Budujemy Dom
Stan surowy / Termoizolacja / ABC

Włókna celulozy

Rozwłókniona i impregnowana związkami boru celuloza zawarta w makulaturze stosowana jest jako izolacja termiczna (na naszym rynku znane są produkty Thermacell i Ekofiber).

W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych jest to jeden z tańszych materiałów, który już od kilkudziesięciu lat wykorzystuje się do ocieplania domów - w Polsce od około 10 lat. Pomimo, że jego parametry techniczne są porównywalne do wełny mineralnej, to popularność celulozy wśród naszych inwestorów nie jest zbyt duża. Przyczyn jest kilka. Przede wszystkim niewielka wiedza o zaletach tego materiału zarówno wśród inwestorów, jak i projektantów.

Po drugie, konieczność skorzystania z usług wyszkolonej ekipy posiadającej odpowiedni sprzęt - inwestorzy zwykle się tego obawiają, ponieważ każdy podwykonawca stawia jakieś warunki, np. dotyczące przygotowania placu budowy, odpowiedniego zaawansowania lub ukończenia innych robót, czy wcześniejszego ustalenia konkretnego terminu rozpoczęcia prac.

Po trzecie, materiał ten nie jest powszechnie dostępny we wszystkich marketach i składach budowlanych. Po czwarte, celuloza doskonale sprawdza się w ściśle określonych zadaniach, ale nie jest tak uniwersalna jak wełna mineralna, czy styropian.

Celuloza stanowi bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną dzięki swojej gąbczastej strukturze oraz dużej ilości "zamkniętego" powietrza (70-80% objętości). Dzięki temu jej współczynnik przenikania ciepła λ dorównuje wełnie mineralnej (wg jednego z producentów λ =0,039 W/mK).

Celuloza przynajmniej pod jednym względem jest lepsza od innych materiałów termoizolacyjnych - jest paroprzepuszczalna, a jednocześnie nie wymaga stosowania paroizolacji. Oznacza to, że można projektować i wykonywać tzw. przegrody "oddychające" i stwarzające odpowiedni mikroklimat we wnętrzu. Jest to możliwe dzięki temu, że włókna celulozy mają zdolność do pochłaniania i oddawania wody z otoczenia (maks. do 23%, przy wilgotności naturalnej 11-17%).

Woda nie wypiera więc powietrza uwięzionego w porach i nawet zawilgocony materiał praktycznie nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych. Oczywiście tak dobrze jest tylko wtedy, gdy jest on wentylowany i ma możliwość wyschnięcia (bardzo szybkiego, dzięki ogromniej powierzchni rozwłóknionej celulozy).

Higroskopijność tego materiału oznacza również możliwość kapilarnego podciągania wody i dlatego izolacji tej nie stosuje się poniżej poziomu gruntu, ani w podłogach na gruncie. Pewne obawy zawsze budzi palność celulozy (czyli papieru). Jednak niesłusznie, ponieważ dzięki impregnacji i krystalizacji włókien jest to materiał trudno zapalny i nie rozprzestrzenia ognia. Pod tym względem jest klasyfikowany tak jak pianka poliuretanowa z tym, że w czasie pożaru jest znacznie bezpieczniejszy, bo nie wydziela toksycznych dymów.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2008-12-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
ATLAS ETICS - złożony system ociepleń ścian zewnętrznych
ATLAS ETICS - złożony system ociepleń ścian zewnętrznych Ocieplanie ścian zewnętrznych budynku, choć pozornie proste, wymaga zastosowania wielu dopasowanych do siebie i spełniających ściśle określone ...
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS
Relacja z IV Międzynarodowej Konferencji ETICS IV Międzynarodowa Konferencja ETICS, która odbyła 11-12 maja 2017 roku w Ożarowie Mazowieckim, zgromadziła 155 uczestników związanych ...
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców
ROCKWOOL wprowadza aplikację mobilną dla wykonawców Jeszcze łatwiejsza praca z wełną skalną będzie możliwa dzięki nowej aplikacji mobilnej dla wykonawców, od firmy ROCKWOOL. "Kalkulator ...

Dom bez mostków termicznych

Jednym z podstawowych warunków budownictwa energooszczędnego jest budowa przegród zewnętrznych bez mostków termicznych. Wydaje się, że jest to łatwe do spełnienia. Jednak praktyka wykazuje, że to nieprawda. Można się o tym przekonać, wykonując zdjęcia termowizyjne nowych domów jednorodzinnych. Niemal w każdym jest od kilku do kilkudziesięciu mostków termicznych.
topowe produkty

ROCKWOOL: Produkty izolacyjne ze skalnej wełny mineralnej

Skalna wełna ROCKWOOL stosowana jest jako izolacja termiczna, akustyczna oraz ognio­chronna w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, komercyjnym oraz przemysłowym. Produkty ze skalnej wełny ROCKWOOL służą poprawie parametrów izo­lacyjnych dachów płaskich i skośnych, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, podłóg, stro­pów oraz kominków.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x