Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Porady ekspertów

Kiedy trzeba zamontować barierki ochronne wzdłuż krawędzi tarasu i jak to prawidłowo wykonać?

Kiedy trzeba zamontować barierki ochronne wzdłuż krawędzi tarasu i jak to prawidłowo wykonać?

Odpowiedź eksperta: Zamocowanie barierki na tarasie musi być pewne, aby nie zawiodło, gdy oprze się na niej nawet kilka osób i jednocześnie nie może uszkadzać izolacji przeciwwodnej powierzchni tarasu.  

Szczególnie trudno zamocować barierkę, gdy taras jest ocieplony, a na etapie budowy nie zamocowano w jego konstrukcji uchwytów pod słupki. Dlatego o właściwe zamocowanie barierki należy zadbać już na etapie wykonywania konstrukcyjnej wylewki betonowej.

Wzdłuż krawędzi tarasu w odstępach co ok. 2 m umieszczamy słupki stalowe (z rury, kształtownika prostokątnego lub kwadratowego). Dokładne ustawienie w pionie ułatwi przyspawana stopka z blachy, którą opieramy na betonowej podkładce. Słupki można również przyspawać do zbrojenia płyty tarasu. Jeśli zamierzamy zamontować słupki drewniane, to w płycie zabetonowujemy niskie uchwyty wystające 5-10 cm ponad ostateczną płaszczyznę podłogi.

Odcinki słupków, które nie będą otulone betonem, trzeba zabezpieczyć powłoką antykorozyjną (farba podkładowa + farba lub emulsja asfaltowa) albo zastosować stal ocynkowaną lub nierdzewną. Przy układaniu izolacji przeciwwodnej należy wywinąć ją wokół słupków do wysokości ostatecznego pokrycia.

Słupki barierki mogą też być mocowane do tarasu za pomocą śrub i dybli stalowych osadzonych przed wykończeniem jego powierzchni np. terakotą. Do słupka musi być przyspawana szeroka stopka z co najmniej trzema otworami na obwodzie. Przed zamontowaniem słupka warto w wywiercone otwory wprowadzić lepik, który zapobiegnie wnikaniu wody. Rozwiązanie takie może być stosowane tylko na tarasach nieocieplanych lub gdy na krawędzi jest dostatecznie szeroka belka betonowa pozwalająca na trwałe osadzenie dybli.

Na tarasie ocieplonym, który nie ma dostatecznie mocnej płyty podłogowej, słupki trzeba dodatkowo podeprzeć wspornikami zamontowanymi do pionowej ściany tarasu. Wsporniki te wygięte w kształcie łuku robi się ze stalowego pręta niekiedy nadając mu ozdobny wygląd np. przez wykucie ornamentu. Przy barierkach drewnianych rolę podparcia słupków może pełnić skośnie ustawiona belka opierająca się na stalowym lub drewnianym wysięgniku.

Redakcja BD
fot. Semmelrock

aktualizacja: 2011-06-17

Zdaniem naszych Czytelników

Mocowanie balustrad, barierek zawsze przed ocieplanie, położeniem płytek itd. Fachowcy będą mieli trochę więcej zabawy, ale będziemy pewni, że nie pęknie nam nowo położona płytka bądź nie uszkodzimy ocieplenia. Aby uzyskać więcej rad odwiedź www.pieknybalkon.pl.

Gość Piotr

15 Lut 2010, 20:58

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wilgoć w domu

Z wilgocią w domu, która pojawia się okresowo, nie ma większego problemu – zwykle wystarczy intensywne wietrzenie i ogrzewanie domu. Jeśli jednak zagości w nim na stałe, może przyczynić się do złego samopoczucia domowników i dolegliwości związanych z rozwojem pleśni czy grzybów.

topowe produkty

Jak dobierać płyty tarasowe?

Hasło "dobór płyt tarasowych" nasuwa naturalne skojarzenia z estetyką. Jednak umiejętne podejście do tematu może spowodować, że przydomowy taras zmieni się z miejsca neutralnego w ulubione.
Płyty INDIGO BELLO od DASAG
Płyty INDIGO BELLO od DASAG Wykonane z kruszyw kamienia naturalnego płyty INDIGO BELLO poddawane są obróbce w procesie szlifowania. Dzięki temu uwydatnia się ich charakterystyczną, ...
Madera - nowa linię płyt od DASAG
Madera - nowa linię płyt od DASAG Kolekcja Madera to połączenie śródziemnomorskiego temperamentu z minimalizmem i prostotą formy nowoczesnych rozwiązań. Marka DASAG wprowadziła ...
Piękny taras z Semmelrock
Piękny taras z Semmelrock Taras to miejsce wypoczynku i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Warto zainwestować w dobrą aranżację, by móc odpoczywać w przyjemnym otoczeniu.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x