Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Ile ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne i jaki na to wpływ ma ich ocieplenie?

Warto się przyjrzeć ile właściwie ciepła ucieka w domu przez ściany zewnętrzne i jaki na to wpływ ma ich ocieplenie. Z naszego zestawienia wyraźnie widać, że wraz z poprawą ciepłochronności, oszczędności stają się coraz mniej odczuwalne.

Ile ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne i jaki na to wpływ ma ich ocieplenie?

Różnica pomiędzy rozsądnym standardem energooszczędnym 0,20 oraz pasywnym 0,10 W/(m2·K) nie polega na tym, że za ogrzewanie płacimy dużo lub mało, lecz raczej niewiele i skrajnie mało. Rocznie 300 zł mniej czy więcej w całkowitym koszcie utrzymania domu to niewiele.

Trzeba także zwrócić uwagę, że przy najpopularniejszych ścianach dwuwarstwowych, ocieplenie warstwą typowego styropianu o współczynniku lambda (λ) 0,040 W/(m·K), grube na 35–40 cm praktycznie nie wchodzi w rachubę. Trudno taką izolację dobrze umocować, a okna znajdują się w głębokich wnękach.

Jeżeli zechcemy obniżyć współczynnik U do poziomu około 0,10 W/(m2·K), będziemy musieli wybrać inną drogę:

  • zmienić technologię wznoszenia ścian (np. na szkieletową, kształtki styropianowe itd.);
  • zastosować materiały, szczególnie ociepleniowe, o lepszych parametrach.

Roczne straty ciepła przez 150 m2 ścian zewnętrznych w zależności od ich termoizolacji

Współczynnik
U ścian
[W/(m2·K)]

Strata ciepła
[kWh]

Przybliżona grubość
typowej izolacji
[cm]

Koszt ciepła [zł]

węgiel
0,15 zł/kWh

gaz ziemny 0,25
zł/kWh

LPG
0,40 zł/kWh

0,25 2750 15 413 688 1100
0,20 2200 20 330 550 880
0,10 1100 35-40 165 275 440

Pod względem energetycznym liczy się nie cała lecz jedynie ogrzewana objętość (kubatura) domu
Zajmując się ścianami warto zaznaczyć, że domy o identycznych pod względem izolacyjności cieplnej ścianach, dachu, podłodze i oknach mogą mieć zupełnie różne zapotrzebowanie na ciepło w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej. I nie chodzi tu o sytuację, w której parametry są takie same jedynie na papierze, w projekcie, a w rzeczywistości wykonawcy popełnili mnóstwo błędów niwecząc założony poziom ciepłochronności.

Znaczenie ma już sama wielkość budynku. Mały będzie w liczbach bezwzględnych zużywał mniej ciepła niż duży, wykonany w tym samym standardzie energetycznym (taka sama izolacja ścian, identyczny współczynnik U okien, taka sama wentylacja itd.). Jednak, jeżeli policzymy zapotrzebowanie na energię w odniesieniu do powierzchni użytkowej, to wynik będzie korzystniejszy dla większego obiektu.

Wyznaczanie zużycia energii w przeliczeniu na powierzchnię użytkową w naturalny sposób faworyzuje domy duże. Po prostu, powierzchnia mieszkalna przyrasta szybciej niż powierzchnia przegród zewnętrznych. Zależność jest łatwa: dwukrotnie zwiększając długość ścian zewnętrznych, uzyskujemy aż czterokrotny wzrost powierzchni domu (22). Oznacza to też różnice w kosztach budowy. Dopłacenie tej samej kwoty do 1 m2 elewacji w innym stopniu zmieni nam koszty 1 m2 powierzchni mieszkalnej.

Bilans cieplny bardzo zmienia też powiększenie okien. Mogą mieć wprawdzie ten sam współczynnik U ale gdy będzie ich dwa razy więcej znacząco wpłyną na straty ciepła. Omówimy to dokładniej, na razie zauważmy tylko, że bardzo dobre okno przepuszcza 4–5 razy więcej ciepła niż przeciętna ściana o tej samej powierzchni.

Trzeba również pamiętać, że pod względem energetycznym liczy się nie cała lecz jedynie ogrzewana objętość (kubatura) domu. Budynek może mieć np. nieogrzewany strych albo dostawiony z boku nie ogrzewany garaż. O ile oddzielono je przegrodami o dobrej termoizolacyjności, to całkowita kubatura rośnie, ale straty ciepła nie. Przy obliczeniach cieplnych takie wydzielone, nieogrzewane strefy generalnie się pomija, tak jakby w ogóle ich nie było. Jednak nieogrzewane pomieszczenia są strefą buforową, zmniejszającą straty energii. Ruch i wymiana ciepła jest mniej intensywna niż przy ścianach zewnętrznych (nie ma np. wychładzającego działania wiatru).

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: ZCB Owczary

aktualizacja: 2016-09-27

Zdaniem naszych Czytelników

Szanowni Państwo, w myśl zasady, że „najtańsze ciepło to ciepło zaoszczędzone” skutecznym rozwiązaniem jest ocieplenie ścian zewnętrznych budynku przy zastosowaniu systemu opartego na wełnie lub styropianie. Przy budowie nowych obiektów należy wziąć pod uwagę obowiązujące ...

Eksperci Foveo Tech

04 Maj 2017, 00:09

Dodałbym (odnośnie artykułu) jeszcze kwestię ustawienia budynku względem stron świat - i w tym kontekście sytuowanie okien. I nie tylko chodzi o południe - wydaje mi się ze ważny jest tu kierunek wiatru, który bardzo skutecznie wychładza, szczególnie okna i drzwi (najslabsze ...

zenek

25 Mar 2017, 14:25

Polecam kalkulatory zebrane na naszej stronie: http://www.budujemydom.pl/termoizolacja/k/1209-Kalkulatory

Redakcja

24 Mar 2017, 08:08

Czy jest jakiś wzór którym oblicze ile kWh przenika przez wszystkie przegrody budynku?

Gość rus

23 Mar 2017, 16:09

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS IV Międzynarodowa Konferencja ETICS, która odbyła 11-12 maja 2017 roku w Ożarowie Mazowieckim, zgromadziła 155 uczestników związanych ...
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców Jeszcze łatwiejsza praca z wełną skalną będzie możliwa dzięki nowej aplikacji mobilnej dla wykonawców, od firmy ROCKWOOL. "Kalkulator ...
System ociepleń LAKMA TERM WM z Europejską Oceną Techniczną
System ociepleń LAKMA TERM WM z Europejską Oceną Techniczną Dokument ten potwierdza najwyższe parametry użytkowe systemu ociepleń Lakma Term z zastosowaniem wełny mineralnej. To już drugi tego typu ...

Jak ocieplić poddasze?

Większość budujących dom Polaków wybiera taki z poddaszem użytkowym. Mieszkanie na poddaszu może być komfortowe, o ile zostanie ono prawidłowo ocieplone. Niestety, na tym etapie prac łatwo o błędy, za które później trzeba będzie słono zapłacić.

topowe produkty

Fakty i mity na temat szarego styropianu

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość sprzedawanego styropianu jest właśnie tego koloru. Polacy również coraz chętniej sięgają po ten rodzaj styropianu. Czy to tylko chwilowa moda, czy szary styropian naprawdę jest lepszy?
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x