Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Porady ekspertów

Ocieplenie dachu podczas adaptacji poddasza na cele mieszkalne

Adaptuję poddasze do celów mieszkalnych i muszę odpowiednio ocieplić dach. Obecnie od spodu widoczne są dachówki cementowe i łaty montażowe. Jak gruba powinna być termoizolacja i jak ją prawidłowo wykonać?

Przy ocieplaniu starego dachu, gdy nie usuwamy pokrycia, dość kłopotliwym etapem prac jest umocowanie foli paroprzepuszczalnej. Trzeba to zrobić od spodu, przyczepiając ją do boków krokwi.
Odpowiedź eksperta: Ocieplenie dachu nad ogrzewanym pomieszczeniem wymaga ułożenia paroprzepuszczalnej folii, umożliwiającej przenikanie wilgoci na zewnątrz i chroniącej ocieplenie przed ewentualnym zamoknięciem w razie przecieku dachu. W tym przypadku, folię należy ułożyć od wewnątrz, mocując ją listwami do boków krokwi w odległości 3–4 cm od spodu łat montażowych.

Utworzona zostanie w ten sposób przestrzeń wentylacyjna pod dachówkami, przy czym trzeba zapewnić cyrkulację powietrza od okapu do kalenicy. Może to wymagać przełożenia i podniesienia gąsiorów bądź wstawienia dachówek wentylacyjnych w pobliżu kalenicy. Folię dachową o wysokiej paroprzepuszczalności rozściela się pasami prostopadłymi do krokwi, zaczynając od kalenicy bądź wzdłuż krokwi, jeśli ich rozstaw jest mniejszy niż szerokość folii.

Ocieplenie z wełny mineralnej układa się dwuwarstwowo – pierwszą warstwę o grubości odpowiadającej odległości między folią i spodem krokwi, a drugą, zapewniającą grubość całego ocieplenia, do wymaganej obecnie wartości nie mniejszej niż 20 cm. Przed położeniem drugiej warstwy, do krokwi mocuje się uchwyty do profili stalowych, umożliwiających przytwierdzenie pokrycia z płyt gipsowo-kartonowych. Pod płytami powinna być ułożona folia paroszczelna, którą przykleja się taśmą dwustronnie klejącą do profili nośnych.

Alternatywą jest ruszt z drewnianych impregnowanych łat, przybijanych poprzecznie do krokwi. Jego przygotowanie będzie nawet prostsze, gdy potrzebujemy niewielkiej dodatkowej grubości ocieplenia, około 5 cm, bo wówczas wystarczą typowe drewniane łaty 4 × 5 lub 5 × 5 cm.

Wykonując stelaż, należy sprawdzić, czy tworzy równa płaszczyznę – między skrajnymi elementami wystarczy rozciągnąć naprężony sznurek w kilku miejscach i względem niego ustawiać pozostałe profile bądź listwy. Zaniedbanie tego bardzo utrudni późniejsze ułożenie poszycia z płyt.

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
ATLAS ETICS - złożony system ociepleń ścian zewnętrznych
ATLAS ETICS - złożony system ociepleń ścian zewnętrznych Ocieplanie ścian zewnętrznych budynku, choć pozornie proste, wymaga zastosowania wielu dopasowanych do siebie i spełniających ściśle określone ...
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS IV Międzynarodowa Konferencja ETICS, która odbyła 11-12 maja 2017 roku w Ożarowie Mazowieckim, zgromadziła 155 uczestników związanych ...
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców Jeszcze łatwiejsza praca z wełną skalną będzie możliwa dzięki nowej aplikacji mobilnej dla wykonawców, od firmy ROCKWOOL. "Kalkulator ...

Czy można ocieplić dom od wewnątrz bloczkami z betonu komórkowego?

Otrzymałem propozycję ocieplenia ścian od środka przy użyciu bloczków z betonu komórkowego o wysokiej ciepłochronności. Czy takie rozwiązanie będzie wystarczające do poprawienia termoizolacji ścian zabytkowego domu i jak gruba powinna być izolacja?

topowe produkty

ROCKWOOL: Produkty izolacyjne ze skalnej wełny mineralnej

Skalna wełna ROCKWOOL stosowana jest jako izolacja termiczna, akustyczna oraz ognio­chronna w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, komercyjnym oraz przemysłowym. Produkty ze skalnej wełny ROCKWOOL służą poprawie parametrów izo­lacyjnych dachów płaskich i skośnych, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, podłóg, stro­pów oraz kominków.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x