Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Porady ekspertów

Ocieplenie dachu podczas adaptacji poddasza na cele mieszkalne

Adaptuję poddasze do celów mieszkalnych i muszę odpowiednio ocieplić dach. Obecnie od spodu widoczne są dachówki cementowe i łaty montażowe. Jak gruba powinna być termoizolacja i jak ją prawidłowo wykonać?

Przy ocieplaniu starego dachu, gdy nie usuwamy pokrycia, dość kłopotliwym etapem prac jest umocowanie foli paroprzepuszczalnej. Trzeba to zrobić od spodu, przyczepiając ją do boków krokwi.
Odpowiedź eksperta: Ocieplenie dachu nad ogrzewanym pomieszczeniem wymaga ułożenia paroprzepuszczalnej folii, umożliwiającej przenikanie wilgoci na zewnątrz i chroniącej ocieplenie przed ewentualnym zamoknięciem w razie przecieku dachu. W tym przypadku, folię należy ułożyć od wewnątrz, mocując ją listwami do boków krokwi w odległości 3–4 cm od spodu łat montażowych.

Utworzona zostanie w ten sposób przestrzeń wentylacyjna pod dachówkami, przy czym trzeba zapewnić cyrkulację powietrza od okapu do kalenicy. Może to wymagać przełożenia i podniesienia gąsiorów bądź wstawienia dachówek wentylacyjnych w pobliżu kalenicy. Folię dachową o wysokiej paroprzepuszczalności rozściela się pasami prostopadłymi do krokwi, zaczynając od kalenicy bądź wzdłuż krokwi, jeśli ich rozstaw jest mniejszy niż szerokość folii.

Ocieplenie z wełny mineralnej układa się dwuwarstwowo – pierwszą warstwę o grubości odpowiadającej odległości między folią i spodem krokwi, a drugą, zapewniającą grubość całego ocieplenia, do wymaganej obecnie wartości nie mniejszej niż 20 cm. Przed położeniem drugiej warstwy, do krokwi mocuje się uchwyty do profili stalowych, umożliwiających przytwierdzenie pokrycia z płyt gipsowo-kartonowych. Pod płytami powinna być ułożona folia paroszczelna, którą przykleja się taśmą dwustronnie klejącą do profili nośnych.

Alternatywą jest ruszt z drewnianych impregnowanych łat, przybijanych poprzecznie do krokwi. Jego przygotowanie będzie nawet prostsze, gdy potrzebujemy niewielkiej dodatkowej grubości ocieplenia, około 5 cm, bo wówczas wystarczą typowe drewniane łaty 4 × 5 lub 5 × 5 cm.

Wykonując stelaż, należy sprawdzić, czy tworzy równa płaszczyznę – między skrajnymi elementami wystarczy rozciągnąć naprężony sznurek w kilku miejscach i względem niego ustawiać pozostałe profile bądź listwy. Zaniedbanie tego bardzo utrudni późniejsze ułożenie poszycia z płyt.

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
climowool zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym
climowool zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym Ocieplasz dach albo poddasze? Szukasz najlepszego materiału ocieplającego? Już od września dzięki zakupowi wełny mineralnej możesz cieszyć ...
Nowa kampania informacyjna STYROPIAN.men - Gwiazdy Termoizolacji
Nowa kampania informacyjna STYROPIAN.men - Gwiazdy Termoizolacji Wyjątkowe cechy styropianu przybliża nowa kampania informacyjna "STYROPIAN.men - Gwiazdy Termoizolacji" realizowana przez Polskie Stowarzyszenie ...
Udoskonalony styropian grafitowy - Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31
Udoskonalony styropian grafitowy - Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31 Opracowana w laboratoriach marki Knauf Therm grafitowa płyta izolacyjna ETIXX Fasada λ 31 to najnowsza propozycja dla budownictwa wysoko energooszczędnego ...
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze