Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Topowe produkty

Dlaczego powstaje pleśń i grzyb na ścianach? ARTYKUŁ PROMOCYJNY

W 95% powodem pojawienia się wilgoci na wewnętrznej stronie ścian zewnętrznych jest kondensacja wilgoci znajdującej się w powietrzu pomieszczenia. Wilgoć na ścianach prowadzi do tworzenia się na nich czarnych plam, pleśni lub zagrzybienia.

Dlaczego powstaje pleśń i grzyb na ścianach?

Zjawisko to obserwujemy często wewnątrz pomieszczeń - na słabo izolowanych i tym samym zimnych ścianach zewnętrznych. Powietrze w pomieszczeniu ma temperaturę 22°C, a temperatura ściany często wynosi nie więcej niż 8°C, co daje nam różnicę temperatury 14°C. Tam gdzie ciepłe powietrze ma styk z zimną ścianą ochładza się i dochodzi do zjawiska skraplania się pary wodnej – ściana staje się wilgotna (analogiczne zjawisko zachodzi np. przy wyciąganiu aluminiowej puszki z napojem z lodówki – po chwili na jej ściankach pojawią się krople rosy – to właśnie ciepłe i wilgotne powietrze wykrapla się na styku z zimnym aluminium).

Wilgoć znajdująca się na ścianie przyjmuje kurz, który znajduje się w powietrzu (i stanowi znakomitą podstawę dla pleśni i grzybów). Ściana początkowo staje się szara, następnie czarna i w końcu pojawia się zagrzybienie.

Wilgoć znajdująca się na ścianie przyjmuje kurz, który znajduje się w powietrzu i stanowi znakomitą podstawę dla pleśni i grzybów

Aby zapobiec temu zjawisku, konieczna jest izolacja termiczna zimnej ściany. Najlepszym sposobem jest izolacja zewnętrzna tej ściany.

Jeżeli jednak taki sposób izolacji jest niemożliwy (np. przy obiektach zabytkowych, budynkach spółdzielczych nie poddanych izolacji termicznej itp.) możemy zastosować Superwand DS do izolacji ściany od wewnątrz.

Jak rozwiązać problem pleśni i wilgoci na ścianach?

Rozwiązanie z zasady jest proste: ściana zewnętrzna musi zostać ocieplona na tyle, aby temperatura na jej powierzchni nie powodowała kondensacji powietrza.

W tym celu z sukcesem stosowane są od przeszło 20 lat w Szwajcarii, 12 w Niemczech, a w Polsce od lat 6, płyta i klin Superwand DS. Co roku remontowanych jest przeszło 30 tys. obiektów. Roczna sprzedaż 2015 r. przekroczyła 300 tys. metrów kwadratowych.

Płyty i kliny Superwand DS są obustronnie pokryte celulozowo-aluminiową warstwą paroszczelną (aby mogła być stosowana dwustronnie). Warstwa ta powoduje brak możliwości przenikania wilgotnego powietrza i tym samym wilgoci z pomieszczenia do zimnej ściany. Między izolacją a ścianą nie ma wilgoci i nie ma możliwości zagrzybienia.

System izolacji wewnętrznej ścian Superwand DS. - skuteczny sposób na pozbycie się przyczyny powstawania zagrzybienia i zapleśnienia ścian

Płyta Superwand DS ma wewnątrz 5 mm, 10 mm lub 20 mm warstwę z poliuretanu o wartości Lambda 0,025 W/mk. Tym samym Superwand DS ma wyśmienite właściwości izolacyjne, które w czasach stale rosnących cen energii mówią same za siebie.

Przy naklejeniu płyt Superwand na ścianę z cegieł o grubości 24 cm przenikliwość ciepła przy zastosowaniu płyty o grubości 10 mm zmniejsza się do 40%, a przy płycie o grubości 20 mm nawet do 56%.

KORFF Isolmatic Sp. z o.o.
www.korff.pl | www.superwand.pl | www.sklep.korff.pl
aktualizacja: 2016-06-01
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe