Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Porady ekspertów

Do czego można zastosować ciepłochronne płytki z betonu komórkowego?

Do czego można zastosować ciepłochronne płytki z betonu komórkowego?

Do czego można zastosować ciepłochronne płytki z betonu komórkowego? Czy nadają się np. do wykonania ocieplenia od strony pomieszczenia? Rozwiązałoby to problem wykończenia ściany ocieplonej wełną lub styropianem.

Odpowiedź eksperta: Płytki termoizolacyjne z betonu komórkowego o niskiej przewodności cieplnej mają współczynnik lambda ok. 0,045 W/(m·K), czyli jest on zbliżony do wartości uzyskiwanych przez tradycyjne materiały ociepleniowe – wełnę mineralną i styropian – i mogą je w pewnych sytuacjach zastępować. Jednak wysoka ciepłochronność okupiona jest niską wytrzymałością na ściskanie (ok. 0,35 MPa), zbliżoną do wytrzymałości płyt z polistyrenu ekstrudowanego (XPS).

Termoizolacyjne płytki znajdują zastosowanie jako dodatkowa warstwa ociepleniowa przy budowie ścian zewnętrznych z cięższych odmian betonu komórkowego lub w połączeniu z tradycyjnym murem z bloczków wapienno-piaskowych lub pustaków ceramicznych. Zaletą takiego rozwiązanie jest uzyskanie jednorodności materiałowej ściany, co zmniejsza ryzyko rozwarstwienia, jak też zapewnia wysoką odporność ogniową.

Przy ocieplaniu ścian od strony wewnętrznej istnieje jednak ryzyko kondensacji pary wodnej w grubości muru i takie zastosowanie powinno być poprzedzone analizą paroprzepuszczalności poszczególnych warstw dla konkretnej konstrukcji ściennej. Przy wykonywaniu obliczeń istotne są rodzaj, grubość i wzajemna kolejność wszystkich warstw ściany – łącznie z tynkami, farbami itp.

Redakcja BD
fot. Xella

aktualizacja: 2013-03-29

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
climowool zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym
climowool zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym Ocieplasz dach albo poddasze? Szukasz najlepszego materiału ocieplającego? Już od września dzięki zakupowi wełny mineralnej możesz cieszyć ...
Nowa kampania informacyjna STYROPIAN.men - Gwiazdy Termoizolacji
Nowa kampania informacyjna STYROPIAN.men - Gwiazdy Termoizolacji Wyjątkowe cechy styropianu przybliża nowa kampania informacyjna "STYROPIAN.men - Gwiazdy Termoizolacji" realizowana przez Polskie Stowarzyszenie ...
Udoskonalony styropian grafitowy - Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31
Udoskonalony styropian grafitowy - Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31 Opracowana w laboratoriach marki Knauf Therm grafitowa płyta izolacyjna ETIXX Fasada λ 31 to najnowsza propozycja dla budownictwa wysoko energooszczędnego ...
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze