Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Topowe produkty

Fakty i mity na temat szarego styropianu ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość sprzedawanego styropianu jest właśnie tego koloru. Polacy również coraz chętniej sięgają po ten rodzaj styropianu. Czy to tylko chwilowa moda, czy szary styropian naprawdę jest lepszy?

Czy szary styropian ma lepszą jakość niż biały?

To nieprawda. Jakość nie zależy od koloru. Jakość zależy jedynie od wiarygodności producenta, jego możliwości technologicznych i doświadczenia. "Wysoka jakość" w przypadku styropianu oznacza, że styropian spełnia wszystkie zadeklarowane przez producenta parametry.

Podstawowym parametrem charakteryzującym materiały termoizolacyjne jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda (?). Im jest on niższy, tym lepiej, bo warstwa ocieplenia może być cieńsza. Dla przykładu, współczynnik ?= 0,031 jest niższy (czyli lepszy) od współczynnika ?= 0,045.

Dzięki niższemu współczynnikowi lambda (?), przy zachowaniu tej samej izolacyjności, warstwa ocieplenia wykonana z szarego styropianu może być do 40% cieńsza, niż warstwa wykonana przy użyciu popularnego na rynku styropianu białego. Jednak to, że docieplenie z białego musi być grubsze nie oznacza, że biały jest niższej jakości. Biały styropian jest jedynie mniej efektywnym izolatorem.

Jaki styropian wybrać?

Czy szary zapewnia większą oszczędność energii niż biały?

W przypadku docieplenia, oszczędność energii zależy od efektywności termoizolacji, mierzonej współczynnikiem przenikania ciepła U. Współczynnik U jest określony dla przegrody (ściany) a nie dla materiału termoizolacyjnego.

Zaplanowaną wartość U można osiągnąć stosując zarówno szary jak i biały, tyle że ocieplenie szare będzie znacznie cieńsze od ocieplenia białego. W takim przypadku oszczędność energii będzie taka sama dla szarego i białego.

Jeżeli grubości ocieplenia białego i szarego są równe, ocieplenie szare zapewnia znacznie większą oszczędność energii.

Szary styropian - napięcia przeciwprężne

Czy szary jest droższy od białego?

Metr sześcienny szarego jest droższy niż metr sześcienny białego, jednak niewiele z tego wynika, bo inwestor kupuje metr kwadratowy warstwy docieplenia o założonym U.

Co będzie droższe jeśli uwzględnimy fakt, że docieplenie z szarego jest cieńsze, więc dla uzyskania tej samej izolacyjności, inwestor kupuje mniej metrów sześciennych? Okazuje się że droższy jest nadal szary.

Szary styropian - gruba warstwa ochronna

Drążąc temat dalej, należy uwzględnić następujące różnice w kosztach:

- przy białym inwestor poniesie dodatkowy koszt, bo potrzebne będą dłuższe kołki (ze względu na grubsze docieplenie)
- kolejny dodatkowy koszt związany z białym, to szersze parapety i droższe akcesoria do osadzania stolarki okiennej i drzwiowej (również z powodu grubszego docieplenia).
- szary z kolei wymaga większej ilości kleju i musi to być klej wysokiej jakości.

Jeżeli skrupulatnie policzy się wszystkie koszty związane z aplikacją szarego i białego dla przeciętnego domu jednorodzinnego, w najlepszym razie ostateczny koszt będzie porównywalny. Należy jednak oczekiwać, że koszt ocieplenia z szarego będzie o kilkaset złotych wyższy.

Styropian trzeciej generacji
Styropian trzeciej generacji

Skąd taki wzrost popytu na szary, skoro ocieplenie z szarego jest nieco droższe?

Powodem jest rosnąca grubość termoizolacji, stanowiąca zmorę dzisiejszego budownictwa. Przy obecnych wymaganiach prawnych dotyczących minimalnej dopuszczalnej izolacyjności ścian, warstwa docieplenia z białego styropianu musi być tak gruba, że budynek może wyglądać topornie i niezgrabnie. Estetyki nie poprawiają okna, które przepuszczają zbyt mało światła dziennego i przypominają otwory strzelnicze. Grube ściany zmniejszają również powierzchnię użytkową przy takich samych wymiarach zewnętrznych budynku.

Szary styropian podbija rynek, bo pozwala nie tylko oszczędzać energię ale również projektować atrakcyjniejszą bryłę budynku oraz bardziej funkcjonalne wnętrza. Zgrabny dom z doświetlonymi wnętrzami ma wyższą wartość rynkową. Jeśli inwestor podejmie w przyszłości decyzję o sprzedaży, szybko znajdzie nabywcę gotowego zapłacić godziwą cenę.

W ostatecznym rozrachunku, szary styropian okazuje się być materiałem o najlepiej wyważonym stosunku ceny do izolacyjności. Wyższa cena szarego jest całkowicie nieistotna w porównaniu ze wzrostem rynkowej wartości nieruchomości.

Kolejny wzrost wymagań co do minimalnej grubości nastąpi po zaostrzeniu wymagań co do wartości U w roku 2021.

Szary czasami odpada od fasady

Szary szaremu nierówny. Najpopularniejszy w Polsce zwykły szary styropian rzeczywiście czasami odpada od fasad. Powodem są silne naprężenia wewnętrzne którym ulega szary styropian. Wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, pod warunkiem prowadzenia prac przy optymalnych warunkach pogodowych, skrupulatnego przestrzegania instrukcji aplikacyjnych i zachowania najwyższej kultury prac wykonawczych.

Problem naprężeń wewnętrznych i związanego z tym odpadania płyt, został rozwiązany w styropianach zespolonych trzeciej generacji. W najbardziej zaawansowanej pod tym względem Szwajcarii, do izolacji fasad używa się prawie wyłącznie styropianów trzeciej generacji i w Szwajcarii fasady nie spadają.

Pierwszym dostępnym w Polsce styropianem trzeciej generacji jest LAMBDA WHITE®. Ma on izolacyjność identyczną jak najlepsze styropiany szare przeznaczone do fasad (?d ?0,031), ale pozostawia znacznie większy margines tolerancji na błędy ludzkie i niesprzyjające warunki pogodowe.

Styropian trzeciej generacji ogranicza ryzyko, że fasada odpadnie lub po latach pokryje się siatką burych przebarwień i tym samy zapewnia inwestorowi spokojny sen.

Styropian Lambda White

Linia produkcyjna Lambda White
Linia produkcyjna Lambda White

Szary styropian - LAMBDA WHITE

Dlaczego styropian?

Styropian jest jednym z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych, ponieważ jest produktem o najlepszym stosunku ceny do korzyści. Nie bez znaczenia jest fakt, że styropian jest materiałem ekologicznym. Nie ulega korozji chemicznej i biologicznej, nie wywiera żadnego wpływu na środowisko i podlega recyclingowi.

Styropian jest również całkowicie bezpieczny dla człowieka. Nie pyli, nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, kupujemy nawet żywność na styropianowych tackach. Podczas aplikacji styropianu nie trzeba nosić maski, rękawic ani stosować żadnych specjalnych środków ochronnych. Nie o wszystkich materiałach dociepleniowych można powiedzieć to samo, a przecież inwestor budujący dom dla swojej rodziny, chce stworzyć bezpieczne miejsce dla najbliższych mu osób.

Logo Swisspor SWISSPOR Polska sp. z o.o.
32-500 Chrzanów
ul. Kroczymiech 2
www.swisspor.pl

 

aktualizacja: 2017-08-10
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze