Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Ocieplenie domu od wewnątrz - etapy prac i koszty

Ocieplenie domu od wewnątrz - etapy prac i koszty

W niektórych przypadkach ścianę domu można ocieplić od wewnątrz. Ta metoda polecana jest przede wszystkim wtedy, gdy chcemy zachować atrakcyjną elewację (np. z klinkieru, kamienia) lub gdy budynek znajduje się pod nadzorem konserwatorskim.

Materiałem izolacyjnym może być wełna mineralna, osłonięta paroizolacją i płytami g-k przymocowanymi do stelaża. Nieco mniej pracochłonne jest ocieplenie ścian specjalnymi bloczkami izolacyjnymi z lekkiej odmiany betonu komórkowego (o gęstości 115 kg/m3). Charakteryzują się one nie tylko wysoką termoizolacyjnością, odpornością na ogień, ale także paroprzepuszczalnością. Nie wymagają stosowania paroizolacji. Dzięki dużej porowatości, wnikająca w ich strukturę para wodna naturalnie wysycha – nie ma więc obaw o długotrwałe zaleganie wilgoci w murze.

Ocieplenie domu od wewnątrz - etapy prac

Prace zaczyna się od dokładnego oczyszczenia ściany, wyrównania ewentualnych ubytków i zagruntowania powierzchni. Podłogę należy zabezpieczyć taśmą izolacyjną, aby ściana nie pochłaniała wilgoci z podłoża. Bloczki mocuje się do ściany na samą zaprawę systemową (bez wbijania kołków), a potem wyrównuje ewentualne nierówności i zabezpiecza narożniki siatką.

Na tak przygotowanym podłożu rozprowadza się cienką warstwę zaprawy, a w niej zatapia siatkę.

Ostatnim etapem jest zatarcie i wyrównanie powierzchni całej ściany, a po związaniu zaprawy pomalowanie lub wygładzenie jej gładzią gipsową.

Etapy ocieplania od wewnątrz bloczkami z betonu komórkowego: mocowanie bloczków Etapy ocieplania od wewnątrz bloczkami z betonu komórkowego: zatapianie siatki w zaprawie Etapy ocieplania od wewnątrz bloczkami z betonu komórkowego: malowanie ściany po wyrównaniu zaprawy
a) b) c)
Etapy ocieplania od wewnątrz bloczkami z betonu komórkowego: (a) mocowanie bloczków, (b) zatapianie siatki w zaprawie, (c) malowanie ściany po wyrównaniu zaprawy (fot. Xella (Multipor))

Ocieplanie ścian domu od wewnątrz jest najmniej korzystnym ze sposobów termomodernizacji – z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze, przymocowanie do ścian płyt lub bloczków izolacyjnych zabiera używaną dotychczas przestrzeń. To kłopotliwe szczególnie w mniejszych pomieszczeniach, gdzie każdy fragment powierzchni jest bardzo cenny. Dużo większym problemem są jednak mostki termiczne, których przy tej metodzie trudno uniknąć. Dlatego przygotowanie projektu takiej termomodernizacji warto powierzyć doświadczonemu fachowcowi.

Schemat ocieplenia ścian od wewnątrz
Schemat ocieplenia ścian od wewnątrz

Ocieplenie domu od wewnątrz - koszty

  • Ocieplenie ściany od wewnątrz bloczkami izolacyjnymi z betonu komórkowego – ok. 110–120 zł/m² (bloczki o grubości 6 cm – 80–90 zł/m², klej, siatka, zaprawa) 
  • robocizna – 30–45 zł/m²

Norbert Skupiński

aktualizacja: 2014-10-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
ATLAS ETICS - złożony system ociepleń ścian zewnętrznych
ATLAS ETICS - złożony system ociepleń ścian zewnętrznych Ocieplanie ścian zewnętrznych budynku, choć pozornie proste, wymaga zastosowania wielu dopasowanych do siebie i spełniających ściśle określone ...
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS IV Międzynarodowa Konferencja ETICS, która odbyła 11-12 maja 2017 roku w Ożarowie Mazowieckim, zgromadziła 155 uczestników związanych ...
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców Jeszcze łatwiejsza praca z wełną skalną będzie możliwa dzięki nowej aplikacji mobilnej dla wykonawców, od firmy ROCKWOOL. "Kalkulator ...

Ocieplenie ścian - wypełnienie szczeliny powietrznej

Budynki ze ścianami warstwowymi z ciągłą szczeliną powietrzną można docieplić poprzez jej wypełnienie luźnym materiałem izolacyjnym. 

topowe produkty

ROCKWOOL: Produkty izolacyjne ze skalnej wełny mineralnej

Skalna wełna ROCKWOOL stosowana jest jako izolacja termiczna, akustyczna oraz ognio­chronna w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, komercyjnym oraz przemysłowym. Produkty ze skalnej wełny ROCKWOOL służą poprawie parametrów izo­lacyjnych dachów płaskich i skośnych, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, podłóg, stro­pów oraz kominków.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x