Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Eliminacja mostków termicznych - więźba

Drewniana więźba dachowa to świetny przykład tego, że materiał powszechnie uważany za "ciepły" może powodować potężne mostki termiczne.

Eliminacja mostków termicznych - więźba

Drewno jest ciepłe w dotyku i faktycznie jest nienajgorszym izolatorem, przynajmniej w porównaniu z cegłami czy betonem. Jednak jego współczynnik przewodzenia ciepła lambda jest i tak mniej więcej 4 razy gorszy niż wełny mineralnej, którą zwykle ociepla się połacie dachu. Dawniej powszechnie układano wełnę w jednej warstwie, tylko pomiędzy krokwiami. Jest ona więc nie tylko niezbyt gruba (ok. 15 cm), ale krokwie są dużymi, liniowymi mostkami cieplnymi.

Problem można rozwiązać, układając izolację co najmniej dwuwarstwowo, pomiędzy krokwiami oraz przymocowanymi do nich poprzecznie listwami rusztu. Mostki, co prawda, nadal będą, i to całkiem liczne, ale jedynie niewielkie – punktowe. Grubość drugiej warstwy izolacji nie powinna być mniejsza niż 5–8 cm. Wykonanie rusztu ma jeszcze tę zaletę, że płyty poszycia mocowane do niego, a nie bezpośrednio do krokwi, są znacznie mniej podatne na pękanie spoin pod wpływem ruchów konstrukcji dachu.

Problem mostków termicznych, powodowanych przez drewnianą konstrukcję dachu, można też radykalnie usunąć, układając izolację nakrokwiową. Znajduje się ona po stronie zewnętrznej, na deskowaniu kryjącym dach. Izolacja jest wówczas ciągła, a jej grubość nie zmniejsza wysokości pomieszczenia. Ponadto można wykorzystać walory estetyczne widocznej więźby. Poza tym nie zawsze obniżenie wnętrz na poddaszu jest dopuszczalne.

Eliminacja mostków cieplnych na poddaszu bez ścianki kolankowej - schemat
Na poddaszu bez ścianki kolankowej najniższą i tak niezdatną do użytku przestrzeń warto odseparować cieplnie. Izolację układamy wówczas na stropie, dobudowanej lekkiej ściance i połaci dachu.

Osobny problem to poddasza z niską ścianką kolankową albo w ogóle bez niej, które zaadaptowano na mieszkalne. Z racji tego, że dach schodzi wówczas bardzo blisko podłogi i jest zbyt nisko, żeby cokolwiek w tym miejscu ustawić wykonuje się ściankę o wysokości 1,0–1,5 m. Za nią zostaje jeszcze miejsce na rozprowadzenie instalacji i schowek na rzadziej używane sprzęty.

Jak w takim razie ułożyć tu ocieplenie? Tę niską, "magazynową" przestrzeń warto by oddzielić cieplnie, żeby nie tracić energii na jej ogrzewanie. Jeżeli ścianki kolankowej nie ma w ogóle, sprawa jest prosta. Ocieplamy skrajny, przyścienny pas stropu, dobudowaną ściankę (zwykle jest szkieletowa) i połać dachu w kierunku kalenicy. Izolacja jest ciągła, zaś ogrzewana kubatura poddasza zostaje ograniczona.

Trudniej, jeżeli mamy niską ściankę kolankową. Należy docieplić nie tylko pas stropu i dobudowaną ściankę (jak w poprzednim przykładzie), ale również ściankę kolankową od strony wewnętrznej. Inaczej będzie zwiększać straty ciepła. Jednak, jeżeli odległość pomiędzy ścianką kolankową i naszą dobudowaną ścianką jest mała, gra może być niewarta świeczki. Prościej już ocieplić górną część ścianki kolankowej i całą połać dachu.

Pokrycie izolacją skrajną część stropu i dodatkową ściankę na poddaszu - schemat
Zaizolowanie ścianki kolankowej od środka - schemat
Przy niskiej ściance kolankowej zwykle ociepla się całą połać dachu. Żeby zmniejszyć straty ciepła, warto jednak pokryć izolacją skrajną część stropu i dodatkową ściankę na poddaszu (a). Korzystne pod względem cieplnym jest też zaizolowanie ścianki kolankowej od środka (b).

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Isover

aktualizacja: 2017-05-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
ATLAS ETICS - złożony system ociepleń ścian zewnętrznych
ATLAS ETICS - złożony system ociepleń ścian zewnętrznych Ocieplanie ścian zewnętrznych budynku, choć pozornie proste, wymaga zastosowania wielu dopasowanych do siebie i spełniających ściśle określone ...
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS IV Międzynarodowa Konferencja ETICS, która odbyła 11-12 maja 2017 roku w Ożarowie Mazowieckim, zgromadziła 155 uczestników związanych ...
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców Jeszcze łatwiejsza praca z wełną skalną będzie możliwa dzięki nowej aplikacji mobilnej dla wykonawców, od firmy ROCKWOOL. "Kalkulator ...

Eliminacja mostków termicznych - stropy

Stropów pomiędzy ogrzewanymi do zbliżonej temperatury kondygnacjami się nie ociepla, bo nie ma to po prostu sensu. Co innego, jeżeli strop oddziela nieogrzewany strych lub piwnicę albo garaż.

topowe produkty

Fakty i mity na temat szarego styropianu

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość sprzedawanego styropianu jest właśnie tego koloru. Polacy również coraz chętniej sięgają po ten rodzaj styropianu. Czy to tylko chwilowa moda, czy szary styropian naprawdę jest lepszy?
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x