Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Czy każdy dom można i warto ocieplić?

Czy każdy dom można i warto ocieplić?

Obecnie większość właścicieli, chcących poprawić komfort mieszkania w niedogrzanym domu i jednocześnie obniżyć koszty jego ogrzewania, myśli poważnie o ociepleniu takiego budynku. Czy każdy dom można ocieplić i czy warto to zrobić?

W zasadzie każdy stary budynek, niezależnie od tego, w jakiej technologii był wznoszony i z jakich materiałów, można i warto ocieplić. Różnica może polegać zaprawy cementowo-wapiennej. Jeśli stary tynk jest w złym stanie, koszt jego naprawy może o 20% podnieść wydatki na ocieplenie budynku.

Ocieplenie ścian w technologii dwuwarstwowej z pustką powietrzną

Sporo wątpliwości budzą możliwości ocieplenia domów budowanych w technologii dwuwarstwowej z pustką powietrzną pomiędzy warstwami ściany (np. beton komórkowy 24 cm, 3–5 cm pustki powietrznej i 12 cm pustaków otynkowanych).

Jeżeli szczelina powietrzna jest niewentylowana, to ocieplenie od zewnątrz może uniemożliwić odprowadzenie wilgoci ze ściany. Z kolei, gdy wentylacja szczeliny jest intensywna, to izolacja zewnętrzna traci na skuteczności. Dlatego należy przeprowadzić obliczenia cieplno-wilgotnościowe dla ścian przed i po ociepleniu. Układ i grubość wszystkich warstw powinien być taki, by ściany nie uległy trwałemu zawilgoceniu.

Ponowne ocieplenie ścian

Ocieplić można również domy wcześniej ocieplone (np. z lat 90.), które według obecnie obowiązujących przepisów mają niewystarczającą grubość izolacji i nie zapewniają odpowiedniej ochrony budynków przed utratą ciepła.

W takich przypadkach można zamontować nowe ocieplenie na już istniejącym, pod warunkiem, że pozwala na to stan techniczny ściany oraz starego ocieplenia. Możemy w ten sposób zaoszczędzić na kosztach usunięcia i utylizacji starej izolacji. Do ponownego ocieplenia nadaje się każdy system mający Aprobatę Techniczną, w której zawarto możliwość wykorzystywania go jako drugiego układu termoizolacyjnego.

Kluczowe jest mocowanie nowego ocieplenia: warstwę kleju trzeba wspomóc łącznikami mechanicznymi ze stalowym, najlepiej wkręcanym, trzpieniem. Kołki powinny przechodzić przez wszystkie warstwy obydwu układów ociepleń, aż do ściany nośnej, w której należy je dobrze zakotwić. Liczba, długość, rodzaj i rozmieszczenie łączników mechanicznych powinny być określone w projekcie termomodernizacji budynku.

Ciepłochronność ścian po ociepleniu

Okres obowiązywania przepisów Materiał budulcowy ścian Współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych przed ociepleniem U [W/(m2•K)] Współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych po ociepleniu 
10 cm styropianu lub wełny mineralnej o λ= 0,04 [W/(m•K)] 15 cm styropianu lub wełny mineralnej o λ= 0,04 [W/(m•K)]
lata 70. cegła kratówka 38 cm 1,15 0,30 0,22
cegła pełna 51 cm 1,17 0,30 0,22
pustaki żużlobetonowe 38 cm 1,07 0,29 0,21
lata 80. pustak ceramiczny 19 cm, pustka powietrzna 3–5 cm, cegła kratówka 12 cm 1,00 0,29 0,21
beton komórkowy 24 cm, pustka powietrzna 3–5 cm, cegła silikatowa 12 cm 0,60 0,24 0,18
lata 90. ceramika poryzowana 40-50 cm 0,66 0,24 0,18
beton komórkowy 24 cm, wełna mineralna lub styropian 5 cm, cegła ceramiczna 12 cm 0,36 0,19 0,15

Zmiany wymogów dotyczących ciepłochronności ścian w poszczególnych latach

Od przyszłego roku zmieniają się przepisy i maksymalny współczynnik U ścian będzie wynosił 0,25. Jak widać, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wymogi dotyczące energooszczędności budynków znacznie się zaostrzają.

Okres obowiązywania przepisów Maksymalny współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych U [W/(m2•K)]
od 1976 r. 1,16
od 1983 r. 0,75
od 1992 r. 0,55–0,7
od 1998 r. 0,3–0,5
od 2002 r. 0,3
od 2014 r. 0,25

Joanna Dąbrowska
fot. Austrotherm

aktualizacja: 2013-11-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS IV Międzynarodowa Konferencja ETICS, która odbyła 11-12 maja 2017 roku w Ożarowie Mazowieckim, zgromadziła 155 uczestników związanych ...
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców Jeszcze łatwiejsza praca z wełną skalną będzie możliwa dzięki nowej aplikacji mobilnej dla wykonawców, od firmy ROCKWOOL. "Kalkulator ...
System ociepleń LAKMA TERM WM z Europejską Oceną Techniczną
System ociepleń LAKMA TERM WM z Europejską Oceną Techniczną Dokument ten potwierdza najwyższe parametry użytkowe systemu ociepleń Lakma Term z zastosowaniem wełny mineralnej. To już drugi tego typu ...

Na co zwracać uwagę stosując polistyren ekstrudowany XPS?

Podczas stosowania XPS należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

topowe produkty

ROCKWOOL: Produkty izolacyjne ze skalnej wełny mineralnej

Skalna wełna ROCKWOOL stosowana jest jako izolacja termiczna, akustyczna oraz ognio­chronna w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, komercyjnym oraz przemysłowym. Produkty ze skalnej wełny ROCKWOOL służą poprawie parametrów izo­lacyjnych dachów płaskich i skośnych, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, podłóg, stro­pów oraz kominków.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x