Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras nad piwnicą pokryty płytami z poliwęglanu

Cały taras i zewnętrzne zejście do piwnicy zadaszyliśmy, żeby mieć osłonę przed deszczem i śniegiem. Na dachu położyliśmy płyty z poliwęglanu, są trwałe i przezroczyste – nie zacieniają kuchni i jadalni. Sam taras, zwrócony na południe, w lecie zacienia modrzew, a kiedy jest tu za duszno, przeprowadzam się do przewiewnej altany w ogrodzie - Krysia – Czytelniczka Budujemy Dom, taras użytkuje od 2007 r

Taras nad piwnicą pokryty płytami z poliwęglanu

Powierzchnia: tarasu 33 m2, domu z piwnicą 214 m2, działki 2750 m2.

Taras:

 • Na betonowym stropie nad piwnicą. 
 • Wykończenie – mrozoodporne i antypoślizgowe płytki ceramiczne, wymiary 30 x 30 cm; umocowane na elastycznej, wodoszczelnej i mrozoodpornej zaprawie klejowej. 
 • Zadaszenie i osłona od wiatru – nad całym tarasem pergola z kantówki sosnowej, przykryta płytami z poliwęglanu komorowego o gr. 10 mm oraz na zachodnim boku – przesuwna ścianka z takich samych płyt. 
 • Położenie – południe, wzdłuż tylnej elewacji, przy kuchni i jadalni.

Decyzja: po przeprowadzce na wieś, chciałam mieć duży, zadaszony, ale jasny taras, bo wiadomo było, że będzie się z niego często korzystać. Przygotowaliśmy go z nieżyjącym już mężem podczas przebudowy letniego domu na całoroczny. Jako posadzka na tarasie służy betonowy strop Teriva nad piwnicą z kotłownią. Wykończyliśmy go płytkami ceramicznymi.

Cały taras i zewnętrzne zejście do piwnicy zadaszyliśmy, żeby mieć osłonę przed deszczem i śniegiem. Na dachu położyliśmy płyty z poliwęglanu, są trwałe i przezroczyste – nie zacieniają kuchni i jadalni. Sam taras, zwrócony na południe, w lecie zacienia modrzew, a kiedy jest tu za duszno, przeprowadzam się do przewiewnej altany w ogrodzie.

Płytę tarasową z południową ekspozycją latem zacienia modrzew
Płytę tarasową z południową ekspozycją latem zacienia modrzew

Zadaszony taras nad piwnicą - rady i przestrogi:

 • Dobrze, że kupiliśmy grube płyty z poliwęglanu, bo bez uszczerbku zniosły w zeszłym roku silne gradobicie. Wyrządziło wiele szkód, np. zniszczyło mi "namiot sułtana" w ogrodzie. Płyty są mocne i dziewczyna od sprzątania może po nich chodzić, gdy co roku myje dach. Ładnie rozpraszają światło.

  Na początku nie zamykaliśmy zachodniej ściany, ale ponieważ hulało wszystko na tarasie, po roku już mąż sam zbudował przesuwną ściankę. Kupiliśmy wcześniej na wszelki wypadek trochę więcej płyt, jakby coś na dachu pękało, więc je wykorzystał. Zachodnie wiatry już nie przeszkadzają, potężny przeciąg zniknął. W zimie nie nawiewa ściegu. W lecie wewnątrz tarasu tworzy się mikroklimat i kwiaty tu się świetnie trzymają.

  Jest tylko jedna wada poliwęglanu – bardzo się rozszerza i kurczy, kiedy latem jest gorąco, trzeszczy tak, że aż w głowie świdruje. Bardzo mnie cieszy, że modrzew kładzie na płytę półcień, bo inaczej latem byłoby tu nie do wytrzymania. Taras jest czynny przez cały rok – w zimie służy do werandowania i patrzenia na ośnieżony krajobraz.

 • Płytki tarasowe położono fachowo – przez 9 lat nic nie odpadło, ale dzisiaj zamiast nich ułożyłabym kostkę. Płytki pod dachem są suche, lecz na schodach bywają mokre i wtedy są śliskie. Już poślizgnęłam się, schodząc w zimie do piwnicy, dlatego w zimie ustawiam przy nich resztkę płyt poliwęglanu i demontuję na lato. Posadzkę myje się łatwo mopem. Komunikacja z tarasem jest wygodna, bo znajduje się tuż przy kuchni.
Po pierwszej zimie, zachodni bok zasłonięto od wiatru ścianką przesuwną z płyt poliwęglanu komorowego
Po pierwszej zimie, zachodni bok zasłonięto od wiatru ścianką przesuwną z płyt poliwęglanu komorowego

Zadaszony taras nad piwnicą - koszty:

 • płytki ceramiczne 26 zł/m2; 
 • płyty poliwęglanu komorowego 4000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Zdaniem naszych Czytelników

Bardzo przydatny artykuł. Pomógł mi w podjęciu decyzji o oszkleniu werandy. Dziękuję!

Gość Maria

08 Mar 2017, 18:47

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych Najlepszym rozwiązaniem skutecznie chroniącym drewno przed słońcem, deszczem oraz utratą koloru jest olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl.

Taras z drewna egzotycznego ułożony systemem DECK-DRY

System DECK-DRY wybrałam z mężem dlatego, że nierdzewne wkręty znajdują się od spodu desek, i to powoduje, że można po tarasie chodzić bosą stopą i nie ma obawy, że się ktoś zaczepi o jakieś śruby, gwoździe, albo one sobie wyjdą. A dwa – w tym systemie na wierzchu desek nie ma dziur, w których może zbierać się woda - mówi Lena, Czytelniczka Budujemy Dom, która taras użytkuje od 2007 r.

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze