Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Z jakiego materiału wykonać zadaszenie tarasu?

Kto nie lubi posiedzieć z kawą na tarasie? Poczytać, albo zdrzemnąć się na leżaku? Niestety, w naszym klimacie z tarasu można korzystać przez góra pięć miesięcy w roku. W dodatku tylko wtedy, kiedy nie pada i gdy słońce nie grzeje zbyt mocno. Chyba że go zadaszymy – wtedy ani słońce, ani deszcz nie będą nam przeszkadzać.

Z jakiego materiału wykonać zadaszenie tarasu?
Tagi: markizy

Przyjemnie jest o poranku na tarasie – kwiaty pachną, wiatr muska twarz, kubek z aromatyczną kawą grzeje dłonie. Kilka godzin później jest już gorzej – słońce pali jak szalone, nagrzane płytki parzą w stopy. Albo odwrotnie, słońce schowało się za chmurami, a my gorączkowo sprzątamy poduchy z foteli, koc, książkę, gazety, ciastko i kawę, bo właśnie zaczęło lać.

Dlatego, wcześniej czy później, każdy posiadacz odkrytego tarasu zaczyna myśleć o jego zadaszeniu. No, może z wyjątkiem tych, którzy wybiorą półśrodek w postaci parasola. Ten chroni raczej przed słońcem, niż przed deszczem, trzeba go składać i rozkładać, chować na zimę i podczas wichury (oczywiście, o ile mamy gdzie). Stałe zadaszenie jest solidniejsze i dużo lepiej zaspokoi nasze oczekiwania. Ochroni też przed deszczem, słońcem oraz śniegiem meble i sprzęty, które trzymamy na tarasie.

Nim się na nie zdecydujemy, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Z jakiego materiału wykonać zadaszenie tarasu?
fot. Carport Planet

CZY PO ZAMONTOWANIU ZADASZENIA W SALONIE/JADALNI/POMIESZCZENIU PRZYLEGAJĄCYM DO TARASU NIE BĘDZIE ZBYT CIEMNO?

Gdy pomieszczenie ma wiele okien i tylko niektóre z nich wychodzą na taras – nie powinno być problemu. Jeżeli pod nowym dachem znajdą się wszystkie okna, w tej części domu może być mroczno, szczególnie zimą. Jeśli zadaszenie jest niezbędne, wybierzmy przezroczyste i przepuszczające promienie słoneczne. Ale uwaga – zimą zalegający na nim śnieg i tak ograniczy dostęp światła.

Ewentualnie możemy rozważyć kupno rozkładanej, płóciennej markizy. Najpopularniejsze mają ok. 5 m szerokości, wysuwają się na 3,5 m i ważą jakieś 50 kg. Trzeba je jednak zwijać przy zbyt silnym wietrze (chyba że zamontowaliśmy automatykę, która zrobi to za nas) i uważać, żeby nie zwinąć mokrej. Bo mokra, akrylowa lub impregnowana akrylem, tkanina pleśnieje. Markiza daje cień, lecz w upalne dni jest pod nią gorąco. Nie chroni przed deszczem – jej konstrukcja mogłaby nie wytrzymać zbyt dużego obciążenia! Nie zmienia jednak wyglądu budynku tak, jak stałe zadaszenie, i nie jest droga – ceny markiz zaczynają się od około tysiąca zł.

Markiza daje cień i nie zmienia wyglądu budynku
Markiza daje cień i nie zmienia wyglądu budynku. fot. Somfy

CZY ZADASZENIE NIE ZEPSUJE WYGLĄDU BUDYNKU?

Zadaszenie to ingerencja w wygląd i proporcje budynku. Dobrze, żeby jego kształt, kolor, użyte materiały pasowały do domu. Inne zadaszenie tarasu projektuje się przy nowoczesnej willi, o prostej bryle i utrzymanej w szarościach elewacji, a inne przy tradycyjnym pastelowym domku z drewnianymi detalami i spadzistym dachem z czerwonej dachówki. Jeśli nie mamy pewności, czy daszek nie oszpeci budynku, poradźmy się architekta.

Zadaszenie powinno komponować się z bryłą domu
Zadaszenie powinno komponować się z bryłą domu. fot. Nexbau

CZY ZADASZENIA TARASU NIE ZNISZCZY ŚNIEG?

Zimą i w czasie odwilży ze spadzistego dachu zsuwa się śnieg ważący setki kilogramów (masa 1 m2 pokrywy śnieżnej o grubości 15 cm to przeciętnie 50 kg). Jeżeli na dachu nie ma płotków przeciwśniegowych, delikatne zadaszenie może nie wytrzymać ataku schodzącej z połaci lawiny.

ZADASZENIE TARASU DLA MAJSTERKOWICZÓW

Proste zadaszenie możemy zrobić samodzielnie. Konstrukcję nośną wykonuje się z profili metalowych (stalowych bądź aluminiowych), ale samodzielnie najłatwiej zrobić ją z drewna. Na ogół wykorzystujemy krawędziaki z drewna iglastego (sosny, świerku, modrzewia). Słupy nośne mogą mieć przekrój od 10 × 10 cm, do 14 × 14 cm. Do nich mocujemy płatwie, a na nich krokwie i łaty. Elementy drewniane powinny być heblowane i zaimpregnowane. Możemy je polakierować, drugą warstwę lakieru kładziemy po zmontowaniu konstrukcji.

Słupów nośnych nie wolno osadzać w gruncie. Posadawia się je na betonowych stopach fundamentowych lub na płycie tarasu, ale nie bezpośrednio, tylko na uchwytach, zamocowanych na śrubach bądź prętach wcześniej osadzonych w betonie. Stopy fundamentowe mają wystawać nad poziom terenu do 10 cm.

Elementy drewniane łączy się, stosując tradycyjne złącza ciesielskie lub połączenia metalowe. Konstrukcja dachu może być samonośna albo z jednej strony mocowana do ściany domu. W takim wariancie belkę, na której opierają się krokwie, przytwierdza się do ściany budynku stalowymi kotwami.

Pokrycie dachowe, w zależności od jego rodzaju, można montować do krokwi (płyty z poliwęglanu), łat (blachodachówka) lub deskowania (gont bitumiczny). Jeśli zdecydujemy się na popularne w przypadku tarasów płyty z poliwęglanu, układamy je na uszczelkach i mocujemy w profilach aluminiowych. Dach pokryty poliwęglanem powinien mieć przynajmniej 5° spadek. Płyty układamy warstwą chroniącą przed promieniowaniem UV (po tej stronie jest folia z nadrukami) do góry. Jeśli wybraliśmy poliwęglan komorowy, to kanaliki powinny przebiegać zgodnie z kierunkiem spadku dachu i mają być zabezpieczone przed wnikaniem brudu, insektów i wilgoci.

Zadaszenie i słupy nośne nie powinny wypadać w świetle otworów okiennych i drzwiowych. Istotne jest też połączenie zadaszenia ze ścianą – jeśli znajduje się pod okapem, to mniejszy problem, ale narażone na działanie wody trzeba odpowiednio zabezpieczyć, najlepiej montując obróbki blacharskie. Warto też pomyśleć o założeniu rynien.

Solidna konstrukcja nośna z drewna i zadaszenie z poliwęglanu
Solidna konstrukcja nośna z drewna i zadaszenie z poliwęglanu. fot. Grillo Wędzarnie

ZADASZENIE TARASU - MATERIAŁY POKRYCIOWE

Popularny poliwęglan to bezbarwny plastik, o połowę lżejszy od szkła i nieporównywalnie bardziej odporny na stłuczenie. Występuje w formie litych płyt (grubość do 15 mm, przepuszczalność światła do 92%) i jako materiał komorowy (kanalikowy) o grubości do 25 mm. Jest odporny na zmiany temperatury (od –40 do +120°C), plastyczny, dzięki czemu łatwo go obrabiać, może być barwiony – wtedy lepiej chroni przed słońcem. Niestety, z czasem będzie się brudził, w wyniku zmian temperatury może trzeszczeć, na tarasie będzie gorąco (trochę jak w szklarni), a cień okaże się dość iluzoryczny. Aby ograniczyć niedogodności wynikające z przezroczystości materiału, pod pokryciem z poliwęglanu można zamontować dodatkowe, płócienne lub bambusowe, rolety.

Blachodachówka to materiał lekki i trwały, ale nie przepuszcza światła. Przy takim zadaszeniu potrzebna będzie podbitka, bo od spodu blacha nie jest zbyt atrakcyjna. W czasie deszczu na tarasie będzie głośno. Gont bitumiczny układa się na pełnym deskowaniu, zaś ciężkie dachówki ceramiczne i betonowe potrzebują wytrzymalszej konstrukcji nośnej. Pokrycia z nietransparentnych materiałów zacienią taras i przylegające do niego pomieszczenia, jednak jeśli są takie, jak pokrycie dachu, to uzyskamy bardziej spójny stylistycznie wygląd budynku.

Zadaszenie mogą tworzyć również rośliny, pnące się po specjalnych konstrukcjach, np. pergoli – dwóch równoległych rzędach słupów i ułożonej na nich lekkiej kratownicy. Co prawda taki dach nie jest szczelny, ale daje cień, a zimą, gdy opadną liście, pozwala słońcu zaglądać do domu. Można też "wpuścić" pnącza na daszek z poliwęglanu, ale wtedy trudno utrzymać go w czystości.

GOTOWE ZADASZENIA TARASU

Wybór gotowych zadaszeń tarasowych jest duży. Ceny prostszych, średniej wielkości, zaczynają się od 2–3 tys. zł. Poniżej prezentujemy zadaszenia bardziej wymyślne.

Na zdjęciu 1 widać konstrukcję z klejonego, skandynawskiego świerku. Łuki zadaszenia gięte w literę S. Rozmiary 4,1 × 5,25 m. Cena 2980 zł, nie obejmuje montażu i materiału pokryciowego. Czas realizacji zamówienia – 2 tygodnie.

Na zdjęciu 2 mamy zadaszenie z aluminium, malowanego farbą strukturalną, kryte litym poliwęglanem o grubości 4 i 3 mm (ścianki boczne), wykonywane na zamówienie. To ma 5,1 m szerokości, głębokość 3,9 m i wysokość 3,1 m. Montaż konstrukcji trwał 8 godzin, oczekiwanie na jej dostarczenie 6 tygodni. Kosztowało 18,5 tys. zł.

Zdjęcia 3 i 4 przedstawiają pergole z proszkowo malowanego aluminium, na których zamocowano rozkładany dach z odpornego na wodę, trudno zapalnego włókna (materiał jest trójwarstwowy, izoluje termicznie). Pokrycie jest nieprzemakalne i wytrzymuje wiatr wiejący z prędkością do 120 km/godz. Steruje się nim za pomocą pilota. Cena zaczyna się od 16,4 tys. zł za model montowany jedną stroną do budynku i od 19,1 tys. zł za wariant wolno stojący. Czas realizacji zamówienia – 4 tygodnie.

Zadaszenie tarasu - konstrukcja z klejonego, skandynawskiego świerku
Zdjęcie 1) Zadaszenie tarasu - konstrukcja z klejonego, skandynawskiego świerku (fot. JAGRAM)
Zadaszenie tarasu z aluminium, malowanego farbą strukturalną, kryte litym poliwęglanem o grubości 4 i 3 mm (ścianki boczne), wykonywane na zamówienie
Zdjęcie 2) Zadaszenie tarasu z aluminium, malowanego farbą strukturalną, kryte litym poliwęglanem o grubości 4 i 3 mm (ścianki boczne), wykonywane na zamówienie (fot. ALUNA)
Zadaszenie tarasu - pergole z proszkowo malowanego aluminium, na których zamocowano rozkładany dach z odpornego na wodę, trudno zapalnego włókna
Zdjęcie 3) Zadaszenie tarasu - pergole z proszkowo malowanego aluminium, na których zamocowano rozkładany dach z odpornego na wodę, trudno zapalnego włókna (fot. TARASOLA)
Zadaszenie tarasu - pergole z proszkowo malowanego aluminium, na których zamocowano rozkładany dach z odpornego na wodę, trudno zapalnego włókna
Zdjęcie 4) Zadaszenie tarasu - pergole z proszkowo malowanego aluminium, na których zamocowano rozkładany dach z odpornego na wodę, trudno zapalnego włókna (fot. TARASOLA)

Janusz Werner
fot. otwierająca: Carport Planet

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu Formaty, kolorystyka oraz rodzaj wykończenia nowych płyt Novator® są odpowiedzią na wciąż rosnącą popularność modernistycznego stylu ...
Kostki Mini Trio - nowość Libet
Kostki Mini Trio - nowość Libet Mini Trio to tegoroczna nowość Libet, bazująca na sprawdzonej formule trzech komplementarnych, prostokątnych kostek.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...

Taras nad piwnicą pokryty płytami z poliwęglanu

Cały taras i zewnętrzne zejście do piwnicy zadaszyliśmy, żeby mieć osłonę przed deszczem i śniegiem. Na dachu położyliśmy płyty z poliwęglanu, są trwałe i przezroczyste – nie zacieniają kuchni i jadalni. Sam taras, zwrócony na południe, w lecie zacienia modrzew, a kiedy jest tu za duszno, przeprowadzam się do przewiewnej altany w ogrodzie - Krysia – Czytelniczka Budujemy Dom, taras użytkuje od 2007 r

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x