc wcześniej przemyśleć czy ma się odpowiednio dużą część zadaszoną, zwłaszcza jeśli taras jest od południa. Choć mamy dwa daszki o powierzchni ponad 20 m2, to zastanawiamy się jeszcze nad pergolą i firanami wokół zadaszenia.

 • Bartek: Technologia i materiał zdają egzamin. Teraz zmieniłbym kolor elementów przy samym grillu – te jasne brudzą się od węgla drzewnego i od tłuszczu. Płyty można było zaimpregnować – choć 2 razy myłem cały taras myjką ciśnieniową, mają plamy i mnie to drażni. Pojedyncze plamy po kawie myję wodą z węża, ale na odsłoniętej części wystarcza deszcz.

  Za kilka lat, w celu odświeżenia, mam zamiar pomalować popielatą część farbą do betonu. Projektując dom dzisiaj, więcej tarasu wciągnąłbym pod dach. Nagrzewanie się powierzchni to nie kwestia płyt, tylko zbyt małych stref zadaszonych. Oczywiście, podczas upałów płyty się nagrzewają, lecz nigdy nie parzą w stopy. W niektóre wieczory chodzenie boso po ciepłej nawierzchni jest wręcz przyjemne.

Taras o powierzchni 168 m2 - koszty:

 • 50 000 zł razem z donicami, wymurowanymi z cegły klinkierowej.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-05-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych Najlepszym rozwiązaniem skutecznie chroniącym drewno przed słońcem, deszczem oraz utratą koloru jest olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl.

Narożny taras na płycie betonowej wykończony kostką

Narożna, betonowa płyta pod taras powstała zgodnie z gotowym projektem domu, na etapie budowy fundamentów. Założenie było takie, że będziemy budować do pierwszych mrozów. Niestety, tuż po wylaniu płyty na tarasie nagle przyszedł mróz – wierzchnia warstwa betonu skruszyła się i odchodziła całymi płatami. No więc wtedy padło na kostkę... - mówi Monika, Członkini Klubu Budujących Dom, która taras użytkuje od 2011 r.

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze