Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

7 błędów popełnianych podczas remontu tarasu ziemnego

Tarasy ziemne – w porównaniu z tymi na płycie betonowej – to konstrukcje o dużej trwałości. Niemniej jednak, po kilku lub kilkunastu latach, mogą wymagać renowacji bądź gruntownej naprawy. Podpowiadamy, jakich błędów unikać podczas remontu tarasu ziemnego.

7 błędów popełnianych podczas remontu tarasu ziemnego

1) Używanie silnych środków do czyszczenia nawierzchni.

Mogą one spowodować odbarwienia. Preparatów na bazie kwasu solnego (do usuwania wykwitów wapiennych i zabrudzeń z zaprawy murarskiej) zawsze należy używać ostrożnie i zgodnie z przeznaczeniem. W przeciwnym razie na tarasie (zwłaszcza z klinkieru) mogą powstać zacieki. Tego typu chemia jest też niebezpieczna dla ogrodowych roślin. Najlepiej stosować wyłącznie specjalne preparaty do kamienia i betonu. Nie należy zbyt intensywnie wcierać ich w nawierzchnię, gdyż to również może przyczynić się do jej odbarwienia.

2) Nieprawidłowe wykonanie podbudowy.

Błędy wykonawcze związane z budową tarasu ziemnego na ogół dotyczą jego podbudowy. Wykonana z niewłaściwych materiałów, zbyt cienka lub źle zagęszczona, skutkuje zapadaniem się powierzchni. Jej naprawa jest natomiast kosztowna i pracochłonna. Do zapadania się podbudowy często dochodzi także w miejscach przebiegu rozmaitych instalacji pod nawierzchnią. W tych obszarach kruszywo powinno być bardzo starannie zagęszczone.

Podczas generalnego remontu tarasu, na gruncie rozłóżmy geowłókninę, a dopiero na niej kruszywo
Podczas generalnego remontu tarasu, na gruncie rozłóżmy geowłókninę, a dopiero na niej kruszywo. Materiał zapobiegnie mieszaniu się ziemi z podbudową nawierzchni. (fot. Libet)

3) Brak odpowiednich spadków.

Częstym błędem jest zbyt małe nachylenie powierzchni tarasu ziemnego, co utrudnia odprowadzanie wody z nawierzchni. Wykonanie odwodnienia liniowego należy uwzględnić na etapie przygotowywania podbudowy i wykonać odpowiednie spadki w kierunku korytek.

4) Niestabilne obrzeża.

Należy je mocować na warstwie gęstego betonu. Po jego związaniu, od zewnątrz obsypuje się je ziemią, natomiast od środka materiałem podbudowy. Obrzeża mogą wystawać ponad nawierzchnię lub znajdować się na równi z nią. Ustalając położenie elementów, warto posłużyć się poziomnicą laserową i sznurem. Promień lasera umożliwi wyznaczenie poziomu obrzeży, a rozciągnięty między kołkami sznur – linię ich osadzenia.

Brak obrzeży może spowodować rozjeżdżanie się nawierzchni tarasu ziemnego
Brak obrzeży może spowodować rozjeżdżanie się nawierzchni tarasu ziemnego. Obrzeża powinny być zamocowane na warstwie gęstego betonu. (fot. Bruk-Bet)

5) Zatrudnienie niewykwalifikowanej ekipy.

Gruntowny remont tarasu ziemnego warto zlecić profesjonalistom. Prace wymagają bowiem doświadczenia i pewnej wprawy. Najlepiej poprosić o polecenie sprawdzonych brukarzy w firmie oferującej kostkę.

6) Nieodpowiedni materiał wykończeniowy.

Do utwardzania tarasów ziemnych, a także chodników, ścieżek, wystarczy bruk betonowy i kamienny o grubości 4 cm oraz 4,5 cm klinkierowy. Nie ma sensu inwestować w grubszy (i droższy) materiał. Warto wybrać kostkę lub płyty o chropowatej, antypoślizgowej powierzchni – np. wyroby płukane, z odsłoniętą warstwą kruszywa. Gładką nawierzchnię można ewentualnie ułożyć pod zadaszeniem tarasu. Pamiętajmy, że czarna kostka bazaltowa, choć efektowna, jest bardzo śliska po deszczu.

7) Nieprawidłowe ułożenie kostki lub płyt.

Podczas ich montażu nie należy chodzić po przygotowanej podsypce – kolejne fragmenty układa się, klęcząc na gotowej już nawierzchni. Tylko starannie wyrównane i wyprofilowane podłoże zapewni bowiem ułożenie równego tarasu. Elementy nie powinny ściśle do siebie przylegać – należy zachowywać między nimi kilkumilimetrowe odstępy. W przeciwnym razie będą na siebie napierać, co może skutkować ich uszkodzeniem. Szpary wypełnia się samym piaskiem. Nie wolno dodawać do niego cementu, bo w połączeniu z wodą może spowodować powstanie na nawierzchni trudnych do usunięcia plam.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Sopro

aktualizacja: 2017-07-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dwa nowe napędy do markiz firmy Becker
Dwa nowe napędy do markiz firmy Becker Becker wprowadza na rynek dwa nowe napędy z przeznaczeniem do montażu w osłonach przeciwsłonecznych o symbolach E12 i C12. Nowe produkty ...
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...

Jak przygotować kostkę brukową do zimy?

Opady atmosferyczne, wahania temperatur, zalegające zabrudzenia – wszystko to może niszczyć kostkę, odbierać jej nie tylko atrakcyjność, ale też zmniejszać walory użytkowe. Aby wiosną móc poszczycić się zadbanym podjazdem i ogrodowymi ścieżkami warto o tym pomyśleć już teraz.

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze