Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras nad piwnicą pokryty płytami z poliwęglanu

Cały taras i zewnętrzne zejście do piwnicy zadaszyliśmy, żeby mieć osłonę przed deszczem i śniegiem. Na dachu położyliśmy płyty z poliwęglanu, są trwałe i przezroczyste – nie zacieniają kuchni i jadalni. Sam taras, zwrócony na południe, w lecie zacienia modrzew, a kiedy jest tu za duszno, przeprowadzam się do przewiewnej altany w ogrodzie - Krysia – Czytelniczka Budujemy Dom, taras użytkuje od 2007 r

Taras nad piwnicą pokryty płytami z poliwęglanu

Powierzchnia: tarasu 33 m2, domu z piwnicą 214 m2, działki 2750 m2.

Taras:

 • Na betonowym stropie nad piwnicą. 
 • Wykończenie – mrozoodporne i antypoślizgowe płytki ceramiczne, wymiary 30 x 30 cm; umocowane na elastycznej, wodoszczelnej i mrozoodpornej zaprawie klejowej. 
 • Zadaszenie i osłona od wiatru – nad całym tarasem pergola z kantówki sosnowej, przykryta płytami z poliwęglanu komorowego o gr. 10 mm oraz na zachodnim boku – przesuwna ścianka z takich samych płyt. 
 • Położenie – południe, wzdłuż tylnej elewacji, przy kuchni i jadalni.

Decyzja: po przeprowadzce na wieś, chciałam mieć duży, zadaszony, ale jasny taras, bo wiadomo było, że będzie się z niego często korzystać. Przygotowaliśmy go z nieżyjącym już mężem podczas przebudowy letniego domu na całoroczny. Jako posadzka na tarasie służy betonowy strop Teriva nad piwnicą z kotłownią. Wykończyliśmy go płytkami ceramicznymi.

Cały taras i zewnętrzne zejście do piwnicy zadaszyliśmy, żeby mieć osłonę przed deszczem i śniegiem. Na dachu położyliśmy płyty z poliwęglanu, są trwałe i przezroczyste – nie zacieniają kuchni i jadalni. Sam taras, zwrócony na południe, w lecie zacienia modrzew, a kiedy jest tu za duszno, przeprowadzam się do przewiewnej altany w ogrodzie.

Płytę tarasową z południową ekspozycją latem zacienia modrzew
Płytę tarasową z południową ekspozycją latem zacienia modrzew

Zadaszony taras nad piwnicą - rady i przestrogi:

 • Dobrze, że kupiliśmy grube płyty z poliwęglanu, bo bez uszczerbku zniosły w zeszłym roku silne gradobicie. Wyrządziło wiele szkód, np. zniszczyło mi "namiot sułtana" w ogrodzie. Płyty są mocne i dziewczyna od sprzątania może po nich chodzić, gdy co roku myje dach. Ładnie rozpraszają światło.

  Na początku nie zamykaliśmy zachodniej ściany, ale ponieważ hulało wszystko na tarasie, po roku już mąż sam zbudował przesuwną ściankę. Kupiliśmy wcześniej na wszelki wypadek trochę więcej płyt, jakby coś na dachu pękało, więc je wykorzystał. Zachodnie wiatry już nie przeszkadzają, potężny przeciąg zniknął. W zimie nie nawiewa ściegu. W lecie wewnątrz tarasu tworzy się mikroklimat i kwiaty tu się świetnie trzymają.

  Jest tylko jedna wada poliwęglanu – bardzo się rozszerza i kurczy, kiedy latem jest gorąco, trzeszczy tak, że aż w głowie świdruje. Bardzo mnie cieszy, że modrzew kładzie na płytę półcień, bo inaczej latem byłoby tu nie do wytrzymania. Taras jest czynny przez cały rok – w zimie służy do werandowania i patrzenia na ośnieżony krajobraz.

 • Płytki tarasowe położono fachowo – przez 9 lat nic nie odpadło, ale dzisiaj zamiast nich ułożyłabym kostkę. Płytki pod dachem są suche, lecz na schodach bywają mokre i wtedy są śliskie. Już poślizgnęłam się, schodząc w zimie do piwnicy, dlatego w zimie ustawiam przy nich resztkę płyt poliwęglanu i demontuję na lato. Posadzkę myje się łatwo mopem. Komunikacja z tarasem jest wygodna, bo znajduje się tuż przy kuchni.
Po pierwszej zimie, zachodni bok zasłonięto od wiatru ścianką przesuwną z płyt poliwęglanu komorowego
Po pierwszej zimie, zachodni bok zasłonięto od wiatru ścianką przesuwną z płyt poliwęglanu komorowego

Zadaszony taras nad piwnicą - koszty:

 • płytki ceramiczne 26 zł/m2; 
 • płyty poliwęglanu komorowego 4000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Zdaniem naszych Czytelników

Bardzo przydatny artykuł. Pomógł mi w podjęciu decyzji o oszkleniu werandy. Dziękuję!

Gość Maria

08 Mar 2017, 18:47

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Taras z drewna egzotycznego ułożony systemem DECK-DRY

System DECK-DRY wybrałam z mężem dlatego, że nierdzewne wkręty znajdują się od spodu desek, i to powoduje, że można po tarasie chodzić bosą stopą i nie ma obawy, że się ktoś zaczepi o jakieś śruby, gwoździe, albo one sobie wyjdą. A dwa – w tym systemie na wierzchu desek nie ma dziur, w których może zbierać się woda - mówi Lena, Czytelniczka Budujemy Dom, która taras użytkuje od 2007 r.

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Trawertynowe inspiracje Libet
Trawertynowe inspiracje Libet Materiały inspirowane wyglądem kamieni znakomicie sprawdzają się w ogrodowych aranżacjach. A dzięki łączeniu ich w kompleksowe rozwiązania, ...
Płyty INDIGO BELLO od DASAG
Płyty INDIGO BELLO od DASAG Wykonane z kruszyw kamienia naturalnego płyty INDIGO BELLO poddawane są obróbce w procesie szlifowania. Dzięki temu uwydatnia się ich charakterystyczną, ...
Madera - nowa linię płyt od DASAG
Madera - nowa linię płyt od DASAG Kolekcja Madera to połączenie śródziemnomorskiego temperamentu z minimalizmem i prostotą formy nowoczesnych rozwiązań. Marka DASAG wprowadziła ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x