Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Czy ściana oddycha?

Mówiąc o oddychaniu ścian większość osób ma na myśli przepuszczanie przez nie pary wodnej. Paroprzepuszczalność materiałów ściennych traktuje się przy tym niemal jako niezbędną cechę.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD

 

Wełna mineralna, w przeciwieństwie do styropianu jest paroprzepuszczalna.
Wełna mineralna, w przeciwieństwie do styropianu jest paroprzepuszczalna. Jednak dla mikroklimatu w pomieszczeniach nie ma to większego znaczenia, bo przez ściany z pomieszczeń przenika zaledwie kilka procent pary wodnej (fot. Rockwool)

Nie dawaj styropianu, bo zadusisz ścianę. Tylko wełna i paroprzepuszczalny tynk.


Takie kategoryczne opinie nie są jednak poparte rzetelną wiedzą. Z badań prowadzonych w polskich warunkach przez Instytut Techniki Budowlanej wynika, że w ścianach murowanych, nawet ocieplonych wełną, przez ściany przenika poniżej 3% pary wodnej zawartej w powietrzu w pomieszczeniach. Reszta jest usuwana przez wentylację. Tylko sprawna wentylacja jest w stanie zapobiec nadmiernemu zawilgoceniu pomieszczeń mieszkalnych.

Oczywiście bywają specyficzne sytuacje, w których paroprzepuszczalność termoizolacji i warstwy elewacyjnej ma znaczenie, ale najważniejsza jest wentylacja.

W normalnych warunkach użytkowania pomieszczeń mieszkalnych ocieplenie domu styropianem nie wpływa znacząco na mikroklimat, pod warunkiem, że wcześniej mur nie został mocno zawilgocony np. w wyniku braku wentylacji i przemarzania ścian lub podczas budowy. (…)

Termomodernizacja ma za zadanie ograniczenie nakładów finansowych na ogrzewanie. W tym celu ocieplamy budynek, montujemy okna o dobrych parametrach izolacyjności cieplej zapominając o zapewnieniu wentylacji pomieszczeń.



Jak Ci piszą, że oddychanie ścian to chwyt marketingowy – to tak jest. Sama temat przerabiałam budując z betonu komórkowego. Naprawdę, po wybudowaniu nie zauważyłam żeby w tym domu coś oddychało oprócz domowników, zwierzyńca i pomieszkujących owadów...
)

Z paroprzepuszczalnością ścian nie jest jednak prosto. Paroprzepuszczalność sama w sobie wcale nie jest korzystna. Projektując każdą przegrodę zewnętrzną – ściany czy dach, dąży się do tego by pozostała ona sucha (niezawilgocona). W tym celu:

– ogranicza się wnikanie pary wodnej do wnętrza przegrody. Można to osiągnąć stosując od strony pomieszczeń materiały o dużym oporze dyfuzyjnym („nieoddychające”). Najlepszym przykładem jest montaż folii paroizolacyjnych w ocieplonych połaciach dachu na poddaszu nieużytkowym. W praktyce jednak nawet specjalne materiały paroizolacyjne nie blokują w pełni przenikania wilgoci;

– umożliwia się odprowadzenie wilgoci z przegrody na zewnątrz, by nie była gromadzona w jej wnętrzu, bo, np. zawilgocona termoizolacja znacznie traci na skuteczności. Dlatego w połaciach dachu od zewnątrz układa się folię paroprzepuszczalną, w ścianach trójwarstwowych z ociepleniem z wełny wykonuje się wentylowaną szczelinę powietrzną, stosuje paroprzepuszczalne tynki.

W efekcie od samego faktu, czy poszczególne materiały (warstwy ściany) są paroprzepuszczalne lub nie ważniejsze jest to, jak są względem siebie ułożone i czy znajdują się po wewnętrznej czy zewnętrznej stronie ściany.

Niestety, nawet wiele osób zawodowo związanych z budownictwem, nie rozumie tych zależności i swoje stwierdzenia opiera na obiegowych przekonaniach na temat „oddychania ścian”.

Jestem inżynierem budownictwa powiem Panu tak. Jak ma Pan styropian między pustakami to nie powinno się już robić ocieplenia z zewnątrz, tylko należy zrobić samą elewację – tynk. Szkoda, że nie dał Pan wcześniej w środek wełny mineralnej – lepszy efekt cieplny.
Styropian ma to do siebie jako materiał, że nie oddycha. Dom musi oddychać.
Jak da Pan od zewnątrz jeszcze styropian to będzie miał pan w wewnątrz termos.

)

Dlatego jeden z użytkowników forum (też inżynier) słusznie ostrzega:

Każdy przypadek docieplenia powinien być poprzedzony obliczeniami cieplno-wilgotnościowymi. W przeciwnym razie możesz uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego, tj. zamiast docieplenia będziesz miał mokre i zimne ściany!
)

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2012-01-09

Zdaniem naszych Czytelników

możnaby oczekiwać więcej po Instytucie, udawadnianie, że po kąpieli w łazience żadne ściany nie wchłoną wilgoci i wentylacja jest niezbędna, bo na godzinę tyle a tyle gram na metr itd - to manipulacja służąca promowaniu "termosów" kosztem zdrowia, niestety, mieszkańców;nie ...

Gość Artur Rybka

28 Cze 2015, 13:20

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS IV Międzynarodowa Konferencja ETICS, która odbyła 11-12 maja 2017 roku w Ożarowie Mazowieckim, zgromadziła 155 uczestników związanych ...
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców Jeszcze łatwiejsza praca z wełną skalną będzie możliwa dzięki nowej aplikacji mobilnej dla wykonawców, od firmy ROCKWOOL. "Kalkulator ...
System ociepleń LAKMA TERM WM z Europejską Oceną Techniczną
System ociepleń LAKMA TERM WM z Europejską Oceną Techniczną Dokument ten potwierdza najwyższe parametry użytkowe systemu ociepleń Lakma Term z zastosowaniem wełny mineralnej. To już drugi tego typu ...

Właściwe zastosowanie wełny i styropianu

Wełna mineralna i styropian mają praktycznie te same właściwości termoizolacyjne, ale różnią się wieloma innymi cechami. Styropian jest np. bardzo lekki i sztywny, wełna zaś cięższa ale za to bardziej elastyczna. Dlatego właśnie dokonując wyboru trzeba pamiętać, gdzie i jak mają być ułożone.

topowe produkty

ROCKWOOL: Produkty izolacyjne ze skalnej wełny mineralnej

Skalna wełna ROCKWOOL stosowana jest jako izolacja termiczna, akustyczna oraz ognio­chronna w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, komercyjnym oraz przemysłowym. Produkty ze skalnej wełny ROCKWOOL służą poprawie parametrów izo­lacyjnych dachów płaskich i skośnych, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, podłóg, stro­pów oraz kominków.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x