Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Jak ocieplić poddasze?

Buduję dom z użytkowym poddaszem. Dach ma być kryty dachówką zakładkową. Niepokoi mnie to, że w projekcie nie przewidziano ułożenia papy, folii czy wiatroizolacji, która chroniłaby izolację termiczną przed zawilgoceniem.

Pytanie Czytelnika

Buduję dom z użytkowym poddaszem. Dach ma być kryty dachówką zakładkową. Niepokoi mnie to, że w projekcie nie przewidziano ułożenia papy, folii czy wiatroizolacji, która chroniłaby izolację termiczną przed zawilgoceniem. Poza tym grubość wełny mineralnej jest taka sama, jak wysokość krokwi i wynosi tylko 12 cm. Na znanych mi budowach są inne rozwiązania. Poradźcie, jakie warstwy powinny być zastosowane, żeby dach był szczelny i ciepły.

Anna K.

Czy można zrobić dach lepiej? Tak, bo z mniejszym ryzykiem, że całość nie będzie dobrze funkcjonować np. na skutek błędów wykonawczych lub ekstremalnych warunków pogodowych. Jednak lepiej, zwykle oznacza drożej, ale chyba warto ponieść dodatkowe koszty materiałów i robocizny niż tylko mieć nadzieję, że w kolejnym roku nie będzie awarii dachu. Wątpliwości Czytelniczki są słuszne. My też radzilibyśmy dodatkowo zastosować folię wstępnego krycia, wentylowaną pustkę powietrzną oraz znacznie grubszą warstwę wełny mineralnej.

Redakcja

Czy w projekcie nie popełniono błędu?

Z opisu wynika, że dach prawdopodobnie jest zaprojektowany poprawnie, choć w bardzo oszczędny sposób. Teoretycznie żadna folia pod dachówką nie jest potrzebna. Zakłada się bowiem, że prawidłowo wykonane pokrycie z tego materiału jest w pełni wodoszczelne.

Natomiast szczeliny pomiędzy dachówkami są na tyle duże, że zapewniają wentylację wełny mineralnej (gdy nie zalega śnieg) i jednocześnie na tyle małe, że nawet dość silny wiatr nie jest w stanie „przewiać” izolacji.

Natomiast warstwa wełny mineralnej grubości 12 cm (tyle, co w typowych ścianach dwuwarstwowych) spełnia warunki normowe, czyli zapewnia współczynnik przenikania ciepła U=0,3 W/m2K. Oczywiście, pod warunkiem, że pominie się wpływ mostków termicznych, jakie tworzą krokwie oraz uwzględni izolacyjność materiału deklarowaną przez producentów.

Podawane przez nich współczynniki przewodności cieplnej l mają bowiem niższe, czyli lepsze wartości od normowych. Chociaż dach został zaprojektowany poprawnie, to jednak warto go nieco zmodyfikować, aby mieć całkowitą pewność, że będzie szczelny i ciepły. Tym bardziej, że znajdującą się pod nim przestrzeń możemy wykorzystać do celów mieszkalnych.

Jak ocieplić poddasze?

Kolejne warstwy pokrycia dachowego układane na krokwiach
Kolejne warstwy pokrycia dachowego układane na krokwiach

Na wierzchu krokwi należy zamocować folię wstępnego krycia. Powinna być wiatrochronna i jednocześnie wysokoparoprzepuszczalna (co najmniej 1300 g/m2/24h, lepiej ok. 3000 g/m2/24h). Układa się ją poziomymi pasami, zaczynając od okapu. Kolejne pasy folii muszą zachodzić na poprzednie co najmniej na 10-15 cm.

Wtedy będzie gwarancja, że krople wody spłyną po niej, nie powodując zawilgocenia izolacji termicznej i konstrukcji dachu. Folię najwygodniej mocuje się zszywkami – szybko i z mniejszym ryzykiem jej rozerwania niż przy stosowaniu gwoździ.

Następnie do krokwi należy przybić kontrłaty o wysokości nie mniejszej niż 25 mm (szerokość zwykle 50-60 mm). Dzięki nim powstanie wentylowana szczelina powietrzna, umożliwiająca osuszanie folii. Bez kontrłat spływająca woda byłaby tamowana przez łaty, powodowała ich zawilgocenie, a w konsekwencji nawet rozwój grzybów lub pleśni (szczególnie na północnych połaciach dachu).

Dopiero potem przybija się łaty, takie jak przewidziano w projekcie. Na tak przygotowanym i zabezpieczonym dachu można układać dachówki, nie obawiając się, że woda deszczowa wciskana przez wiatr mogłaby się przedostać przez szczeliny pokrycia i spowodować zawilgocenie wełny mineralnej.

Dwie warstwy wełny mineralnej izolującej poddasze
Dwie warstwy wełny mineralnej izolującej poddasze

Jednak nawet pomimo zastosowania wysoko paroprzepuszczalnej folii dachowej radzilibyśmy oddylatować od niej materiał izolacyjny. Dzięki temu nawet po kilku latach rozciągnięta folia (np. na skutek wiatru, wysokiej temperatury, przypadkowego błędu) nie będzie bezpośrednio dotykała do wełny mineralnej, czyli zmniejszy się ryzyko jej zawilgocenia.

Dopiero po przymocowaniu folii przystępuje się do układania pierwszej warstwy wełny mineralnej grubości 10 cm, nie obawiając się, że zostanie zbyt głęboko wepchnięta pomiędzy krokwie. Jednak radzilibyśmy dać znacznie większą grubość izolacji termicznej – co najmniej 15-20 cm.

Przyjmuje się bowiem, że najbardziej racjonalny współczynnik przenikania ciepła dla dachów i stropodachów to około U=0,2 W/m2K, a więc znacznie mniej niż przewiduje obowiązująca norma. To dlatego, że dopiero wtedy osiąga się najkorzystniejszy stosunek poniesionych kosztów, do osiągniętych zysków.

Podwójna warstwa płyt g-k jako wykończenie i izolacja ogniochronna konstrukcji dachowej
Podwójna warstwa płyt g-k jako wykończenie i izolacja ogniochronna konstrukcji dachowej

Z tego względu następną czynnością powinno być przybicie do spodu krokwi rusztu dystansowego z listew grubości min. 38 mm i wysokości równej drugiej warstwie izolacji termicznej (5-10 cm). Listwy należy przybić prostopadle do krokwi w rozstawie co 52 lub 62 cm (dostosowanym do typowych wymiarów wełny mineralnej).

Zastosowanie drugiej warstwy izolacji ograniczy ilość mostków termicznych do punktów styku rusztu z krokwiami. A to ogromna różnica w porównaniu z łączną długością mostków liniowych, które tworzyłyby nieizolowane krokwie.

Dalej można zgodnie z projektem należy ułożyć paroizolację, pamiętając o zaklejeniu taśmą samoprzylepną połączeń, zakładów oraz miejsc wbicia zszywek. Po całkowitym zabezpieczeniu wełny mineralnej można przystąpić do właściwych robót wykończeniowych.

aktualizacja: 2008-11-21

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

A może zrobić ocieplenie pianką tzw. ocieplenie natryskowe. Ja tak zrobilem..

Gość: Romek

08 Paź 2011, 20:32

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
Przepisz kod z obrazka

Dom bez mostków termicznych

Jednym z podstawowych warunków budownictwa energooszczędnego jest budowa przegród zewnętrznych bez mostków termicznych. Wydaje się, że jest to łatwe do spełnienia. Jednak praktyka wykazuje, że to nieprawda. Można się o tym przekonać, wykonując zdjęcia termowizyjne nowych domów jednorodzinnych. Niemal w każdym jest od kilku do kilkudziesięciu mostków termicznych.
topowe produkty

HYDROBEST - system natryskowej izolacji polimocznikowej

Hydrobest to natryskiwana, bezspoinowa folia hydroizolacyjna stosowana w przemyśle. Hydrobest jest dwuskładnikowym polimocznikiem (polyurea) wykorzystywanym głównie jako zabezpieczenie hydroizolacyjne i antykorozyjne. Jest wysoce odporny na przyspieszone starzenie atmosferyczne, termiczne i cechuje się dużą odpornością chemiczną.
Najbardziej znane marki
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Szary styropian - sposób na energooszczędną izolację domu
Szary styropian - sposób na energooszczędną izolację domu Przezorni inwestorzy planujący budowę domu coraz częściej wybierają do jego ocieplenia szare płyty styropianowe. Parametry termoizolacyjne ...
Nowość Austrotherm: szare płyty styropianowe EPS Fassada Therma
Nowość Austrotherm: szare płyty styropianowe EPS Fassada Therma Szare płyty styropianowe Austrotherm EPS Fassada Therma to lepsza termoizolacja i większe bezpieczeństwo aplikacji w stosunku do innych płyt ...
StarContact Speed - zaprawa do ocieplania w niskich temperaturach
StarContact Speed - zaprawa do ocieplania w niskich temperaturach Baumit Star to najbardziej zaawansowany technicznie system ociepleń Baumit, dający jednocześnie najwięcej korzyści jego użytkownikom, bez ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe