Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

5 błędów popełnianych podczas remontu tarasu nad pomieszczeniem

Taras nad pomieszczeniem to jeden z najtrudniejszych wykonawczo elementów budynku. Zwracamy uwagę, na jakie błędy należy uważać podczas jego remontu.

5 błędów popełnianych podczas remontu tarasu nad pomieszczeniem

1) Brak spadku.

To jeden z najgorszych błędów. Na tarasie niezbędny jest 2% spadek! Jeżeli go nie ma, woda będzie stała na okładzinie. Kiedy dostanie się pod płytki i zamarznie, odspoi je i kolejne warstwy będą narażone na niszczący wpływ czynników atmosferycznych. Jeszcze gorzej będzie, gdy taras ma spadek, ale w złym kierunku – wtedy na zawilgocenie narażone są także ściany budynku.

2) Pustka pod płytkami.

Cała przestrzeń pod okładziną ma być dokładnie wypełniona klejem, niedopuszczalne jest mocowanie płytek na klej nakładany "plackami".

Większość płyt tarasowych nie była związana z podłożem.
Większość płyt tarasowych nie była związana z podłożem. (fot. J. Werner)
Tak po kilku latach wygląda klej, na który mocowano płyty tarasowe. Jak widać, nie nakładano go (jak się zaleca) pacą zębatą i nie wypełniał całej przestrzeni pod okładziną.
Tak po kilku latach wygląda klej, na który mocowano płyty tarasowe. Jak widać, nie nakładano go (jak się zaleca) pacą zębatą i nie wypełniał całej przestrzeni pod okładziną. (fot. J. Werner)

3) Źle dobrane materiały.

Nadają się tylko płytki mrozoodporne – te przeznaczone do wnętrz poddane działaniu niskiej temperatury będą pękać, kruszyć się i odspajać. Na tarasie lepiej sprawdzą się mniejsze – wielkoformatowe mogą pękać w następstwie naprężeń, jakim podlega konstrukcja tarasu. Ze względu na naprężenia, kleje i zaprawy spoinowe muszą być elastyczne.

4) Niedbałe wykonanie izolacji przeciwwilgociowych.

Jeśli woda przedostanie się przez izolacje, wcześniej czy później cały taras będzie do wymiany.

5) Brak dylatacji.

Płyta tarasu powinna być oddzielona od ścian i podzielona na pola o boku długości 3–4 m. Dylatacje płyty mają pokrywać się z linią łączenia płytek. Jeżeli ich zabraknie, taras będzie pękał.

Przeczytaj również: 7 błędów popełnianych podczas remontu tarasu ziemnego

(fot. Sopro)

Janusz Werner

aktualizacja: 2016-11-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

7 błędów popełnianych podczas remontu tarasu ziemnego

Tarasy ziemne – w porównaniu z tymi na płycie betonowej – to konstrukcje o dużej trwałości. Niemniej jednak, po kilku lub kilkunastu latach, mogą wymagać renowacji bądź gruntownej naprawy. Podpowiadamy, jakich błędów unikać podczas remontu tarasu ziemnego.

topowe produkty

Jak dobierać płyty tarasowe?

Hasło "dobór płyt tarasowych" nasuwa naturalne skojarzenia z estetyką. Jednak umiejętne podejście do tematu może spowodować, że przydomowy taras zmieni się z miejsca neutralnego w ulubione.
Trawertynowe inspiracje Libet
Trawertynowe inspiracje Libet Materiały inspirowane wyglądem kamieni znakomicie sprawdzają się w ogrodowych aranżacjach. A dzięki łączeniu ich w kompleksowe rozwiązania, ...
Płyty INDIGO BELLO od DASAG
Płyty INDIGO BELLO od DASAG Wykonane z kruszyw kamienia naturalnego płyty INDIGO BELLO poddawane są obróbce w procesie szlifowania. Dzięki temu uwydatnia się ich charakterystyczną, ...
Madera - nowa linię płyt od DASAG
Madera - nowa linię płyt od DASAG Kolekcja Madera to połączenie śródziemnomorskiego temperamentu z minimalizmem i prostotą formy nowoczesnych rozwiązań. Marka DASAG wprowadziła ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x