Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Sposoby eliminacji mostków termicznych w konstrukcji budynku

Budując dom, nie da się uniknąć łączenia różnych materiałów, z których każdy ma odmienne właściwości termoizolacyjne. Bez odpowiedniego zabezpieczenia te lepiej przewodzące ciepło mogą stać się przyczyną jego dużych strat czyli mostków termicznych.

Żelbetowe nadproża i wieńce stropowe.

Zbrojony beton to materiał o bardzo dużej wytrzymałości, jednak jego właściwości termoizolacyjne są bardzo słabe. Warto porównać jego współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) z innymi materiałami używanymi do wznoszenia ścian (im współczynnik niższy, tym lepsza izolacyjność):
 • 2,5 W/(m·K) – beton zbrojony;
 • 0,55–0,75 W/(m·K) – typowe materiały używane do budowy ścian warstwowych (tradycyjne pustaki ceramiczne, silikaty);
 • 0,12 W/(m·K) – beton komórkowy odmiany 400 używany do budowy ścian jednowarstwowych.
Różnice są bardzo duże, jednak w przypadku ścian warstwowych nie jest to zbyt istotne, bo za izolacyjność cieplną odpowiada przede wszystkim odrębna warstwa materiału izolacyjnego (styropian, wełna), pokrywającego zarówno elementy żelbetowe, jak i resztę ściany. Ściana konstrukcyjna grubości 25 cm ocieplona 15 cm styropianu lub wełny (λ = 0,04 W/(m·K)) będzie miała współczynnik przenikania ciepła U:
 • 0,26 W/(m2·K) w miejscach wykonanych z żelbetu;
 • 0,24 W/(m·K) w części wykonanej z pustaków ceramicznych.
Dramatyczna jest natomiast sytuacja w ścianach jednowarstwowych, w których nie ocieplono elementów żelbetowych. Straty ciepła są w tych miejscach tak duże, że na takie nadproża i wieńce dosłownie „świecą”.

Wieniec stropowy w ścianie jednowarstwowej z betonu komórkowego. Przenikanie ciepła ograniczono dzięki wkładce z wełny mineralnejNieizolowane żelbetowe nadproże w ścianie jednowarstwowej wyraźnie odcina się na zdjęciu termowizyjnym, bo w tym miejscu ucieka kilkakrotnie więcej ciepła
Wieniec stropowy w ścianie jednowarstwowej z betonu komórkowego. Przenikanie ciepła ograniczono dzięki wkładce z wełny mineralnej (fot. Ytong)Nieizolowane żelbetowe nadproże w ścianie jednowarstwowej wyraźnie odcina się na zdjęciu termowizyjnym, bo w tym miejscu ucieka kilkakrotnie więcej ciepła

Sposobem eliminacji mostków termicznych
spowodowanych przez żelbetowe nadproża i wieńce jest pokrycie ich odpowiednio grubą warstwą izolacji cieplnej (min. 10 cm). W przypadku ścian jednowarstwowych najlepiej użyć systemowych kształtek przeznaczonych na nadproża i wieńce. Warstwa izolacji umieszczona jest wewnątrz kształtki, tak że po zabetonowaniu od strony lica ściany widoczny jest ten sam materiał co na całej jej powierzchni, dzięki temu tynk ma dobrą przyczepność i nie dochodzi do jego odspajania.

Drewniana więźba dachowa.

Drewno jest postrzegane jako „ciepły” materiał budowlany. Jest to słuszne, jeśli porównać je z cegłą czy kamieniem, jednak (λ) drewna jest dość wysoki i wynosi 0,16 W/(m·K) dla drewna sosnowego w poprzek włókien (wzdłuż nich jest ok. dwukrotnie wyższy). Jak widać, to aż czterokrotnie więcej niż dla wełny lub styropianu. Dlatego jeśli izolacja połaci dachu zostanie ułożona jednowarstwowo pomiędzy krokwiami, to staną się one dużymi liniowymi mostkami termicznymi.

Można temu zapobiec, układając izolację co najmniej dwuwarstwowo, pomiędzy krokwiami oraz przymocowanymi do nich poprzecznie listwami rusztu. Mostki termiczne co prawda nadal będą i to całkiem liczne, ale jedynie niewielkie – punktowe. Grubość drugiej warstwy izolacji nie powinna być mniejsza niż 5–8 cm. Wykonanie rusztu ma jeszcze tę zaletę, że płyty poszycia mocowane do niego, a nie bezpośrednio do krokwi, są znacznie mniej podatne na pękanie spoin pod wpływem ruchów konstrukcji dachu.

mostek_termiczny_nieszczelnosc3_500
 a) b)
mostek_termiczny_nieszczelnosc4_250Różne sposoby izolacji połaci dachu: (a) między krokwiami – powstają duże, liniowe mostki termiczne; (b) z poprzecznym rusztem – pozostają tylko mostki punktowe; (c) izolacja nakrokwiowa – mostki zostają wyeliminowane
 c) (fot. Bauder)

Problem mostków termicznych powodowanych przez drewnianą konstrukcję dachu można też radykalnie rozwiązać, układając izolacje nakrokwiową. Znajduje się ona po stronie zewnętrznej, na deskowaniu kryjącym dach. Izolacja jest wówczas ciągła, a jej grubość nie zmniejsza wysokości pomieszczenia. Ponadto można wykorzystać walory estetyczne widocznej więźby.

Źle ocieplony cokół fundamentowy.

Jeśli izolacja w tym miejscu będzie zbyt cienka lub źle ułożona, to ciepło może uciekać na tyle intensywnie, że w czasie dużych mrozów podłoga w pobliżu ścian zewnętrznych pokryje się lodem.

W strefie cokołowej ciepło odbiera zarówno zimne powietrze zewnętrzne, jak i grunt. Ułożenie izolacji cieplnej na ścianie fundamentowej poprawia sytuację, ale nie jest w pełni skuteczne, bo ciepło ucieka także przez fundament do gruntu. Straty można zmniejszyć, stosując specjalne bloczki cokołowe, które izolują fundament od ściany nadziemia.

Cokół bez ocieplenia lub z izolacją ułożoną od wewnątrz to miejsce ucieczki bardzo dużych ilości ciepłaCokół bez ocieplenia lub z izolacją ułożoną od wewnątrz to miejsce ucieczki bardzo dużych ilości ciepła

Płyta balkonowa połączona z płytą stropową.

Łatwym i dobrym pod względem wytrzymałości rozwiązaniem jest wykonanie płyty balkonowej jako przedłużenia żelbetowej płyty stropowej. Jednak to rozwiązanie jest fatalne ze względu na straty ciepła – płyta balkonowa będzie oddawać duże ilości ciepła do otoczenia, a ciepło będzie oczywiście pochodzić z pomieszczenia.

Teoretycznie można płytę balkonową osłonić ze wszystkich stron izolacją termiczną, jednak by było to skuteczne, izolacja musiałaby być gruba i ostatecznie posadzka na balkonie znalazłaby się ok. 20 cm wyżej niż w pokoju. Dlatego do łączenia płyt stropowych z balkonowymi wymyślono specjalne łączniki izolacyjne, minimalizujące straty ciepła.

Inne rozwiązania to np. wykonanie drewnianego balkonu, jedynie punktowo mocowanego do ściany domu i wieńca stropowego.

Najbardziej radykalne i najskuteczniejsze rozwiązanie to wykonanie balkonu jako konstrukcji samonośnej, opartej na słupach i jedynie dostawionej do ściany domu. Wówczas nie naruszamy w ogóle izolacji ścian.

Gdy płyta stropowa łączy się z płytą balkonową, nic nie hamuje ucieczki ciepła
Gdy płyta stropowa łączy się z płytą balkonową, nic nie hamuje ucieczki ciepła

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2011-04-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Konkurs filmowy Termo Organiki i Omeny Mensah - Nakręć się na czarne kropki!
Konkurs filmowy Termo Organiki i Omeny Mensah - Nakręć się na czarne kropki! 13 lipca 2017 r. wystartował wakacyjny konkurs filmowy Termo Organiki. Największy producent styropianu w Polsce, jako organizator konkursu ...
Metoda ETICS udoskonalona! System ocieplenia w technologii ETIXX
Metoda ETICS udoskonalona! System ocieplenia w technologii ETIXX Metoda lekka morka (ETICS) jest powszechnie znaną technologią ocieplania fasad, jednak jej poprawne przeprowadzenie wymaga dbałości i doświadczenia. ...
Nowość ISOLAM-G - ognioodporna płyta lamelowa
Nowość ISOLAM-G - ognioodporna płyta lamelowa W ofercie asortymentowej firmy ISOROC Polska pojawił się nowy produkt ISOLAM-G, ognioodporna płyta lamelowa z wełny mineralnej, fazowana, ...

Czy wełna mineralna jest bardziej naturalna od styropianu?

Często wełna jest postrzegana jako produkt naturalny, a więc lepszy od styropianu, który jest tworzywem sztucznym.

topowe produkty

HYDROBEST - system natryskowej izolacji polimocznikowej

Hydrobest to natryskiwana, bezspoinowa folia hydroizolacyjna stosowana w przemyśle. Hydrobest jest dwuskładnikowym polimocznikiem (polyurea) wykorzystywanym głównie jako zabezpieczenie hydroizolacyjne i antykorozyjne. Jest wysoce odporny na przyspieszone starzenie atmosferyczne, termiczne i cechuje się dużą odpornością chemiczną.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze