Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / ABC

Budynek energooszczędny

Ogólnie można powiedzieć, że budynek energooszczędny to taki dom, który zużywa relatywnie mało energii potrzebnej do jego eksploatacji, a zwłaszcza do ogrzewania pomieszczeń. Jak można to oszacować?

Do tego celu służy obliczeniowy wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną E (kWh/m3/rok), który w domu uznanym za energooszczędny powinien stanowić około 70% normowej wartości granicznej E0.

Na wartość wskaźnika E ma wpływ:
 • izolacyjność termiczna wszystkich przegród zewnętrznych (ścian, okien, drzwi, dachu, podłogi na gruncie itp.), czyli współczynniki przenikania ciepła U [W/(m2K)] oraz wielkość ich powierzchni, bo od tego zależą straty ciepła przenikającego przez te przegrody;
 • sposób wentylowania pomieszczeń (grawitacyjny, mechaniczny, z odzyskiem ciepła, klimatyzacja), czyli straty ciepła ponoszone na ogrzanie powietrza wentylacyjnego;
 • wielkość powierzchni przeszklonych i ich usytuowanie względem stron świata, czyli zyski ciepła od promieniowania słonecznego;
 • ilość osób zamieszkujących w domu, czyli zyski ciepła tzw. bytowego.

Natomiast wskaźnik E0 zależy od stosunku A/V, czyli powierzchni wszystkich przegród oddzielających część ogrzewaną budynku od powietrza zewnętrznego, gruntu oraz pomieszczeń nieogrzewanych, do kubatury ogrzewanej części domu i przyjmuje wartości:

 • E0=29,0 kWh/m3rok, jeśli A/V≤0,2;
 • E0=(26,6 12A/V) kWh/m3rok, jeśli 0,2ŁA/V≤0,9;
 • E0=37,4 kWh/m3rok, jeśli A/V≥0,9.

Do obliczeń wykorzystuje się odpowiednie programy komputerowe, ale możliwe jest również policzenie ich „na piechotę”, choć jest to zadanie raczej żmudne i w pewnym stopniu skomplikowane.

O wiele łatwiej zapamiętać i posługiwać się wskaźnikiem sezonowego zapotrzebowania na ciepło przeliczonym na 1 m2 powierzchni domu przy założeniu, że wysokość pomieszczeń nie przekracza 2,9 m.

Wtedy domy, w których:

 • E≥140 kWh/m2rok , można uznać za niezbyt energooszczędne;
 • E≈110 kWh/m2rok, to domy standardowe;
 • E≤70 kWh/m2rok, to domy energooszczędne (zgodnie z przepisami obowiązującymi w Niemczech);
 • E≤15 kWh/m2rok, to tzw. domy pasywne, które mogą funkcjonować w sposób bierny, czyli bez aktywnych systemów ogrzewania i wentylowania powietrza.

Przykład 1– łatwo sobie wyobrazić dom o wszystkich bokach długości np. 10 m. Zapewnia to uzyskanie trzech kondygnacji (piwnica, parter, piętro lub parter i 2 piętra) o łącznej powierzchni 300 m2 (w uproszczeniu), przy kubaturze wynoszącej 1000 m3 i powierzchni wszystkich przegród zewnętrznych równej 600 m2. W tym przykładzie stosunek A/V=0,6. Możemy go porównać np. z domem parterowym o takiej samej powierzchni, którego wysokość będzie równa 3,33 m, a wymiary w planie np. 12x25 m (najbardziej korzystne pod względem zagospodarowania).

Powierzchnia przegród zewnętrznych wyniesie wtedy 847 m2, a kubatura nadal będzie równa 1000 m3. Jednak w tym domu stosunek A/V=0,85, czyli jest sporo wyższy. Oznacza to, że budynek parterowy będzie znacznie szybciej tracił zgromadzone ciepło niż dom w kształcie sześcianu, a to jest równoznaczne z jego gorszą energooszczędnością.

Przykład 2 – porównajmy teraz dwa domy w kształcie sześcianu: jeden o boku 10 m (z przykładu 1) i drugi o boku 6,66 m, czyli o dwóch kondygnacjach. Jego powierzchnia użytkowa to 89 m2 (w uproszczeniu), powierzchnia przegród zewnętrznych 267 m2, a kubatura 296 m3. Stosunek A/V=0,91, a więc jest o połowę wyższy niż dla budynku o boku równym 10 m.

Jest to dowodem na to, że małe domy zwykle są mniej energooszczędne od dużych, pomimo że w wartościach bezwzględnych zużywa się w nich mniej energii (296 m3 x 37,4 kWh/m3rok = 11 070 kWh/rok – to mniej niż 1000 m3 x 33,8 kWh/m3rok = 33 800 kWh/rok).

Przykład 3 – rozpatrujemy dom znajdujący się w centralnej Polsce, pokój z oknem balkonowym o wysokości 2,35 m, pozycje Słońca dla godziny 1200. W najkrótszym dniu roku – 23 grudnia – promienie słoneczne padają na posadzkę pod kątem ok. 15°, a na ścianę aż 75°. Powierzchnia pionowa umieszczona w odległości 3 m od okna będzie więc oświetlona na wysokość około 1,45 m.

Na wiosnę i na jesieni, czyli 21 marca i 23 września promienie będą padały na posadzkę pod kątem około 38°. Ściana nie będzie już wtedy oświetlona, bo światło słoneczne wniknie w głąb pokoju na około 2,6 m. Natomiast w najdłuższym dniu roku, 21 czerwca, Słońce znajdzie się nad horyzontem pod kątem około 61° i oświetli pokój na długości około 0,8 m.

Z tych danych wynika, że zimą w pobliżu okien powinny znajdować się pionowe elementy, np. kamienne lub żeliwne (donice, rzeźby), które mogą pochłaniać dużą ilość promieniowania słonecznego. Natomiast w lecie, gdy znacznie częściej otwiera się okna, przedmioty te można ustawić w innym miejscu tak, aby nie przeszkadzały w komunikacji.

Przykład 4 – przedstawiony projekt domu może nie jest idealny pod względem energooszczędności, ale dobrze ilustruje zasadę stref buforowych. W pomieszczeniach mieszkalnych, czyli w pokojach, kuchni, łazience temperatura ma wynosić 18-22°, zaś w garażu i składziku najwyżej 4-8°.

Gdyby te strefy sąsiadowały ze sobą, to w domu energooszczędnym ściana pomiędzy nimi musiałaby mieć współczynnik UŁ0,3 W/(m2K). Jednak dzięki oddzieleniu ich strefą buforową – pomieszczeniem gospodarczym i spiżarnią, w których temperatura wynosi 12-15°C – można zastosować typowe ściany działowe grubości 12 cm i współczynniku UŁ1,0 W/(m2K) – lepiej UŁ0,6 W/(m2K).

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS IV Międzynarodowa Konferencja ETICS, która odbyła 11-12 maja 2017 roku w Ożarowie Mazowieckim, zgromadziła 155 uczestników związanych ...
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców Jeszcze łatwiejsza praca z wełną skalną będzie możliwa dzięki nowej aplikacji mobilnej dla wykonawców, od firmy ROCKWOOL. "Kalkulator ...
System ociepleń LAKMA TERM WM z Europejską Oceną Techniczną
System ociepleń LAKMA TERM WM z Europejską Oceną Techniczną Dokument ten potwierdza najwyższe parametry użytkowe systemu ociepleń Lakma Term z zastosowaniem wełny mineralnej. To już drugi tego typu ...

Bezspoinowy system ociepleń do ścian dwuwarstwowych - zakup kontrolowany

Poszukiwany: bezspoinowy system ociepleń do ścian dwuwarstwowych z pustaków ceramicznych. Dom Ewy i Mirka ma dwuspadowy dach, poddasze użytkowe i wymiary 8x10 m i 7 m wysokości do kalenicy. Koszt inwestycji wraz z robocizną ma się zamknąć w 20 tys. zł.
topowe produkty

HYDROBEST - system natryskowej izolacji polimocznikowej

Hydrobest to natryskiwana, bezspoinowa folia hydroizolacyjna stosowana w przemyśle. Hydrobest jest dwuskładnikowym polimocznikiem (polyurea) wykorzystywanym głównie jako zabezpieczenie hydroizolacyjne i antykorozyjne. Jest wysoce odporny na przyspieszone starzenie atmosferyczne, termiczne i cechuje się dużą odpornością chemiczną.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x