Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras z drewna egzotycznego ułożony systemem DECK-DRY

System DECK-DRY wybrałam z mężem dlatego, że nierdzewne wkręty znajdują się od spodu desek, i to powoduje, że można po tarasie chodzić bosą stopą i nie ma obawy, że się ktoś zaczepi o jakieś śruby, gwoździe, albo one sobie wyjdą. A dwa – w tym systemie na wierzchu desek nie ma dziur, w których może zbierać się woda - mówi Lena, Czytelniczka Budujemy Dom, która taras użytkuje od 2007 r.

Taras z drewna egzotycznego ułożony systemem DECK-DRY

Główny taras wykonano z drewna bangkirai, ten pod grill – z betonowej imitacji drewna
Powierzchnia: tarasu 31,3 m2, domu 110 m2, działki 3000 m2.

Taras główny:

 • Na płycie betonowej. 
 • Wykończenie – gładkie deski z drewna egzotycznego bangkirai, ułożone systemem DECK-DRY
 • Położenie – południe, przy tylnej elewacji, przy salonie.

Taras pod grill: ułożony metodą na sucho z elementów BDO (betonowe drewno ogrodowe), wymiary 2 x 2 m.

Decyzja:

 • system DECK-DRY wybrałam z mężem dlatego, że nierdzewne wkręty znajdują się od spodu desek, i to powoduje, że można po tarasie chodzić bosą stopą i nie ma obawy, że się ktoś zaczepi o jakieś śruby, gwoździe, albo one sobie wyjdą. 

 • A dwa – w tym systemie na wierzchu desek nie ma dziur, w których może zbierać się woda – spływa szybko z desek przez kapinosy na betonową płytę, i nie powoduje niszczenia drewna. 

 • Trzy – deski są przytwierdzone do legarów z PVC, nie drewnianych. Deski egzotyczne zaplanowaliśmy dlatego, że taras ma południową ekspozycję, a poza tym na działce przy lesie chcieliśmy mieć naturalne drewno, tyle że dostatecznie trwałe. Nie wzięłam ryflowanych desek, bałam się, że z czasem ryfle będą się łupać i powstaną drzazgi. Na taras do grillowania użyliśmy elementów BDO.
Deski mają mocowania pod spodem
Deski mają mocowania pod spodem

Taras z drewna egzotycznego ułożony systemem DECK-DRY - rady i przestrogi:

Monter z firmy, w której zamówiliśmy projekt i drewno, przyjechał z kilkoma gotowymi kasetonami i po półtorej godziny taras był skończony. Zaletą systemu jest to, że jeśli pod podłogą zbierze się brud, fragmenty podestu, złożone z czterech desek, można łatwo podnieść i wysprzątać betonową płytę. Do zbicia kasetonów monter użył desek o dł. 200 cm i szer. 11,8 cm. To chroni je przed paczeniem się.

Tylko w jednym miejscu, tam gdzie pada na nie woda ze zraszacza, deski lekko się zwichrowały, ale w zasadzie cały taras od 9 lat nie ma usterek. Jego wadą jest natomiast olejowanie. Robiliśmy to co roku, jednak ostatnio w oleju był jakiś barwnik i deski zrobiły się ciemne. Myślałam już nawet, żeby zeszlifować deski. Można to zrobić, bo nie są ryflowane! Mimo corocznego olejowania, delikatnie popękały, i gdyby miały ryfle, pewnie popękałyby bardziej. Olejowanie całego tarasu przez dwie osoby trwa jakieś 2,5 godziny. Przedtem starannie zamiatamy taras.

Ciemniejsza deska nagrzewa się mocniej, ale nadal można po niej chodzić boso, nie parzy. Nie myjemy tarasu, robi to za nas deszcz. Żeby nie rysować podłogi tarasu, kupiliśmy lekkie meble z aluminium. Pierwszy raz nie schowaliśmy ich na zimę i siatka na siedziskach zaszła czarnym osadem, może glonami. Lepiej chować meble pod dachem, niż później je myć.

Betonowe elementy do złudzenia imitują bale dębowe
Betonowe elementy do złudzenia imitują bale dębowe

Taras z drewna egzotycznego ułożony systemem DECK-DRY - koszty:

 • taras z drewna 18 900 zł; 
 • olejowanie raz w roku 350 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-05-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Remont balkonu. Jak przygotować podłoże pod płytki i czy warto go ocieplić?

Na wiosnę będę ocieplał dom i przy okazji chcę wyremontować balkon. Betonowa płyta balkonowa jest popękana i nierówna, a planuję ułożyć tam płytki. Jak przygotować podłoże i czy warto balkon ocieplić?

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Trawertynowe inspiracje Libet
Trawertynowe inspiracje Libet Materiały inspirowane wyglądem kamieni znakomicie sprawdzają się w ogrodowych aranżacjach. A dzięki łączeniu ich w kompleksowe rozwiązania, ...
Płyty INDIGO BELLO od DASAG
Płyty INDIGO BELLO od DASAG Wykonane z kruszyw kamienia naturalnego płyty INDIGO BELLO poddawane są obróbce w procesie szlifowania. Dzięki temu uwydatnia się ich charakterystyczną, ...
Madera - nowa linię płyt od DASAG
Madera - nowa linię płyt od DASAG Kolekcja Madera to połączenie śródziemnomorskiego temperamentu z minimalizmem i prostotą formy nowoczesnych rozwiązań. Marka DASAG wprowadziła ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x