Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Porady ekspertów

Do czego można zastosować ciepłochronne płytki z betonu komórkowego?

Do czego można zastosować ciepłochronne płytki z betonu komórkowego?

Do czego można zastosować ciepłochronne płytki z betonu komórkowego? Czy nadają się np. do wykonania ocieplenia od strony pomieszczenia? Rozwiązałoby to problem wykończenia ściany ocieplonej wełną lub styropianem.

Odpowiedź eksperta: Płytki termoizolacyjne z betonu komórkowego o niskiej przewodności cieplnej mają współczynnik lambda ok. 0,045 W/(m·K), czyli jest on zbliżony do wartości uzyskiwanych przez tradycyjne materiały ociepleniowe – wełnę mineralną i styropian – i mogą je w pewnych sytuacjach zastępować. Jednak wysoka ciepłochronność okupiona jest niską wytrzymałością na ściskanie (ok. 0,35 MPa), zbliżoną do wytrzymałości płyt z polistyrenu ekstrudowanego (XPS).

Termoizolacyjne płytki znajdują zastosowanie jako dodatkowa warstwa ociepleniowa przy budowie ścian zewnętrznych z cięższych odmian betonu komórkowego lub w połączeniu z tradycyjnym murem z bloczków wapienno-piaskowych lub pustaków ceramicznych. Zaletą takiego rozwiązanie jest uzyskanie jednorodności materiałowej ściany, co zmniejsza ryzyko rozwarstwienia, jak też zapewnia wysoką odporność ogniową.

Przy ocieplaniu ścian od strony wewnętrznej istnieje jednak ryzyko kondensacji pary wodnej w grubości muru i takie zastosowanie powinno być poprzedzone analizą paroprzepuszczalności poszczególnych warstw dla konkretnej konstrukcji ściennej. Przy wykonywaniu obliczeń istotne są rodzaj, grubość i wzajemna kolejność wszystkich warstw ściany – łącznie z tynkami, farbami itp.

Redakcja BD
fot. Xella

aktualizacja: 2013-03-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Konkurs filmowy Termo Organiki i Omeny Mensah - Nakręć się na czarne kropki!
Konkurs filmowy Termo Organiki i Omeny Mensah - Nakręć się na czarne kropki! 13 lipca 2017 r. wystartował wakacyjny konkurs filmowy Termo Organiki. Największy producent styropianu w Polsce, jako organizator konkursu ...
Metoda ETICS udoskonalona! System ocieplenia w technologii ETIXX
Metoda ETICS udoskonalona! System ocieplenia w technologii ETIXX Metoda lekka morka (ETICS) jest powszechnie znaną technologią ocieplania fasad, jednak jej poprawne przeprowadzenie wymaga dbałości i doświadczenia. ...
Nowość ISOLAM-G - ognioodporna płyta lamelowa
Nowość ISOLAM-G - ognioodporna płyta lamelowa W ofercie asortymentowej firmy ISOROC Polska pojawił się nowy produkt ISOLAM-G, ognioodporna płyta lamelowa z wełny mineralnej, fazowana, ...
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze