Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Porady ekspertów

Czy można ocieplić dom od wewnątrz bloczkami z betonu komórkowego?

Otrzymałem propozycję ocieplenia ścian od środka przy użyciu bloczków z betonu komórkowego o wysokiej ciepłochronności. Czy takie rozwiązanie będzie wystarczające do poprawienia termoizolacji ścian zabytkowego domu i jak gruba powinna być izolacja?

Czy można ocieplić dom od wewnątrz bloczkami z betonu komórkowego?

Odpowiedź eksperta: Płytki termoizolacyjne z betonu komórkowego mają współczynnik lambda (λ) na poziomie 0,042 W/(m·K), czyli zbliżony do wartości uzyskiwanych przez tradycyjne materiały ociepleniowe (wełnę mineralną, styropian) i mogą je w pewnych zastosowaniach zastępować. Termoizolacyjne płytki znajdują zastosowanie głównie jako dodatkowa warstwa ociepleniowa przy budowie ścian zewnętrznych w miejscach o obniżonej ciepłochronności (wieńce stropowe, nadproża).

Przy ocieplaniu ścian od strony wewnętrznej istnieje jednak ryzyko kondensacji pary wodnej w grubości muru i takie zastosowanie powinno być poprzedzone analizą paroprzepuszczalności poszczególnych warstw ściennych dla konkretnej konstrukcji murowej, a w pomieszczeniach musi funkcjonować skuteczna wentylacja.

Grubość warstwy ociepleniowej ogranicza przede wszystkim akceptowalne zmniejszenie powierzchni pomieszczeń i w praktyce zawiera się w granicach 5–10 cm. Z tego względu takie ocieplenie od wewnątrz stosuje się przede wszystkim, gdy nie chcemy lub nie możemy ułożyć ocieplenia od zewnątrz – na elewacji.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Specjalne bloczki z bardzo lekkiego betonu komórkowego mają izolacyjność cieplną zbliżoną do styropianu i wełny mineralnej. Jednak zanim podejmiemy decyzje o wykonaniu ocieplenia od wewnątrz, powinniśmy zlecić wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych dla ścian przed i po ociepleniu. (fot. XELLA)

aktualizacja: 2016-09-30

Zdaniem naszych Czytelników

najlepszym rozwiązaniem jest masa aerogelowa o grubości tylko 1mm a izolująca jak 10 cm styropianu

Gość gosc55

03 Lis 2016, 11:04

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowość ISOLAM-G - ognioodporna płyta lamelowa
Nowość ISOLAM-G - ognioodporna płyta lamelowa W ofercie asortymentowej firmy ISOROC Polska pojawił się nowy produkt ISOLAM-G, ognioodporna płyta lamelowa z wełny mineralnej, fazowana, ...
Termo Organika nagrodzona w programie Konsumencki Lider Jakości
Termo Organika nagrodzona w programie Konsumencki Lider Jakości Termo Organika - producent styropianu oraz kompletnego systemu ociepleń - szósty raz z rzędu zdobył pierwsze miejsce w kategorii "Producenci ...
Startuje kampania Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu
Startuje kampania Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu Na początku czerwca rozpoczęła się nowa kampania informacyjna Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS): "STYROPIAN.men - Gwiazdy ...

Jak dobrać odpowiedni materiał do ocieplenia domu?

Rola ocieplenia domu jest nie do przecenienia. Dobrze dobrana termoizolacja pozwoli bowiem znacznie obniżyć wydatki na ogrzewanie oraz podniesie komfort mieszkania.

topowe produkty

Fakty i mity na temat szarego styropianu

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość sprzedawanego styropianu jest właśnie tego koloru. Polacy również coraz chętniej sięgają po ten rodzaj styropianu. Czy to tylko chwilowa moda, czy szary styropian naprawdę jest lepszy?
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze