Jak ocieplić strop żelbetowy budynku gospodarczego przystosowanego do celów mieszkalnych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak ocieplić strop żelbetowy budynku gospodarczego przystosowanego do celów mieszkalnych?

Chciałbym ocieplić strop w dotychczasowym budynku gospodarczym, który dostosowuję na cele mieszkalne. Strop jest żelbetowy, a nad nim znajduje się poddasze, które będzie wykorzystywane jedynie jako składzik. Jak najłatwiej poprawić izolacyjność cieplną takiego stropu?

aktualizacja: 2021-01-18 12:22:40

Odpowiedź eksperta: W najprostszy sposób - strop betonowy ocieplimy, po prostu, układając na nim w dwóch warstwach płyty styropianowe i dociskając je z wierzchu np. deskami, płytami chodnikowymi. Jednak użytkowanie tak ocieplonego strychu będzie niezbyt wygodne, a w razie zagnieżdżenia się tam gryzoni, styropian szybko zostanie zniszczony. Jeśli chcemy wykorzystać strych na cele gospodarcze, ocieplenie powinniśmy przykryć solidniejszą podłogą betonową bądź drewnianą.

Pod ociepleniem konieczne jest ułożenie folii paroizolacyjnej, aby uchronić je przed zawilgoceniem. Przy pokryciu betonowym, do ocieplenia użyjemy płyt styropianowych odmiany dach/podłoga, najlepiej ułożonych w dwóch warstwach z przesunięciem styków. Na styropianie należy ułożyć ponadto warstwę folii polietylenowej (wystarczy cienka budowlana), zabezpieczającej przed wnikaniem jastrychu pomiędzy płyty ocieplenia. Betonowa wylewka powinna mieć grubość co najmniej 4 cm i warto zazbroić ją siatką przeciwprężną, zapobiegającą pęknięciom. Zatarty na gładko jastrych należy pomalować przynajmniej farbą do betonu, co zapobiegnie jego pyleniu.

Jeżeli planujemy wykonać podłogę drewnianą - z desek lub płyt, do ocieplenia używamy wełny mineralnej o niskiej lub średniej gęstości (miękkiej). Ponieważ na wełnie nie można ułożyć bezpośrednio drewnianej podłogi, konieczne będzie zamocowanie legarów o wysokości odpowiadającej grubości ocieplenia (ok. 20 cm) i w rozstawieniu do 90 cm. Wełnę mineralną układamy również w dwóch warstwach, zwracając uwagę na staranne wypełnienie przestrzeni między legarami. Po ułożeniu ocieplenia na wierzchu legarów, mocujemy folię paroprzepuszczalną za pomocą 3-centymetrowych listew dystansowych. Na tak przygotowanym podłożu możemy już mocować pokrycie podłogowe z desek lub płyt drewnopochodnych.

Taka podłoga będzie kilkakrotnie lżejsza od wylewki betonowej, co może być istotne, bo stropy - z założenia nieużytkowych - poddaszy budynków gospodarczych często są projektowane na niewielkie obciążenia. Dlatego wykonanie wylewki betonowej powinniśmy skonsultować z konstruktorem.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Podłoga na legarach pokryta deskami lub płytami drewnopochodnymi to popularne rozwiązanie na nieużytkowych strychach. Atutem jest łatwość wykonania i niewielki ciężar takiej konstrukcji (fot. Pfleiderer)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!