Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Termomodernizacja jednowarstwowych ścian za 15 000 zł

Choć producent przewidział pustaki na mury jednowarstwowe, w 1998 r. samodzielnie ociepliłem elewację południowo-wschodnią i południowo-zachodnią, używając styropianu o gr. 5 cm. W II etapie, do wykonania którego zatrudniłem już murarzy-tynkarzy, zastosowałem nowocześniejsze płyty styropianu, które można było układać na wpust i pióro - mówi Kacper, Czytelnik Budujemy Dom, który termomodernizację ścian przeprowadził w 1998 i 2012 r.

Termomodernizacja jednowarstwowych ścian za 15 000 zł

Dom: podpiwniczony, piętrowy; wzniesiony w technologii jednowarstwowych murów z pustaków cementowo-wiórowych o gr. 30 cm; powierzchnia 290 m2. Lokalizacja w pełnym słońcu.

Termomodernizacja jednowarstwowych ścian: wykonana została w dwóch etapach – I etap w 1998 r. II – w 2012 r. Od strony zewnętrznej pustaki ocieplono warstwą styropianu o gr. 5 cm; płyty ułożono na mijankę na zaprawie klejowej i mocowano dodatkowo kołkami w ilości 4 na każdą płytę, potem zatarto zaprawą klejową, zatopiono w niej siatkę zbrojącą, następnie ułożono grunt, a na końcu tynk akrylowy barwiony w masie na kolor beżowy.

Decyzja: w 1991 r. zbudowałem dom z pustaków cementowo-wiórowych, które mają wewnątrz wkładkę ze styropianu o gr. 1 cm oraz w środku otwory, które zalewa się zaprawą po ustawieniu na murach. Nie otynkowałem wtedy ścian, ponieważ musiałem rozłożyć w czasie koszty budowy.

Sufit ganku, nad którym znajduje się wydzielona klatka schodowa, ocieplono dwoma warstwami styropianu o gr. 5 i 2 cm
Sufit ganku, nad którym znajduje się wydzielona klatka schodowa, ocieplono dwoma warstwami styropianu o gr. 5 i 2 cm

Choć producent przewidział pustaki na mury jednowarstwowe, w 1998 r. samodzielnie ociepliłem elewację południowo-wschodnią i południowo-zachodnią, używając styropianu o gr. 5 cm. Z tej strony znajdują się bowiem główne pomieszczenia mieszkalne i te elewacje najczęściej smagają wiatry, albo nagrzewa słońce.

Ponadto, chciałem lepiej ocieplić nadproża i wieńce, czyli miejsca, gdzie mogą występować mostki cieplne, żeby mieć większą pewność, że przez mury nie będzie uciekać ciepło.

W I etapie zwykłe płyty styropianu zatarłem zaprawą klejową z siatką pod przyszły tynk, narożniki i ościeża zabezpieczyłem profilami ze stali. I tak je zostawiłem. W II etapie, do wykonania którego zatrudniłem już murarzy-tynkarzy, zastosowałem nowocześniejsze płyty styropianu, które można było układać na wpust i pióro. Robotnicy dokończyli ocieplanie ścian w całym budynku, a potem je otynkowali.

Po dokończeniu termomodernizacji ścian koszty ogrzewania nie zwiększyły się, mimo wzrostu cen gazu z sieci, a nawet troszkę spadły. Obliczam, że koszt termomodernizacji zwróci się po 5–6 latach.

Termomodernizacja jednowarstwowych ścian - porady i przestrogi:

 • Za każdym razem prace przeprowadziłem wczesnym latem, kiedy temperatura nie przekraczała 25°C. Dzięki zachowaniu zaleceń producentów zapraw i klejów izolacja wykonana w I etapie, przetrwała w dobrym stanie do momentu jej ostatecznego wykończenia tynkiem. Nie trzeba jej było myć, tylko trochę przetrzeć pacą dla zwiększenia przyczepności gruntu pod tynk akrylowy. Mocując styropian kołkami, od początku musiałem stosować kołki o dł. 15 cm, bo krótsze nie trzymały się w pustakach.

 • Nad oknem tarasowym, skierowanym na południowy-zachód, założyłem zewnętrzną roletę, by chronić salon i duże przeszklenie od mrozu i słońca. O resztę okien jestem spokojny, bo mają drewniane ramy i 3 szyby. Podłogi i stropy też dobrze ociepliłem – np. na drewnianym stropie nad piętrem ułożyłem wełnę o grubości 15 cm, a na nim podłogę z desek i nie ocieplałem wtedy jeszcze połaci dachu nad strychem. Dopiero teraz jestem w trakcie układania tam wełny z rolki o gr. 15 cm.

Termomodernizacja jednowarstwowych ścian - koszty:

 • I etap ok. 4000 zł, robocizna własna; 
 • II etap – razem z robocizną i tynkami 11 000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Jednowarstwowe mury podczas termomodernizacji ocieplono płytami styropianu o gr. 5 cm i ułożono tynk akrylowy barwiony w masie

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa kampania informacyjna STYROPIAN.men - Gwiazdy Termoizolacji
Nowa kampania informacyjna STYROPIAN.men - Gwiazdy Termoizolacji Wyjątkowe cechy styropianu przybliża nowa kampania informacyjna "STYROPIAN.men - Gwiazdy Termoizolacji" realizowana przez Polskie Stowarzyszenie ...
Udoskonalony styropian grafitowy - Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31
Udoskonalony styropian grafitowy - Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31 Opracowana w laboratoriach marki Knauf Therm grafitowa płyta izolacyjna ETIXX Fasada λ 31 to najnowsza propozycja dla budownictwa wysoko energooszczędnego ...
IV Forum ETICS - Warszawa stolicą europejskiej branży ociepleń
IV Forum ETICS - Warszawa stolicą europejskiej branży ociepleń IV Forum ETICS, najważniejsze tegoroczne wydarzenie europejskiej branży ociepleń, odbędzie się 5 października 2017 r. w Warszawie. Organizatorem ...
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze