Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / ABC

Jakie drewno na taras?

Najtańsze jest ułożenie poszycia tarasu z desek sosnowych lub świerkowych. Jest to jednak drewno miękkie, nieodporne na uszkodzenia mechaniczne i szkodniki. Dlatego powinno być fabrycznie zaimpregnowane. Warto też zabezpieczyć je przed wilgocią. Do wyboru są lakierobejce, lazury, impregnaty barwiące i transparentne, czyli takie, które nie zakrywają słojów.

Obecnie bardzo popularne jest drewno egzotyczne, a wśród nich mało jeszcze znane bangkirai, massaranduba czy cumaru. Ma ono naturalną zawartość oleju i sporo garbników, dzięki czemu jest odporne na warunki atmosferyczne. Jednak, aby z czasem nie poszarzało, warto je co pewien czas natłuszczać olejem do renowacji drewna.

Deski z drewna twardego należy układać na co najmniej równie twardych legarach. Tak więc na miękkich sosnowych belkach nie powinno znaleźć się poszycie z dębu czy gatunków egzotycznych. Najlepiej zresztą, jeśli legary i deski są z tego samego drewna. Unikniemy wtedy nieprzyjemnej niespodzianki, kiedy to wypłukiwane przez deszcz z „egzotycznych” desek garbniki spowodują zacieki na legarach.

Redakcja BD
aktualizacja: 2010-12-07

Zdaniem naszych Czytelników

Najlepsze to chyba jest tak jak u nas- egzotyczne no albo kompozyty

Gość Paweł

07 Maj 2015, 11:11

czy destki bangkirai maluje sie przed polozeniem?? bo wszystkie mi wykrzywilo i czy da sie je wyprostowac w póżniejszym etapie montowania?? porsze o szybka odpowiedz

Gość lukas sosnowiec

28 Lip 2014, 18:14

Cytat Witam w moim odczuciu tylko i wyłącznie Drewno egzotyczne - nie wymaga konserwacji, samo w sobie zawiera substancje konserwujące i przeciwdziałające rozwojowi grzybów oraz szkodników. I sam wygląd ahh I cena, ach

mhtyl

02 Maj 2014, 13:21

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych Najlepszym rozwiązaniem skutecznie chroniącym drewno przed słońcem, deszczem oraz utratą koloru jest olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl.

Jak połączyć balkon ze stropem?

Odpowiedź eksperta: Balkony najczęściej wykonuje się jako zakotwioną w wieńcu płytę żelbetową. Jest to płyta wspornikowa, co oznacza, że jej górna część jest rozciągana, dlatego pręty zbrojenia trzeba umieścić w jej górnej strefie i zakotwić w wieńcu stropowym.

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze