Eliminacja mostków termicznych - stropy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Eliminacja mostków termicznych - stropy

Stropów pomiędzy ogrzewanymi do zbliżonej temperatury kondygnacjami się nie ociepla, bo nie ma to po prostu sensu. Co innego, jeżeli strop oddziela nieogrzewany strych lub piwnicę albo garaż.

aktualizacja: 2022-09-16 10:41:47

Bez izolacji ucieczka ciepła będzie naprawdę duża. Szczególnie w przypadku strychu, bo ruch ciepła ku górze jest najbardziej intensywny. Co do zasady, korzystniej jest ocieplać stropy od chłodniejszej strony. Czyli nad piwnicą od dołu, pod strychem zaś od góry. Specyficznym przypadkiem są stropy drewniane, dość często spotykane jako oddzielenie nieużytkowego strychu. 

W ich przypadku można z powodzeniem stosować również sufity podwieszane z izolacją. Jeżeli dolna kondygnacja jest odpowiednio wysoka może to być pożądane ze względów estetycznych, łatwiejsze, a przy tym nie obniżymy pomieszczeń często i tak niskiego strychu. Przyklejenie izolacji do stropu od spodu lub sufit podwieszany stosuje się też w garażach.

Sufit podwieszany świetnie sprawdzi się jako dodatkowa izolacja stropu drewnianego - schemat
Sufit podwieszany świetnie sprawdzi się jako dodatkowa izolacja stropu drewnianego. Warto go też stosować, jeżeli nie możemy sobie pozwolić na zmniejszenie wysokości pomieszczeń górnej kondygnacji.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Strop nieużytkowego poddasza najkorzystniej jest ocieplić od góry, czyli od chłodniejszej strony. Zastosowane tu styropian i płyty drewnopochodne są lekkie, nie ma więc obawy o nośność stropu. (fot. Austrotherm)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!