Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Jak poprawić żywotność tarasu?

Staranne wykończenie krawędzi, osadzenie barierek i prawidłowe uszczelnienie wzdłuż ścian domu to szczegóły, które mogą przesądzić o żywotności tarasu.

Brzegi tarasu powinny być zawsze zakończone okapnikiem w postaci fartucha z blachy wystającego ok. 3–5 cm poza krawędź płyty tarasowej. Zabezpiecza on nie tylko przed powstawaniem zacieków na ścianie lub cokole, ale przede wszystkim chroni przed wnikaniem wody pod płytki nawierzchniowe.

Oczywiście przy dużych nieosłoniętych tarasach należy również zamontować rynny – wzdłuż najniżej położonej krawędzi. Okapniki mocuje się bezpośrednio w warstwie kleju do płytek, przy czym brzeg wchodzący pod płytki powinien być perforowany, aby umożliwić dobre ich przyklejenie. Krawędzie płytek należy uszczelnić masą silikonową tworzącą (w przekroju) trójkątne ich zakończenie.

Balustrady można mocować na różne sposoby – niekoniecznie w płycie tarasowej
 Balustrady można mocować na różne sposoby – niekoniecznie w płycie tarasowej (fot. Robelit)
W przypadku tarasów ocieplanych warstwa izolacji cieplnej sięga aż do krawędzi płyty, musi więc być osłonięta przed wpływem warunków atmosferycznych. Można to zrobić poprzez nałożenie kleju i siatki (tak samo jak przy ocieplaniu domu), a następnie otynkować lub – co jest rozwiązaniem lepszym – zamontować blaszaną osłonę.

Częstą przyczyną przecieków tarasu jest niewłaściwe zamontowanie słupków balustrady. Osadzenie ich w płycie tarasowej powoduje przerwanie ciągłości izolacji przeciwwodnej.

W miejscu osadzenia słupków konieczne zatem będzie nałożenie warstwy uszczelniającej z silikonu w formie stożkowego pierścienia otaczającego słupek. Alternatywnym rozwiązaniem będzie zamocowanie słupków nie do wierzchu płyty tarasowej, ale od spodu lub na krawędzi czołowej.

Niewłaściwe obsadzenie słupków balustrady jest częstą przyczyną przecieków tarasuWarstwa uszczelniająca z silikonuNiewłaściwe obsadzenie słupków balustrady jest częstą przyczyną przecieków tarasu. Dlatego w miejscu ich obsadzenia (jeżeli umieszczone są w płycie tarasowej) należy nałożyć warstwę uszczelniającą z silikonu w formie stożkowego pierścienia otaczającego słupek

(fot. Probet Dasag (po lewej), Torggler)

Istotne znaczenie dla szczelności i trwałości tarasu ma prawidłowe wykonanie połączenia warstw tarasowych ze ścianami budynku. Podstawowym warunkiem jest wywinięcie izolacji przeciwwilgociowej na ścianę domu do wysokości 15–20 cm.

Jeśli podczas remontu układamy izolację przeciwwodną w postaci papy ułożonej na warstwie spadkowej, należy ją wywinąć również na ścianę, przy czym w narożniku trzeba utworzyć skośne wypełnienie pozwalające na łagodne zagięcie izolacji.

W przypadku izolacji podpłytkowej w narożu wkleja się wkładkę z taśmy izolacyjnej, a na ścianę nakłada warstwę płynnej folii. Ze względu na ochronę przed zabrudzeniem i dodatkowe zabezpieczenie przed wnikaniem wody, pas ściany przy podłodze tarasu warto pokryć płytkami ceramicznymi.

Nie mogą one stykać się bezpośrednio z nawierzchnią tarasu – w narożniku pozostawiamy przerwę dylatacyjną wypełnioną taśmą uszczelniającą osłoniętą warstwą silikonu. Górną krawędź płytek cokołowych również zabezpiecza się silikonem lub masą akrylową.

Pas ściany przy podłodze tarasu dobrze jest przykryć płytkami ceramicznymi
 Pas ściany przy podłodze tarasu dobrze jest przykryć płytkami ceramicznymi

Cezary Jankowski, Emilia Rosłaniec
aktualizacja: 2010-04-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe markizy Markilux z kanciastą kasetą poszycia
Nowe markizy Markilux z kanciastą kasetą poszycia Tarasy, okna i ogrody zimowe potrzebują latem skutecznej ochrony przed upałem, oślepiającym światłem i ciepłem. Z markizą pod szkłem, ...
Dwa nowe napędy do markiz firmy Becker
Dwa nowe napędy do markiz firmy Becker Becker wprowadza na rynek dwa nowe napędy z przeznaczeniem do montażu w osłonach przeciwsłonecznych o symbolach E12 i C12. Nowe produkty ...
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze