Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Nawierzchnia tarasu - estetyka i funkcjonalność ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Nowoczesny minimalizm czy ponadczasowa klasyka? Abstrakcyjne formy czy subtelne nawiązania do natury? Kameralny zakątek czy otwarta przestrzeń? Dzisiejsze tarasy to atrakcyjne, funkcjonalne i spójne z wyglądem całej posesji strefy wypoczynku. Jednym z podstawowych elementów ich wystroju jest nawierzchnia. Warto dobrze wykorzystać potencjał kreacyjny tworzących ją materiałów...

Nawierzchnia tarasu - estetyka i funkcjonalność

SOLIDNA PODSTAWA

Użytkowa rola tarasu sprawia, że powinien być on zbudowany z trwałych, praktycznych i atrakcyjnych wizualnie elementów. Właściwości takie są typowe dla dwóch popularnych materiałów wykończeniowych. Wykorzystywany powszechnie na ścieżkach, chodnikach czy podjazdach (jako kostka brukowa) beton doskonale sprawdza się również w formie designerskich płyt tarasowych. Współczesne metody jego obróbki umożliwiają tworzenie zróżnicowanych zestawów produktowych, różniących się między sobą fakturą (np. gładka, chropowata, z imitacją fugi), kolorem, kształtem czy rozmiarem.

Ogromny potencjał kreacyjny mają także gresy porcelanowe, coraz częściej wykorzystywane do estetycznego łączenia wnętrza budynku z przydomową strefą wypoczynku. Łatwe w pielęgnacji, odporne na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i ścieranie – sprawdzają się znakomicie nawet w miejscach intensywnie eksploatowanych lub narażonych na oddziaływanie specyficznych czynników (np. baseny). W obu przypadkach mamy do dyspozycji bardzo bogatą paletę możliwości kreacyjnych, a efekty tego bogactwa widać w postaci spójnych kompozycji, nawiązujących często do określonych stylów aranżacyjnych. Jakich?

Limbra Libet Impressio
Limbra Libet Impressio

NOWOCZEŚNIE CZY NATURALNIE?

Miłośnicy nowoczesnego designu chętnie wybierają minimalistyczne rozwiązania, takie jak płyty o stosunkowo sporych rozmiarach i jednolitej nawierzchni. Znaleźć je można np. w systemie Maxima z kolekcji Libet Impressio, na który składa się 7 betonowych propozycji produktowych. Każda z nich posiada własny niepowtarzalny wyróżnik. Może to być duża powierzchnia, smukły kształt lub charakterystyczna imitacja fugi. Jednocześnie łączy je spójna stylistyka, widoczna w prostych formach i wyrazistych, jednolitych barwach.

Charakterystyczny rys nowoczesności można też osiągnąć, stosując gresy porcelanowe, imitujące wygląd przecieranego betonu, np. Officine z kolekcji Libet Ceramic. Takie industrialne motywy wprowadzają do wystroju niepowtarzalny klimat.

Officine Libet Ceramic
Officine Libet Ceramic

Z drugiej strony niegasnącą popularnością cieszą się też nawiązania do świata przyrody. Zarówno ceramika, jak i kolekcje produktów betonowych obfitują w różnorodne interpretacje wyglądu kamiennych powierzchni, dostępne w bardzo szerokiej palecie kolorów. Propozycje takie (np. płyty Trawertyn, Tierra, Soledo, Venetia, Quarziti 2.0, Stones 2.0, Aristoni, Sedimento) doskonale pasują do miejsc o cechach architektury śródziemnomorskiej lub po prostu takich, gdzie liczy się naturalność.

Klasyczne elementy wystroju i roślinność to też znakomite otoczenie dla nawierzchni inspirowanych drewnem. Nadają one bowiem aranżacji ponadczasowy urok swojego pierwowzoru, a jednocześnie stanowią bardzo odporny, trwały i wygodny materiał – np. Madera z kolekcji Libet Impressio i Sundeck z Libet Ceramic.

Quarziti 2.0 Libet Ceramic Sundeck Libet Ceramic Sundeck Libet Ceramic
Quarziti 2.0 Libet Ceramic Sundeck Libet Ceramic Sundeck Libet Ceramic

PROSTY MONTAŻ

Uniwersalność współczesnych rozwiązań tarasowych przejawia się także w dostępności rozmaitych metod montażowych. Wśród nich coraz większą popularnością cieszy się proste i szybkie układanie na tzw. wspornikach, stosowane przy wielu rodzajach płyt. Nie wymaga ono skomplikowanych prac, a zapewnia trwały, estetyczny efekt, połączony z komfortem użytkowania. Powstająca dzięki nim stabilna konstrukcja eliminuje niedogodności związane z odspajaniem elementów czy infiltracją wody, a do tego jest prosta w demontażu i umożliwia ukrycie pod powierzchnią instalacji, np. elektrycznej.

Więcej informacji o rodzajach płyt tarasowych oraz metodach ich układania znaleźć można na: www.libet.pl oraz www.ceramic.libet.pl

Logotyp Libet

Libet S.A.
ul. Powstańców Śląskich 5, 53-332 Wrocław
infolinia: 801 542 381
www.libet.pl
aktualizacja: 2017-06-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych Najlepszym rozwiązaniem skutecznie chroniącym drewno przed słońcem, deszczem oraz utratą koloru jest olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl.

Wadliwie wykonany taras - boczne płytki szybko odpadły

Płytki ułożone na bokach płyty szybko odpadły. Okazało się, że przyczyną tego jest brak ciągłego podkładu z betonu i układanie okładziny na placki kleju - mówią Patrycja i Czarek, Członkowie Klubu Budujemy Dom, którzy taras użytkują od 2006 r.

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze