Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Rodzaje mostków termicznych

Mostki cieplne to fragmenty przegród zewnętrznych budynku, przez które ciepło ucieka wyjątkowo intensywnie. Ich eliminacja jest trudna, ale przyczyną powstawania są przeważnie błędy projektowe i wykonawcze. Co oznacza, że na etapie wznoszenia nowego budynku można im zapobiegać.

Mostki termiczne dzieli się na:

 • liniowe, które powstają, gdy gdzieś brakuje termoizolacji (w efekcie niedbałego ułożenia pojawia się nieciągłość), kiedy jest ona cieńsza bądź z materiału o słabszych właściwościach izolacyjnych. Typowe przykłady to obwody okien i drzwi, krokwie dachów spadzistych, wieńce stropów, itp;

 • punktowe, związane z punktowym użyciem innego materiału, dobrym przykładem są łączniki użyte do mocowania termoizolacji. Ze względu na przyczynę powstania, mostki można też podzielić na:

 • konstrukcyjne, które są efektem decyzji podejmowanych przy wyborze technologii budowy i materiałów. Pojawią się, gdy np. w ścianie jednowarstwowej nadproża okien wykonane zostaną tylko ze zbrojonego betonu;

 • geometryczne, których istnienie jest powiązane z kształtem budynku – w narożnikach powierzchnia oddawania ciepła (zewnętrzna) jest większa od powierzchni jego dostarczania i mostki cieplne występują tam zawsze.
Rodzaje mostków termicznych
Rys. 1. Mostki termiczne: (a, b) materiałowy – żelbetowy słup oraz wieniec stropowy; (c) geometryczny – zewnętrzny narożnik ściany

Najczęściej mostki termiczne pojawiają się w miejscach łączenia elementów przegród, wykonanych z różnych materiałów, czyli w tzw. węzłach konstrukcyjnych. Np. tam, gdzie dach łączy się ze ścianą zewnętrzną, balkon ze stropem, w miejscach obsadzania okien, na styku podłogi na gruncie ze ścianą fundamentową. Mostki punktowe znajdziemy zaś w miejscach mocowania stalowych balustrad, wsporników anten telewizyjnych itp.

Niekiedy całkowite wyeliminowanie mostków cieplnych jest niemożliwe ze względów konstrukcyjnych – co dotyczy większości balkonów. Kiedy indziej pojawiają się one tam, gdzie do ich uniknięcia wystarczy uczciwość i staranność wykonawców – np. przy murowaniu ścian jednowarstwowych czy ocieplaniu dwuwarstwowych. Zawsze należy pamiętać o podstawowej zasadzie, która mówi, że izolacja cieplna ułożona po zewnętrznej stronie przegrody musi być ciągła!

Do wykrywania mostków termicznych i ich badania służy termografia, czyli obrazowanie w paśmie średniej podczerwieni. Umożliwia ona rejestrację promieniowania cieplnego, emitowanego przez budynek, oraz dokładny pomiar jego temperatury.

Janusz Werner

aktualizacja: 2017-06-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowość ISOLAM-G - ognioodporna płyta lamelowa
Nowość ISOLAM-G - ognioodporna płyta lamelowa W ofercie asortymentowej firmy ISOROC Polska pojawił się nowy produkt ISOLAM-G, ognioodporna płyta lamelowa z wełny mineralnej, fazowana, ...
Termo Organika nagrodzona w programie Konsumencki Lider Jakości
Termo Organika nagrodzona w programie Konsumencki Lider Jakości Termo Organika - producent styropianu oraz kompletnego systemu ociepleń - szósty raz z rzędu zdobył pierwsze miejsce w kategorii "Producenci ...
Startuje kampania Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu
Startuje kampania Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu Na początku czerwca rozpoczęła się nowa kampania informacyjna Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS): "STYROPIAN.men - Gwiazdy ...

Porównanie wełny mineralnej i szklanej

Wełna mineralna (skalna, kamienna) składa się z włókien uzyskanych ze stopionych skał bazaltowych. Wełnę szklaną produkuje się zaś ze stopionego piasku kwarcowego i stłuczki szklanej. Włókna łączy się lepiszem, formuje, prasuje i przycina na określony wymiar.
topowe produkty

Fakty i mity na temat szarego styropianu

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość sprzedawanego styropianu jest właśnie tego koloru. Polacy również coraz chętniej sięgają po ten rodzaj styropianu. Czy to tylko chwilowa moda, czy szary styropian naprawdę jest lepszy?
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze