Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Remont domu w technologii szkieletu drewnianego za 270 tys. zł

Przed 2007 r. na działce pod miastem mieliśmy z mężem parterowy domek letniskowy o pow. 32 m2. Kiedy postanowiliśmy przeprowadzić się do niego na stałe, najpierw poprosiliśmy architekta o zaprojektowanie jego rozbudowy i termomodernizacji. Musieliśmy tak zrobić, ponieważ istniejący drewniany domek szkieletowy był zbyt mały, żeby mieszkać w nim przez cały rok i… nie miał ocieplonych ścian, ani dachu - mówi Krysia, Czytelniczka Budujemy Dom, która termomodernizację przeprowadziła w 2007 r.

Remont domu w technologii szkieletu drewnianego za 270 tys. zł

Dom: w technologii szkieletu drewnianego, parterowy z poddaszem; powierzchnia 120 m2.

Termomodernizacja podłóg, ścian, okien, dachu: połączona została z rozbudową budynku. Stare drewniane podłogi na legarach rozebrano i ocieplono w pionie stare ławy fundamentowe (po obu stronach styropianem o gr. 5 cm), ułożono nowe wylewki betonowe na gruncie z warstwą izolacji termicznej ze styropianu o gr. 10 cm. Stare ściany zmodernizowano metodą lekką suchą. Wstawiono nowe okna typu termofloat, z szybami o współczynniku przenikania ciepła U= 1,1. Dach ocieplono dwoma warstwami wełny mineralnej o gr. 25 cm.

Nowe i zmodernizowane ściany mają u dołu i u góry szczeliny wentylacyjne Nowe i zmodernizowane ściany mają u dołu i u góry szczeliny wentylacyjne
Nowe i zmodernizowane ściany mają u dołu i u góry szczeliny wentylacyjne

Decyzja: przed 2007 r. na działce pod miastem mieliśmy z mężem parterowy domek letniskowy o pow. 32 m2. Kiedy postanowiliśmy przeprowadzić się do niego na stałe, najpierw poprosiliśmy architekta o zaprojektowanie jego rozbudowy i termomodernizacji. Musieliśmy tak zrobić, ponieważ istniejący drewniany domek szkieletowy był zbyt mały, żeby mieszkać w nim przez cały rok i… nie miał ocieplonych ścian, ani dachu.

Architekt, po zbadaniu istniejących ścian, zdecydował o poszerzeniu frontu poprzez dobudowanie z południowego boku pokoju. Z tyłu umieścił nową kuchnię i salon z tarasem, a na malutkim poddaszu – dwie sypialnie. Rozbudowę zaordynował według technologii szkieletu drewnianego. Podczas rozbiórki bocznej i tylnej ściany potwierdziło się, że między drewnianymi warstwami, ściany nie miały ocieplenia z wełny lub styropianu, tylko pustkę powietrzną. Dach nad nieużytkowym stryszkiem też nie był ocieplony.

Nad tarasem i na jego zachodnim boku zbudowano dach i ścianę z poliwęglanu komorowego. Zasłaniają tył domu od wiatrów Nowe ściany wzniesiono w technologii szkieletu drewnianego i wstawiono nowe okna
Nad tarasem i na jego zachodnim boku zbudowano dach i ścianę z poliwęglanu komorowego. Zasłaniają tył domu od wiatrów Nowe ściany wzniesiono w technologii szkieletu drewnianego i wstawiono nowe okna

Rozbudowa i termomodernizacja domu - porady i przestrogi:

Pod blachodachówką ułożono na krzyż wełnę mineralną o łącznej gr. 25 cm, 2 rodzaje folii i boazerię
Pod blachodachówką ułożono na krzyż wełnę mineralną o łącznej gr. 25 cm, 2 rodzaje folii i boazerię

Nie rozebraliśmy dwóch istniejących ścian zewnętrznych, tylko cieśle skonstruowali przy nich, na wkręty, drewniany ruszt z listew rozstawionych na wymiar płyt wełny mineralnej. Sztywne płyty układali na wcisk i na mijankę, tworząc najpierw jedną, a po skonstruowaniu kolejnego rusztu – drugą poprzeczną warstwę ocieplenia.

Łącznie izolacja termiczna ma teraz gr. 25 cm. Po jej obu stronach robotnicy umocowali odpowiednie folie budowlane i zamknęli trzecią warstwą desek elewacyjnych, wykonując szczeliny wentylacyjne.

Nowe ściany skonstruowali w technologii szkieletu drewnianego, z ociepleniem o gr. 25 cm. Po wzniesieniu nowej więźby dachowej, pod skośnymi połaciami ułożyli bardzo podobne ocieplenie z dwóch rodzajów folii dachowych oraz dwóch skrzyżowanych ze sobą warstw wełny mineralnej. Stropodach od strony wnętrza wykończyli boazerią z drewna.

W starej i nowej części domu wstawili nowe okna z PVC. Mają standardowy współczynnik przenikania ciepła. Strop nad parterem zaopatrzyli w: dwie warstwy folii oraz styropian o gr. 15 cm, które mają za zadanie wygłuszyć obie kondygnacje.

Rozbudowany dom jest dobrze zaizolowany termicznie, bo w zimie jest w nim gorąco, a w lecie chłodno. Kilka miesięcy po przeprowadzce mąż zbudował nad tarasem i na jego zachodnim boku dach i ścianę z poliwęglanu komorowego, by zasłonić go od wiatrów. W środku też jest przez to trochę cieplej. Rozbudowę rozpoczęliśmy w maju, zakończyliśmy w październiku.

Rozbudowa i termomodernizacja domu - koszty:

  • cała rozbudowa 270 000 zł, w tym okna 13 000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Narożnik ze starym fragmentem domu ocieplono metodą lekką suchą

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
ATLAS ETICS - złożony system ociepleń ścian zewnętrznych
ATLAS ETICS - złożony system ociepleń ścian zewnętrznych Ocieplanie ścian zewnętrznych budynku, choć pozornie proste, wymaga zastosowania wielu dopasowanych do siebie i spełniających ściśle określone ...
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS IV Międzynarodowa Konferencja ETICS, która odbyła 11-12 maja 2017 roku w Ożarowie Mazowieckim, zgromadziła 155 uczestników związanych ...
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców Jeszcze łatwiejsza praca z wełną skalną będzie możliwa dzięki nowej aplikacji mobilnej dla wykonawców, od firmy ROCKWOOL. "Kalkulator ...

Termomodernizacja jednowarstwowych ścian za 15 000 zł

Choć producent przewidział pustaki na mury jednowarstwowe, w 1998 r. samodzielnie ociepliłem elewację południowo-wschodnią i południowo-zachodnią, używając styropianu o gr. 5 cm. W II etapie, do wykonania którego zatrudniłem już murarzy-tynkarzy, zastosowałem nowocześniejsze płyty styropianu, które można było układać na wpust i pióro - mówi Kacper, Czytelnik Budujemy Dom, który termomodernizację ścian przeprowadził w 1998 i 2012 r.

topowe produkty

HYDROBEST - system natryskowej izolacji polimocznikowej

Hydrobest to natryskiwana, bezspoinowa folia hydroizolacyjna stosowana w przemyśle. Hydrobest jest dwuskładnikowym polimocznikiem (polyurea) wykorzystywanym głównie jako zabezpieczenie hydroizolacyjne i antykorozyjne. Jest wysoce odporny na przyspieszone starzenie atmosferyczne, termiczne i cechuje się dużą odpornością chemiczną.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x