Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Porady ekspertów

Remont balkonu. Jak przygotować podłoże pod płytki i czy warto go ocieplić?

Na wiosnę będę ocieplał dom i przy okazji chcę wyremontować balkon. Betonowa płyta balkonowa jest popękana i nierówna, a planuję ułożyć tam płytki. Jak przygotować podłoże i czy warto balkon ocieplić?

Na dobre ocieplenie płyty balkonowej – ze wszystkich stron, także od góry – zwykle brakuje miejsca.
Odpowiedź eksperta: Podstawowym ograniczeniem przy renowacji balkonu jest tzw. wysokość dyspozycyjna, czyli odległość między ramą okna balkonowego i płaszczyzną płyty balkonowej. Przy naprawie nawierzchni nie można bowiem położyć zbyt grubej warstwy, aby nie zasłoniła ona futryny, a w przypadku okien plastikowych również otworów odwadniających. Najczęściej grubość dyspozycyjna nie przekracza kilku centymetrów, zatem nie można skutecznie ocieplić płyty balkonowej, gdyż termoizolację trzeba ułożyć na wszystkich powierzchniach płyty balkonowej (od spodu, na wierzchu i na bokach).

W praktyce pozostaje więc jedynie możliwość naprawy nawierzchni możliwie cienkimi warstwami renowacyjnymi. Zależnie od rodzaju uszkodzeń, płyta balkonowa wymagać będzie tylko wypełnienia miejscowych wykruszeń bądź ułożenia podkładu wyrównującego na całej powierzchni – ze spadkiem 1–2%, co umożliwi samoczynny spływ wody opadowej. Do naprawy służą specjalne podłogowe zaprawy cienkowarstwowe oraz preparaty gruntujące do utworzenia warstwy sczepnej. Zwykłe zaprawy cementowe nie nadają się do tego celu, gdyż muszą mieć grubość przynajmniej 3 cm i nie gwarantują dobrej przyczepności do podłoża. Przy wyrównywaniu trzeba zwrócić uwagę na dobre zagęszczenie i zatarcie podkładu przy krawędziach płyty balkonowej.

Kolejną czynnością będzie przygotowanie powłoki wodoszczelnej – przynajmniej z tzw. płynnej folii, nałożonej dwuwarstwowo. Lepiej jednak skorzystać ze specjalnej mikrozaprawy uszczelniającej, oferowanej jako szlam izolacyjny. Na brzegach balkonu należy zamocować blachy okapowe, a płytki ceramiczne umieszcza się na elastycznej zaprawie klejowej, nakładając ją zarówno na podłoże, jak i na płytki, tak żeby nie pozostały pod nimi puste przestrzenie, w których może gromadzić się woda.

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Taras o powierzchni 168 m2 za 50 000 zł

Technologia i materiał zdają egzamin. Teraz zmieniłbym kolor elementów przy samym grillu – te jasne brudzą się od węgla drzewnego i od tłuszczu. Płyty można było zaimpregnować – choć 2 razy myłem cały taras myjką ciśnieniową, mają plamy i mnie to drażni - mówi Bartek, który wraz z Karoliną są Czytelnikami Budujemy Dom, a taras użytkują od 2014 r.

topowe produkty

Jak dobierać płyty tarasowe?

Hasło "dobór płyt tarasowych" nasuwa naturalne skojarzenia z estetyką. Jednak umiejętne podejście do tematu może spowodować, że przydomowy taras zmieni się z miejsca neutralnego w ulubione.
Trawertynowe inspiracje Libet
Trawertynowe inspiracje Libet Materiały inspirowane wyglądem kamieni znakomicie sprawdzają się w ogrodowych aranżacjach. A dzięki łączeniu ich w kompleksowe rozwiązania, ...
Płyty INDIGO BELLO od DASAG
Płyty INDIGO BELLO od DASAG Wykonane z kruszyw kamienia naturalnego płyty INDIGO BELLO poddawane są obróbce w procesie szlifowania. Dzięki temu uwydatnia się ich charakterystyczną, ...
Madera - nowa linię płyt od DASAG
Madera - nowa linię płyt od DASAG Kolekcja Madera to połączenie śródziemnomorskiego temperamentu z minimalizmem i prostotą formy nowoczesnych rozwiązań. Marka DASAG wprowadziła ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x