Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / ABC

Czego warto przypilnować przy ocieplaniu budynku?

Nie każdemu trafi się dobry, fachowy wykonawca. Trudno zakładać, że inwestor ma się znać na poszczególnych technologiach lepiej niż wykonawca, ale „pańskie oko konia tuczy” i w niektórych przynajmniej kwestiach warto roztoczyć „nadzór inwestorski”.

Oto te najważniejsze sprawy:

 • czy przypadkiem nie próbuje się zastosować styropian „w sąsiedztwie” materiałów bitumicznych. Świadomie napisaliśmy „w sąsiedztwie”, a nie „w kontakcie”, bo nawet pary mogą rozpuścić styropian. Na przykład w garażu wewnętrzne ocieplenie - ścian styropianem jest niedopuszczalne, gdyż pary benzyny będą destrukcyjnie oddziaływać na styropian, dyfundując nawet poprzez tynk. Z tych samych powodów nie wolno ocieplać styropianem połaci dachowej pokrytej papą (gontami bitumicznymi)
 • czy właściwie zabezpieczono odpowiednimi foliami wełnę mineralną od zawilgocenia. To bardzo ważne, bo zawilgocona wełna mineralna straci wszelkie właściwości termoizolacyjne. Dotyczy to głównie ocieplenia dachu i drewnianych ścian szkieletowych. Nie wolno również dopuścić do zamoczenia wełny mineralnej podczas prac wykonywanych w czasie deszczu.
 • czy nie pozostawiono mostków termicznych?
 • czy właściwie dobrano grubość warstwy temoizolacyjnej. Przewodność cieplna styropianu i wełny jest niemal identyczna, a więc ich zalecane grubości nie różnią się – 10-12 cm dla ścian, 15-20 cm dla dachu i ok. 10 cm dla podłogi na gruncie (w Skandynawii stosują nawet 20 cm).
 •  


Redakcja BD
aktualizacja: 2010-11-26

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
climowool zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym
climowool zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym Ocieplasz dach albo poddasze? Szukasz najlepszego materiału ocieplającego? Już od września dzięki zakupowi wełny mineralnej możesz cieszyć ...
Nowa kampania informacyjna STYROPIAN.men - Gwiazdy Termoizolacji
Nowa kampania informacyjna STYROPIAN.men - Gwiazdy Termoizolacji Wyjątkowe cechy styropianu przybliża nowa kampania informacyjna "STYROPIAN.men - Gwiazdy Termoizolacji" realizowana przez Polskie Stowarzyszenie ...
Udoskonalony styropian grafitowy - Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31
Udoskonalony styropian grafitowy - Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31 Opracowana w laboratoriach marki Knauf Therm grafitowa płyta izolacyjna ETIXX Fasada λ 31 to najnowsza propozycja dla budownictwa wysoko energooszczędnego ...
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze