Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras i balkon na wiele lat i na każdą pogodę ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Posadzka na tarasie i balkonie podlega ciągłemu oddziaływaniu warunków atmosferycznych. Deszcz, mróz, wysokie skoki temperatury pomiędzy dniem i nocą nieustannie ingerują w użyte materiały.

Taras i balkon na wiele lat i na każdą pogodę

W przypadku okładzin ceramicznych i kamiennych, ważny jest:

  • wybór niechłonnych płytek mrozoodpornych
  • wyprofilowanie spadku min. 1-2%
  • ocieplenie tarasu, jeśli znajduje się nad ogrzewaną częścią budynku, np. nad wykuszem lub ogrzewanym garażem
  • staranne wykonanie hydroizolacji
  • przyklejenie płytek elastycznym klejem, odpornym na mróz i wahania temperatury
  • wypełnienie spoin fugą elastyczną.
  • uszczelnienie połączeń silikonem

Jakie płytki?

Rynek oferuje szeroką gamę okładzin ceramicznych. Wybierając płytki na taras lub balkon lepiej wybrać płytki o powierzchni z zamkniętymi porami, dzięki czemu woda i wilgoć nie będą wnikać do środka, co uchroni płytki przed niszczącym działaniem wody, zwłaszcza pod wpływem ujemnej temperatury, ale też przed zabrudzeniem.

Uwaga na spadek!

Należy zadbać o wyprofilowanie minimalnego spadku 1-2% posadzki od ściany zewnętrznej na zewnątrz balkonu lub tarasu. W przypadku narożnego tarasu, osłoniętego ścianami zewnętrznymi z dwóch stron minimalny spadek należy zachować od każdej ze ścian.

Kiedy konieczne jest ocieplenie?

Jeśli taras lub balkon znajdują się nad ogrzewaną częścią budynku, np. nad wykuszem na parterze albo nad ogrzewanym garażem, konieczne jest wykonanie ocieplenia podłoża. Podłoże posadzki pod balkon lub taras, należy traktować jak ścianę zewnętrzną budynku, a nawet z jeszcze większą troską z uwagi na jego poziome położenie.

Niezbędna hydroizolacja

Każdy taras i balkon, związany trwale z bryłą budynku, wymaga przed ułożeniem płytek zabezpieczenia przed wilgocią, czyli wykonania hydroizolacji. Jej zadaniem jest stworzenie wodoszczelnej powłoki, która zabezpieczy podłoże przed wilgocią. Taką powłokę tworzy po wyschnięciu elastyczna zaprawa uszczelniająca Knauf Hydro Flex 1 C, odporna na mróz i starzenie.

Niezwykle istotne jest zapewnienie ciągłości powłoki uszczelniającej, która powinna pokryć powierzchnię poziomą balkonu lub tarasu oraz zostać wyprowadzona pionowo na ściany na wysokość cokołów, co nie jest takie proste. Staranne wykonanie hydroizolacji w tych miejscach ułatwiają: elastyczna taśma uszczelniająca Knauf Hydro Flex oraz narożniki zewnętrzne i wewnętrzne Knauf Hydro Flex.

Czym i jak kleić?

Do klejenia płytek przystępujemy dopiero po całkowitym wyschnięciu hydroizolacji. Używamy mrozoodpornego kleju wysoko elastycznego Knauf K4 Elastyczny Plus / C2TES!1, według PN-EN 12004 który dzięki bardzo wysokiej elastyczności niweluje naprężenia pomiędzy podłożem i płytkami, spowodowanymi zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Klej nakładamy tzw. metodą kombinowaną: należy po rozprowadzeniu kleju na podłożu nałożyć dodatkowo cienką warstwę kleju na 100% spodniej powierzchni

Czym i jak fugować?

Określając szerokość fugi na balkonie lub tarasie, lepiej kierować się rozsądkiem niż modą, zgodnie z którą im węższa fuga, tym ładniejsza posadzka. Z uwagi na silne oddziaływanie promieni słonecznych na zmianę z deszczem lub mrozem, a w konsekwencji duże naprężenia pomiędzy użytymi materiałami, lepiej wykonać szerszą fugę (min. 5 mm) i wypełnić ją fugą elastyczną Knauf Elastic Plus, o szerokim zakresie stosowania od 2 do 15 mm .

Szczególną uwagę należy zwrócić na staranne wykonanie. Spoiny należy oczyścić z resztek kleju i wypełnić szczelnie zaprawą fugową na całej głębokości, nie pozostawiając pustych przestrzeni. Knauf Elastic Plus dostępna jest w 25 kolorach, co ułatwia jej dobór do koloru okładziny ceramicznej.

Czym zabezpieczać spoiny w narożach i dylatacjach?

W miejscach, gdzie zwykła spoina może ulegać pęknięciom należy zastosować elastyczną masę do spoinowania Silikon Sanitarny Knauf, który dzięki trwałej elastyczności oraz wodoodporności, zapewni szczelne połączenie między płytkami ceramicznymi w narożach ścian, w połączeniach ścian z posadzką, w miejscach przechodzenia dylatacji.

Knauf Silikon dostępny jest w 25 kolorach, co ułatwi jego dobór do koloru wybranej wcześniej fugi.

Tylko wtedy, kiedy połączymy wybór odpowiednich materiałów i staranne wykonanie każdej czynności, możemy cieszyć się suchym domem i pięknym tarasem lub balkonem przez długie lata.

Logotyp KNAUF
www.knauf.pl
aktualizacja: 2017-05-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu Formaty, kolorystyka oraz rodzaj wykończenia nowych płyt Novator® są odpowiedzią na wciąż rosnącą popularność modernistycznego stylu ...
Kostki Mini Trio - nowość Libet
Kostki Mini Trio - nowość Libet Mini Trio to tegoroczna nowość Libet, bazująca na sprawdzonej formule trzech komplementarnych, prostokątnych kostek.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...

Ułożyłem taras na podstawie opisów w Internecie

Rozważaliśmy kostkę z granitu, ale ostatecznie znalazłem tarasowe termodeski z modrzewia syberyjskiego, które bardziej korespondują z brukiem klinkierowym na naszym podjeździe do garażu. W hurtowni kupiłem ryflowane deski tarasowe i legary, a potem według opisów w Internecie sam skonstruowałem nawierzchnię - mówi Marcin, Czytelnik Budujemy Dom, który taras użytkuje od 2016 r.

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x