Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / Artykuły

Ocieplamy nowy budynek. Wybieramy izolację, system ocieplenia, rodzaj i kolor tynku ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Bezspoinowy System Ociepleń (BSO) lub External Thermal Insulation Composite System (ETICS) to nic innego, jak izolacja zewnętrzna ścian budynku. Prawidłowo dobrane i wykonane ocieplenie nowego budynku ma duży wpływ na komfort życia i obniżenie kosztów eksploatacji.

Ocieplamy nowy budynek. Wybieramy izolację, system ocieplenia, rodzaj i kolor tynku

Warto ocieplać

Zadaniem izolacji cieplnej jest nie tylko zminimalizowanie strat ciepła uciekającego przez ściany zewnętrzne, lecz także zapobieganie przegrzewaniu się pomieszczeń w upalne dni - badania wykazują, że przez źle zaizolowaną ścianę zewnętrzną traci się do 40% energii potrzebnej do ogrzania budynku.

Ocieplenie chroni przed wahaniami temperatury w budynku, promieniowaniem UV, tworzy odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach, a to ma pozytywny wpływ na samopoczucie użytkowników budynku. Właściwy klimat to nie tylko odpowiednia temperatura, lecz także wilgotność powietrza wewnątrz budynku.

Optymalna i komfortowa dla człowieka wilgotność powietrza to 40-60% przy temperaturze 19-22°C. Uzyskanie takich parametrów w głównej mierze zależy od właściwego wyboru izolacji cieplnej budynku.

Warto wiedzieć podczas wyboru materiału izolacyjnego

Przed przystąpieniem do prac ociepleniowych należy dobrać odpowiedni materiał izolacyjny do budynku. Materiał ten powinien charakteryzować się odpowiednią grubością, a także odpowiednim współczynnikiem przewodzenia ciepła.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 5 lipca 2013 r., od stycznia 2017 r. obowiązują ostrzejsze wymagania dotyczące termoizolacyjności budynków. Maksymalna wartość współczynnika U dla ścian zewnętrznych wynosi 0,23 W/(m2K), a od roku 2021 będzie wynosiła 0,20 W/(m2K). Zmiana wymagań będzie skutkowała przede wszystkim zwiększeniem grubości materiału izolacyjnego z 15 cm do nawet 22 cm grubości (w zależności od rodzaju materiału).

Dlatego jeśli budujemy nowy dom, ważne jest, by dobrze dobrać rodzaj ocieplenia, bo ma to realny wpływ nie tylko na oszczędności na kosztach eksploatacji, ale i na wartość rynkową nieruchomości. Najczęściej spotykane materiały izolacyjne to styropian i wełna mineralna.

System Knauf THERMO na styropianie i Knauf THERMO W na wełnie

Wybór materiału izolacyjnego w postaci wełny mineralnej lub styropianu determinuje system, którego należy użyć do kompletnego wykonania ocieplenia. W jego skład wchodzą wysokiej jakości atestowane kleje, siatka zbrojąca oraz cienkowarstwowe tynki na elewacje.

KNAUF THERMO na styropianie KNAUF THERMO W na wełnie
KNAUF THERMO na styropianie KNAUF THERMO W na wełnie
 1. Knauf Klej do styropianu KS 300 lub Knauf Speedero
 2. Styropian
 3. Knauf Siatka zbrojąca
 4. Knauf Klej do zatapiania siatki K 600 lub KZW 700
 5. Knauf Podkład pod tynk
 6. Knauf Tynk cienkowarstwowy
 1. Knauf Klej zbrojony z włóknem KZW 700
 2. Wełna
 3. Knauf Siatka zbrojąca
 4. Knauf Klej zbrojony z włóknem KZW 700
 5. Knauf Podkład pod tynk
 6. Knauf Tynk cienkowarstwowy

UWAGA: należy koniecznie stosować systemowe produkty jednego producenta. Przypadkowo zestawione materiały różnych producentów mogą być przyczyną wad i usterek.

  ELEMENTY SYSTEMU
Knauf Klej do styropianu KS 300

Knauf Klej do styropianu KS 300

Wysoko wartościowa zaprawa, zawierająca cement, odporna na mróz i wodę. Przeznaczona do przyklejania termoizolacyjnych płyt ze styropianu białego i grafitowego oraz płyt XPS w systemach ociepleń oraz w systemie ocieplenia na ocieplenie. Nie odkształca płyt podczas wiązania.

Knauf Klej zbrojony z włóknem KZW 700

Knauf Klej zbrojony z włóknem KZW 700

Specjalna zaprawa do klejenia wełny mineralnej oraz wykonania w warstwy zbrojącej zarówno na izolacji z wełny mineralnej jak i styropianu. Klej zbrojony specjalnymi włóknami. Przyczepny, elastyczny, wodo- i mrozoodporny, łatwy w aplikacji. Odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Knauf Klej do zatapiania siatki K 600

Knauf Klej do zatapiania siatki K 600

Specjalna zaprawa cementowa do wykonywania warstwy zbrojącej wraz z siatką na styropianie białym lub grafitowym.

Knauf siatka zbrojąca

Knauf siatka zbrojąca

Elastyczna siatka z włókna szklanego odporna na działanie alkali, przeznaczona do wykonywania warstwy zbrojącej. Zapobiega pękaniu warstwy wierzchniej na skutek wahań temperatury. Wytrzymała na zmienne warunki atmosferyczne. Wygodna podziałka ułatwia docinanie na placu budowy.

Knauf Klej poliuretanowy do styropianu Knauf Speedero

Knauf Klej poliuretanowy do styropianu Knauf Speedero

Szybkowiążący klej do klejenia styropianu na standardowych i trudnych podłożach budowlanych takich jak drewno, płyty OSB, stal lub aluminium

Jaki tynk na elewację?

Wybór tynku na elewację zależy od rodzaju zastosowanej izolacji, lokalizacji budynku i jego narażenia na zawilgocenie i zabrudzenie, dostępnej kolorystyki oraz zasobności portfela inwestora.

Ułatwiamy wybór tynku na elewacje  
Na elewację budynku szczególnie narażonego na zabrudzenia , np. w mieście warto wybrać tynk samooczyszczający się - tynk silikonowy Knauf CONNI (na wełnę i styropian) Tynk silikonowy Knauf CONNI
Na elewację budynku narażonego na zawilgocenie i zagrzybienie, np. w pobliżu lasu, parku lub zbiornika wodnego najlepszym rozwiązaniem będzie tynk odporny na powstawanie grzybów i glonów - tynk silikatowy Knauf KATI (na wełnę i styropian) Tynk silikatowy Knauf KATI
Na elewację ocieploną styropianem ekonomicznym rozwiązaniem jest tynk akrylowy - Knauf ADDI Tynk akrylowy - Knauf ADDI
Na elewację ocieploną wełną ekonomicznym rozwiązaniem jest tynk siloksanowy Knauf OXXI Tynk siloksanowy Knauf OXXI
Jeśli inwestor stawia na naturalne materiały, optymalnym wyborem będą tynki mineralne Knauf RP 240 lub Knauf SP 260 Tynk mineralny Knauf RP 240 Tynk mineralny Knauf SP 260
Na cokoły oraz miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne, np. w pobliżu garażu lub w strefie wejściowej domu warto położyć tynk całkowicie odporny na wnikanie wody i przemarzanie oraz o wyższej odporności na uderzenia - tynk mozaikowy Knauf MOSAIC Tynk mozaikowy Knauf MOSAIC
Każdy tynk cienkowarstwowy wymaga położenia podkładu, który reguluje chłonność podłoża oraz poprawia przyczepność tynków. - Knauf PUTZGRUND Tynk cienkowarstwowy Knauf PUTZGRUND

Jaki kolor na elewację?

Tynki cienkowarstwowe Knauf dostępne są w dwóch paletach kolorystycznych: Knauf Classic’04 (275 kolorów) oraz Knauf Finess (516 kolorów), tynki mozaikowe natomiast w palecie 84 kolorów.

Aby ułatwić wybór koloru tynku na elewację, polecamy skorzystać z kompleksowego poradnika "Strefa Koloru Knauf". Oprócz praktycznych porad można tu znaleźć palety kolorystyczne, wspomagające inwestorów w wędrówce po kolorach, a także aplikację do kolorowania domów, gdzie można wgrać zdjęcie własnego domu.

Poradnik Strefa Koloru Knauf

aktualizacja: 2017-04-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa kampania informacyjna STYROPIAN.men - Gwiazdy Termoizolacji
Nowa kampania informacyjna STYROPIAN.men - Gwiazdy Termoizolacji Wyjątkowe cechy styropianu przybliża nowa kampania informacyjna "STYROPIAN.men - Gwiazdy Termoizolacji" realizowana przez Polskie Stowarzyszenie ...
Udoskonalony styropian grafitowy - Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31
Udoskonalony styropian grafitowy - Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31 Opracowana w laboratoriach marki Knauf Therm grafitowa płyta izolacyjna ETIXX Fasada λ 31 to najnowsza propozycja dla budownictwa wysoko energooszczędnego ...
IV Forum ETICS - Warszawa stolicą europejskiej branży ociepleń
IV Forum ETICS - Warszawa stolicą europejskiej branży ociepleń IV Forum ETICS, najważniejsze tegoroczne wydarzenie europejskiej branży ociepleń, odbędzie się 5 października 2017 r. w Warszawie. Organizatorem ...
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze