Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Z życia wzięte

Balkon lepiej wykończyć od razu...

Jesteśmy od roku szczęśliwymi posiadaczami domku. Równo z nami budowali się przyjaciele, z którymi uprawialiśmy rodzaj współzawodnictwa: kto osiągnie mniejszym kosztem lepszy efekt, kto mniej da się naciągnąć fachowcom itp.

W naszym domu był zaprojektowany balkon wzdłuż całej ściany szczytowej. Łączył dwie sypialnie na poddaszu i, szczerze mówiąc, na rysunku w katalogu nasuwał nam skojarzenie: „góralicek ci ja”. Nie chcieliśmy domu regionalnego, wiec zgodnie wykreśliliśmy góralicka z projektu, bo wiemy, że to trudny element do budowy. I po co nam balkon, skoro mamy 1500 m2 działki i 26 m2 tarasu?

Nasi przyjaciele postanowili inaczej: zostawią balkon nad wykuszem salonu, bo jest ładny i „taki tradycyjny”. Trochę się z nich podśmiewaliśmy, bo po co im ten balkon – same kłopoty. Ale się uparli. Zbudowali go (po naszemu – bez balustrad i w stanie surowym), skończyli budowę i zamieszkali.

Po pierwszej „polskiej jesieni” wyrósł im grzyb na wylewce w sypialni (tej z balkonem) i piętro niżej, na suficie w salonie. Na szczęście, podłogę na poddaszu kładli z dużym poślizgiem czasowym. Gdyby nie to, panele poszłyby na śmietnik.

Dom, do tzw. stanu deweloperskiego, budowała im firma, droga i porządna. Więc gdzie tkwił błąd? Wyjaśnił im to szef firmy, którego wezwali do reklamacji balkonu. Pokazał, że warstwa izolacji foliowej jest ułożona jak trzeba. Brakuje tylko kołnierza uszczelniającego przy ścianie. Specjalnie go nie układał, bo sami go przecież zapewniali, że zaraz po nim wejdą wykończeniowcy. Zostawił więc wykonanie tego kołnierza glazurnikowi, który miał układać płytki na balkonie. Tymczasem nasi przyjaciele zmienili plany i postanowili wykończyć balkon sezon później, albo kiedy los łaskawy pozwoli.

I tak los łaskawy obdarzył ich grzybem, z którym nie wiadomo co począć.

aktualizacja: 2017-07-05

Zdaniem naszych Czytelników

Obecnie nie dostanie się odbioru budynku jeżeli balkon nie ma balustrad.

Gość adi

09 Kwi 2014, 08:31

Kołnierz uszczelniaczy na balkonie? Redakcji chyba pomylił się balkon z oknem połaciowym. O "poprawnej" izolacji z folii nie wspomnę. Niech zgadnę 0,2 mm czy może cieńsza?

Gość Maciek

01 Sty 2014, 01:00

no to dziwni ludzie, żeby zostawić balkon bez izolacji.......my mamy taras nieskończony, ale izolacja to podstawa

ewiq0

28 Lip 2011, 18:16

całkiem dobra podpowiedz tylko nie wiedziec dlaczego autorzy opisuja swoja historie jako znajomych :-)

Gość jacek

30 Lip 2009, 20:30

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych Najlepszym rozwiązaniem skutecznie chroniącym drewno przed słońcem, deszczem oraz utratą koloru jest olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl.

Jakie drewno stosować na taras?

Odpowiedź eksperta: Deski tarasowe przeznaczone do stosowania na zewnątrz muszą być wykonane z drewna o bardzo dużej trwałości.  

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze