Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / ABC

Czego warto przypilnować przy ocieplaniu budynku?

Nie każdemu trafi się dobry, fachowy wykonawca. Trudno zakładać, że inwestor ma się znać na poszczególnych technologiach lepiej niż wykonawca, ale „pańskie oko konia tuczy” i w niektórych przynajmniej kwestiach warto roztoczyć „nadzór inwestorski”.

Oto te najważniejsze sprawy:

  • czy przypadkiem nie próbuje się zastosować styropian „w sąsiedztwie” materiałów bitumicznych. Świadomie napisaliśmy „w sąsiedztwie”, a nie „w kontakcie”, bo nawet pary mogą rozpuścić styropian. Na przykład w garażu wewnętrzne ocieplenie - ścian styropianem jest niedopuszczalne, gdyż pary benzyny będą destrukcyjnie oddziaływać na styropian, dyfundując nawet poprzez tynk. Z tych samych powodów nie wolno ocieplać styropianem połaci dachowej pokrytej papą (gontami bitumicznymi)
  • czy właściwie zabezpieczono odpowiednimi foliami wełnę mineralną od zawilgocenia. To bardzo ważne, bo zawilgocona wełna mineralna straci wszelkie właściwości termoizolacyjne. Dotyczy to głównie ocieplenia dachu i drewnianych ścian szkieletowych. Nie wolno również dopuścić do zamoczenia wełny mineralnej podczas prac wykonywanych w czasie deszczu.
  • czy nie pozostawiono mostków termicznych?
  • czy właściwie dobrano grubość warstwy temoizolacyjnej. Przewodność cieplna styropianu i wełny jest niemal identyczna, a więc ich zalecane grubości nie różnią się – 10-12 cm dla ścian, 15-20 cm dla dachu i ok. 10 cm dla podłogi na gruncie (w Skandynawii stosują nawet 20 cm).
  •  


Redakcja BD
aktualizacja: 2010-11-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy ocieplać sufit podwieszany pod stropem międzykondygnacyjnym?

Odpowiedź eksperta: Sufitu podwieszanego pod stropem międzykondygnacyjnym nie trzeba ocieplać, gdyż po obu jego stronach występują zbliżone temperatury.

topowe produkty

HYDROBEST - system natryskowej izolacji polimocznikowej

Hydrobest to natryskiwana, bezspoinowa folia hydroizolacyjna stosowana w przemyśle. Hydrobest jest dwuskładnikowym polimocznikiem (polyurea) wykorzystywanym głównie jako zabezpieczenie hydroizolacyjne i antykorozyjne. Jest wysoce odporny na przyspieszone starzenie atmosferyczne, termiczne i cechuje się dużą odpornością chemiczną.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce
URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce URSA Polska świętuje 20 lat działalności w Polsce. Z tej okazji, 3 marca 2017 roku, odbyła się uroczysta gala z udziałem kluczowych Partnerów ...
Grafitowy styropian Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex
Grafitowy styropian Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex to szare płyty styropianowe powleczone ultranowoczesną powłoką ochronną, która ułatwia proces realizacji ...
Schöck zaprasza na targi BAU 2017!
Schöck zaprasza na targi BAU 2017! Od 16 do 21 stycznia 2017 w Monachium odbywać się będą targi BAU – największa światowa impreza targowa z branży architektury, materiałów ...

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x