Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Topowe produkty

Kompletny System Ociepleń - gwarancja oszczędności przez długie lata ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Kompletny System Ociepleń - gwarancja oszczędności przez długie lata

Pomimo że skrót ETICS to obco brzmiące, pochodzące z języka angielskiego, określenie, powinno ono stać się bliskie każdemu użytkownikowi budynku, po kolejnym sezonie grzewczym z niedowierzaniem analizującemu rachunki.

Zazwyczaj dużą część kosztów eksploatacji domu stanowią opłaty za ogrzewanie zimą, a także wydatki na klimatyzację podczas upalnych ostatnio w naszym klimacie sezonów letnich. Dokładny przegląd faktur dotyczących energii czasami może być przyczyną ostrego bólu głowy u właścicieli obiektów zbudowanych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Może to również spotkać właścicieli nowych budynków, w których zewnętrzna izolacja termiczna okazała się niedoszacowana i zastosowano styropian małej grubości lub o słabej lambdzie.

Czym jest ETICS?

ETICS to skrót od anglojęzycznego określenia złożonego systemu ociepleń ścian zewnętrznych (External Thermal Insulation Composite System), który w Polsce w przeszłości znany był pod nazwą "metoda lekka mokra". Najprościej można go określić jako zestaw komponentów służących do kompleksowej izolacji ścian budynku.

W jego skład wchodzą materiały izolacyjne (płyty styropianowe), kleje służące do przymocowania płyt izolacyjnych do ścian budynku, zaprawy do zatapiania siatki zbrojącej, siatka, emulsje gruntujące, zapewniające odpowiednie połączenie poszczególnych warstw, a także zewnętrzne tynki cienkowarstwowe stanowiące o ostatecznym wyglądzie elewacji. Poszczególne składniki systemu, w zależności od swojego umiejscowienia, mają określone role, które muszą spełnić, aby skutecznie chronić budynek przed warunkami zewnętrznymi.

Budowa systemu ETICS

Budowa systemu ETICS

Patrząc od najbardziej wewnętrznej części systemu, izolacja fasady budynku powinna rozpocząć się od zagruntowania ściany zewnętrznej. Zapewni to zarówno zmniejszenie chłonności podłoża, jak i zwiększy przyczepność kleju, na którym mocowane będą płyty izolacyjne.

Po wykonaniu tej czynności przystępujemy do mocowania płyt styropianowych z kategorii FASADA. To one decydują o izolacyjności ściany, o naszym komforcie cieplnym (cieple w zimie i chłodzie w upalne dni) i to dzięki nim nasze rachunki za ogrzewanie nie drenują nam portfela.

Przygotowanie kleju
Przygotowanie kleju

Ich najważniejszym parametrem jest współczynnik przewodzenia ciepła (lambda λ) – określa on poziom izolacyjności danego materiału. Im mniejsza jest wartość współczynnika lambda, tym lepsza ochrona cieplna. Najlepsze, grafitowe styropiany charakteryzują się wartością współczynnika lambda na poziomie 0,031 W/mK. Dzięki temu są w stanie sprostać nawet wygórowanym wymaganiom stawianym przed budownictwem pasywnym o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania.

Przymocowane płyty izolacyjne należy zabezpieczyć poprzez nałożenie na nie warstwy zbrojonej. Polega ona na zatopieniu siatki w kleju o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. Umożliwia to aplikację zewnętrznych tynków bez ryzyka uszkodzenia fasady. Ostatnim i jedynym widocznym składnikiem systemu ETICS jest tynk cienkowarstwowy, który - w zależności od indywidualnych preferencji inwestora - decyduje o wyglądzie budynku.

Warstwa zbrojna - siatka
Warstwa zbrojna - siatka

Przed położeniem tynku istotne jest zagruntowanie warstwy zbrojonej gruntem sczepnym, który zapewni odpowiednie połączenie poszczególnych składowych systemu. Zewnętrzne tynki mogą być barwione na odpowiedni kolor już na etapie produkcji lub później malowane farbami fasadowymi. Malowanie jest niezbędne, jeśli inwestor wybierze tynk mineralny.

Przyklejanie płyt styropianowych
Przyklejanie płyt styropianowych

Dlaczego ocieplenie powinno pochodzić od jednego producenta?

Jak sama nazwa wskazuje, ETICS to złożony system ociepleń. Składa się z sześciu różnych produktów, z których każdy w określonym stopniu decyduje o ostatecznym powodzeniu inwestycji w izolację budynku. "Sześć składowych to niewiele" - można pomyśleć - ale receptury produkcyjne klejów czy tynków zawierają często kilkanaście lub kilkadziesiąt komponentów. A każdy z nich może składać się z kolejnych kilku czy kilkunastu składników.

Aby zapewnić, że najmniejsza zmiana receptury jednego z komponentów używanych do produkcji na przykład kleju do mocowania izolacji nie wpłynie negatywnie na ostateczne parametry wyrobu gotowego, najwięksi producenci na bieżąco w swoich laboratoriach monitorują istotne właściwości produktów i ich korelację z pozostałymi składnikami systemu. Tylko system ociepleń pochodzący od jednego producenta może dać gwarancję, że wszystkie jego składowe i użyte do produkcji komponenty będą ze sobą odpowiednio współpracować i w efekcie dadzą pożądany efekt oszczędności inwestorowi. Nie warto szukać "najtańszej opcji", bo z reguły oznacza ona również niską jakość.

Kompletny System Ociepleń - gwarancja oszczędności na lata

Planując ocieplenie budynku należy pamiętać, że to inwestycja na lata. Kierując się niską ceną, która może przemawiać za wyborem "niesystemowych" rozwiązań, z pewnością nie zrekompensujemy zalet wyboru systemu ociepleń pochodzącego od jednego - doświadczonego producenta. Tak jak złożenie samochodu, którym jeździmy, składającego się z kilku tysięcy części powierzamy wyspecjalizowanym firmom, a nie warsztatowi na ulicy obok, tak zaufajmy doświadczeniu największych polskich producentów przy wyborze ocieplenia naszego domu.

Kompletując najtańsze na rynku materiały można czasami zaoszczędzić na etapie inwestycji kilkaset złotych, ale można też trafić na nieuczciwych producentów, którzy w pogoni za zyskiem zaniżają rzeczywiste parametry produktów. Oszczędności na etapie zakupu szybko zostaną skonsumowane przez naprawy, które trzeba będzie niedługo potem wykonać lub przez dużo wyższe rachunki za ogrzewanie.

Kompletny System Ociepleń - gwarancja oszczędności przez długie lata

Więcej informacji na temat płyt styropianowych, jak również systemu ociepleń można znaleźć na stronie www.termoorganika.pl.

Logo Termo Organika Termo Organika Sp. z o.o.
ul. Bolesława Prusa 33
30-117 Kraków
Tel.: 12 427 07 40
Faks: 12 427 27 21
www.termoorganika.pl 
aktualizacja: 2016-06-01
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x