Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / ABC

Jakie drewno na taras?

Najtańsze jest ułożenie poszycia tarasu z desek sosnowych lub świerkowych. Jest to jednak drewno miękkie, nieodporne na uszkodzenia mechaniczne i szkodniki. Dlatego powinno być fabrycznie zaimpregnowane. Warto też zabezpieczyć je przed wilgocią. Do wyboru są lakierobejce, lazury, impregnaty barwiące i transparentne, czyli takie, które nie zakrywają słojów.

Obecnie bardzo popularne jest drewno egzotyczne, a wśród nich mało jeszcze znane bangkirai, massaranduba czy cumaru. Ma ono naturalną zawartość oleju i sporo garbników, dzięki czemu jest odporne na warunki atmosferyczne. Jednak, aby z czasem nie poszarzało, warto je co pewien czas natłuszczać olejem do renowacji drewna.

Deski z drewna twardego należy układać na co najmniej równie twardych legarach. Tak więc na miękkich sosnowych belkach nie powinno znaleźć się poszycie z dębu czy gatunków egzotycznych. Najlepiej zresztą, jeśli legary i deski są z tego samego drewna. Unikniemy wtedy nieprzyjemnej niespodzianki, kiedy to wypłukiwane przez deszcz z „egzotycznych” desek garbniki spowodują zacieki na legarach.

Redakcja BD
aktualizacja: 2010-12-07

Zdaniem naszych Czytelników

Najlepsze to chyba jest tak jak u nas- egzotyczne no albo kompozyty

Gość Paweł

07 Maj 2015, 11:11

czy destki bangkirai maluje sie przed polozeniem?? bo wszystkie mi wykrzywilo i czy da sie je wyprostowac w póżniejszym etapie montowania?? porsze o szybka odpowiedz

Gość lukas sosnowiec

28 Lip 2014, 18:14

Cytat Witam w moim odczuciu tylko i wyłącznie Drewno egzotyczne - nie wymaga konserwacji, samo w sobie zawiera substancje konserwujące i przeciwdziałające rozwojowi grzybów oraz szkodników. I sam wygląd ahh I cena, ach

mhtyl

02 Maj 2014, 13:21

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu Formaty, kolorystyka oraz rodzaj wykończenia nowych płyt Novator® są odpowiedzią na wciąż rosnącą popularność modernistycznego stylu ...
Kostki Mini Trio - nowość Libet
Kostki Mini Trio - nowość Libet Mini Trio to tegoroczna nowość Libet, bazująca na sprawdzonej formule trzech komplementarnych, prostokątnych kostek.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...

Jak połączyć balkon ze stropem?

Odpowiedź eksperta: Balkony najczęściej wykonuje się jako zakotwioną w wieńcu płytę żelbetową. Jest to płyta wspornikowa, co oznacza, że jej górna część jest rozciągana, dlatego pręty zbrojenia trzeba umieścić w jej górnej strefie i zakotwić w wieńcu stropowym.

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x